Metaverse evreninde arazi almak isteyen birçok kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcılar çeşitli sitelerden bilgi toplasa dahi en doğu ve açıklayıcı bilgiye her zaman erişim sağlayamıyorlar. Bizde sanal evrende arazi almak isteyenler için tüm gerekli bilgileri bir yazıda topluyoruz.

 

Metaverse, kelime olarak sanal evren anlamına gelen bir tür kurgusal evrendir. Bu evren, özellikle eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta şirketinin yaptığı tanıtımla tüm dünyada ses getirdi. Çeşitli projelerin sunulduğu bu evrende, dikkatleri arazi satışları çekti. İnternetin geleceği olarak tanımlanan sanal evrende, arsa alım satım işlemleri başladı. Bu alanda erkenden yer almak isteyen kullanıcılara ise yatırım aracı olarak alım yapmaya başladı. Peki bu sanal dünyadan nasıl arazi alınır?

 

Metaverse’de Arazi Satın Almak ?

Metaverse evreninde kullanıcılar çeşitli dijital varlıklar oluşturabilir, bunları çeşitli coinlerle alıp satma işlemleri yapabilirler. Gerçek dünyanın bir benzeri olarak gösterilebilen bu evrende, kara ya da deniz gibi parçalar bulunur. Bu evrende bulunan ve arsaların olduğu parçalar ise blok zincirinde NFT olarak temsil edilir. Bu sayede, o arsayı elinde tutan kişiye tam bir mülkiyet verilir.

Bahsettiğimiz bu araziler, sanal evrende en kazançlı yatırımlardan biri olarak gösterilir. Bu araziler, gerçek hayatta olduğu gibi zaman içerisinde değer kazanacağı düşünülen stratejik varlıklardır. İnsanlar burada aldıkları arazileri satabilir ya da kiraya verebilir. Bu sayede bu alanlardan pasif gelir kazanılabilir.

Sanal evrende bulunan arsalar, aynı gerçek dünyada olduğu gibi sınırlı sayıda ve sabit bir boyuta sahip. Örnek vermek gerekirse, Decentraland Metaverse 90.601 yani 16m x 16m parselden oluşurken, Sandbox Mataverse ise 166.464 yani 96 x96 adet araziden oluşur. Kullanıcılar isterlerse bu arazilere binalar, araçlar, oyunlar veya farklı türden 3B nesneler gibi dijital varlıklarla doldurabilirler. Doldurdukları bu varlıkları kiralayarak gelir elde edebilirler.

 

Gerçek dünyada herhangi bir gayrimenkul almanın bazı şartları olduğu gibi sanal evrende de şartlar bulunuyor. Her iki alımda da bir tür maddi bedel ödemeli ve alım yaparken bazı işlemler yapmalısınız. Öncelikle Mateverse’de aldığınız arsanın bedelini coin’ler üzerinden yapıyorsunuz. Bunun için arazi alacağının platformun hangi ödeme yöntemiyle çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Araziyi alacağınız platformun hangi kripto para birimini kullandığını ve parayı tutmak için hangi dijital cüzdana ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, bir sonraki işleme geçebilirsiniz.

 

Metaverse Arazi Satan Platformlar Neler?

Sanal evren üzerinde arazi satan başlıca yerler Decentraland, The Sandbox ve OVR olarak kullanıcı karşısına çıkıyor. Bu sayılan platfomlar, günümüzde en popüler arazi satış alanlarını oluşturuyor. Bunların dışında da birçok platform bulunuyor. Bu platformların önde gelenleri ise şu şekildedir:

 

Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Sanal evren içerisinde arsa satın almadan önce hangi platformdan satın alım yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Sonrasında bu arsayı alacağınız platformda alışveriş yapabilmek için, platformun desteklediği dijital cüzdana sahip olmalısınız. Bunun için belirtilen kripto para borsalarını kullanmanız daha sorunsuz işlem yürütmenizi sağlayacaktır.

Sandbox’tan metaverse arazisi almak için, cüzdanınıza SAND coin yüklemeniz gerekir. Bu coinleri Binance gibi kripto para borsalarından çeşitli paralarla temin edebilirsiniz. Eğer elinizde ETH, BTC gibi coinler varsa, bunlar SAND coin’e de dönüştürebilirsiniz.

Sonrasında satın aldığınız bu coinleri, araziyi alacağını platformdaki hesabınıza aktarın. Platformda ilginizi çeken bir ada ve parsel seçin ve burayı elinizde olan coinlerle satın alın.

Decentraland MANA arsa alma

Decentraland’dan arsa alma işlemleri de Sandbox’a benzer şekilde ilerler. Öncelikle market.decentraland.org adresine giderek hesap oluşturun. Sonrasında ise sayfanın aşağısında bulunan “Parcels and Estates” bölümüne gidin. Bu bölümün sağ üst kısmında “View All” yazan bölüme tıklayarak, satışta olan tüm parsel ve arsaları tek haritada görebilirsiniz.

Bu alanda görülen mavi renkteki alanlar satılık arsa ve parsellerdir. Burada yakından görmek ya da incelemek istediğiniz alana tıklayarak, burası hakkında daha fazla detay görebilirsiniz. Satın almak istediğini parselin alt sağ kısmında yer alan “Buy” butonuna tıklayarak, alıcıya teklif vermeniz yeterlidir. Sonrasında cüzdanınızda Etherum ya da Mana coin varsa burayı satın alabilirsiniz.

 

Metaverse Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Sanal evrende arazi satışları yine gerçek dünyada olduğu gibi değişken fiyatlara sahip. Bu durum talep arz gibi değişkenlere bağlı olabiliyor. Bunun yanında arsanın konumu, metrekaresi gibi değişkenlerde söz konusu. Bu noktada belli bir fiyat söylemek doğru olmaz. Örnek vermek gerekirse Nişantaşı’ndaki arsalar 250 TL gibi bir fiyata satılırken, Bağcılar’daki bir arsa 125 TL gibi bir fiyata satılabiliyor. Bu durum tamamen satın alım yapılacak olan değişkenlere bağlı. Bununla birlikte Mana ve SAND coinler, borsalarda değişken dolar karşılıklarına sahipler. Ülkemizdeki dolar kurunun değişmesi, Mana ve SAND gibi coinlerin TL karşısındaki değerini de direkt olarak etkilediğini unutmamak gerek.