SQL eğitimi ile amacımız firma ve kurumlara nitelikli veritabanı uzmanları kalifiye elemanları sektöre katabilmektir. Bu eğitim programımızda yazılım programlarında veri analizi yapabilecek, veritabanını yönetebilecek, sorgulama ve ileri düzey raporlama yapabilecek, nitelikli ve en çok aranan veritabanı uzmanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi SmartPro Bilgisayar Akademisi “Bilişim Eğitimi” kayıtları başladı!

Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi SmartPro Bilgisayar Akademisi "Bilişim Eğitimi" kayıtları başladı!

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Eğitim İçeriği

LEVEL 1

 • SQL Nedir?
 • Veri ve Veritabanı Kavramları
 • Transact-SQL
 • SELECT İfadesi
 • WHERE Yantümcesi
 • SQL Select Distinct
 • SQL Order By
 • SQL TOPLAM FONKSİYONLARI (AGGREGATE FUNCTIONS)
 • İlk n Kaydın Görüntülenmesi – TOP
 • GROUP BY
 • UNION
 • ALT SORGULAR(SUBQUERIES)
 • INSERT – VALUE İŞLEMİ
 • INSERT – SELECT
 • Update Deyimi

LEVEL 2

 • Normalizasyon ve Tablo Tasarımı
 • Stored Procedure
 • View
 • Pivot
 • Fonksiyonlar
 • SQL Job
 • Index Mimarisi
 • Trigger Mimarisi
 • XML Mimarisi
 • Transaction Yonetimi

LEVEL 3

 • SSIS (SQL Server Integration Service
 • Business Intelligence (iş zekası) Nedir?
 • SSIS Mimarisi
 • Control Flow
 • Data Flow Task
 • SSIS Paket Yönetimi

Çalışma Alanları

 • SQL Eğitimi sonrası veri tabanı teknolojilerine hakim olan kişiler ( SQL, Oracle, MySQL vb ) Database Administrator, Veri Analisti, İş analisti , veritabanı yöneticisi ünvanlarını alarak kurumsal ve büyük veritabanları olan firmalarda çalışma imkanlarına sahip olabilirler. SQL kursuna katılmak için eğitim danışmanlarından bilgi alın.

Kimler Katılmalı

 • Firma ve kurumların veritabanı ve database alanlarında kariyer yapmak, verileri analiz etmek, database’i yönetmek, veri kontrolleri sağlamak, database raporlama ve ileri düzey raporlamalarını yapmak, yazılım dilleri masaüstü ve web programları içerisinde veri tabanını oluşturmak ve yönetmek gibi birçok alanda gerekli yetkinliğe ulaşarak uzmanlaşmak isteyen adaylar katılabilir.

SQL eğitimi özellikle bilgisayar üzerinden veri tabanı oluşturmak isteyenler için önemli noktalardan bir tanesidir. Bilgisayar ortamında aktarılan her bilgi aslında işlenmemiş bir yere olarak adlandırılmaktadır.

Ham olarak bilgisayara girilen bu bilgilerin saklanabilmesi ve işlenebilen her türlü hale gelmesine veri ismi verilir. Veri saklamakta ana amaç aslında bir tarihte saklanan verilere ulaşabilmek veya kullanabilmek durumu olmaktadır. Veritabanı kullanılmayan programlar aslında bilgisayar üzerinden anılan programlardır.

İşleyip çıkmakta ve sonrasında kullanmamaktadır. Bu tip programlarda sonraki bir tarihte eski verilere erişmek veyahut da bununla ilgili bir işlem yapmak imkansızdır. Bütün resimler belirli bellekte çalışmaktadır ve burada elektrik de yazılabilen bir donanımdan bahsetmek gerekir.

Bu anlamda SQL veritabanı oluşturularak işlemlerin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Bunun için programların dataları, hard disk denilen özel donanımlarda saklanmaktadır. Herhangi bir bilgisayarı aldığınızda hard disk sizin çeşitli isimlerle adlandırılan diskleriniz olarak karşımıza çıkmakta ve bir ana dizinine birlikte aynı zamanda bir de yedekleme dizini oluşturularak sizlere sunulmaktadır.

Bu sayede elektriğe ihtiyaç duymadan herhangi bir elektrik enerjisi olmasa da datalar korunabilmektedir.

Bilgisayar ortamında saklanabilmektedir. Birçok uygulama aslında bu tip veritabanları kullanılarak yapılmaktadır. SQL eğitimi de bu anlamda özellikle bilgisayar üzerinden programcılık ve internet sitesi kurulumu gibi detaylı işlemler yapmak isteyenler için önemli bir nokta olmaktadır. Programı kullanan kişi bir kelime yazar ve yazılan kim kelime veritabanı içerinde aratılır.

Böylece bulunan kelime gerekli şekilde sizlere yansıtılır. İşte bütün bu işlemlerin genel olarak bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Hastane, banka ve ticaret, satış, sipariş, ödeme ve borç sistemleri kısacası aklınıza gelebilecek bütün uygulamalar böyle bir veritabanı kullanılarak yapılmaktadır.

Veritabanı sistemleri aslında ilk başlarda not defteri olarak kullanılmaktadır. Hala da bu şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Satır satır veriler alınmakta ve veriler bu şekilde çekilmektedir.

Genellikle son dönemlerde basit oyunlarda scoreboard yapımında kullanılmakta ve bu şekilde sizlere sunulmaktadır.

SQL Eğitimi Önemi

SQL eğitimi sayesinde sizler herhangi bir internet sitesini veya herhangi bir problemi kurmaya başlayabilirsiniz. Bilindiği gibi günümüzde artık gerek şirketler gerekse şahıslar internete ciddi anlamda önem vermektedirler.

Bu şekilde yapılan yatırımlar sayesinde internetin önemi iyice ön plana çıkmış ve artık işlemler tamamen internet üzerinden yapılmaya başlanmış bulunmaktadır. Buna bağlı olarak sizler de belirli veritabanı oluşturmakta ve programlarla birlikte aynı zamanda da internet sitesi yazarak bu şekilde bir yazılım uzmanlığı geliştirme şansına sahip olmaktasınız.

Ama az önce de belirttiğimiz gibi bunların hepsi için belirli bir veritabanı oluşturarak İşlemlerin yapılması süreci bulunmaktadır.

Sizlere sunulan HTML, PHP veyahut da ASP gibi farklı yazılım dilleri ve programlarının içerisinde en önemli olan şey de bir veritabanının oluşmasıdır.

Örnek vermek gerekirse Java üzerinden yapacağınız herhangi bir oyun için sizlere bir veritabanı gerekmektedir. Bu veritabanı içerisine aslında oyunun içerisinde yazacağınız karakterlerden oyun içerisindeki karakterlerin hamlelerine ve hareketlerine kadar her türlü bilgiyi yazmış olmanız gerekir.

Böylece herhangi biri oyunda oynadığı sırada oyunun içerisindeki tüm hamlelerin nasıl yapılacağı ve nasıl bir işlem gerçekleştirileceği bu yapının içerisinde sunulmaktadır.

Mobil sistemlerin geçmesi aynı zamanda da veritabanı sisteminin daha önemli hale gelmesi sebebiyle artık eski sistem, kullanım sistemi daha genişlemiş bulunmakta ve bu yüzden de alınan eğitimler sayesinde daha da ön plana çıkmaya başlamış bulunmaktadır.

Herhangi bir internet sitesi ya da yazılım yapmak istediğinizde elbette ki programlama dili bilmek gerekmektedir.

Ancak tam anlamıyla SQL bir programlama dili değildir. Bir veritabanı yönetim sistemidir. Burada bilgisayarınız içerisinde kuracağınız bir sistem sayesinde örnek vermek gerekirse herhangi bir internet sitesinin yapıyorsanız ASP tabanlı yaptığınız internet sitesinde internet sitenizin yönlendirmesini yapmasanız dahi bilgisayarınız üzerinde internet sitesinin gerek tasarım gerekse işlemci anlamında nasıl işletim sistemi içerisinde olduğunu görmüş olursunuz.

Bilindiği gibi cep telefonlarında dair herhangi bir fotoğrafı çekmek için belirli bir veritabanı gerekmektedir. Bunlar hard diskler olarak karşımıza çıkmaktadır.

SQL Eğitimi Faydaları Nelerdir?

Veritabanı kullanmanın aslında pek çok faydası vardır. Özellikle sizlerin bilgileri kategorize etmeniz ve depolamanın açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra kullandığınız iskelet sistemi sayesinde sizler de internet sitelerini yaparken internet sitesinin gerekli domain ve hosting yönlendirmesini yapmadan da bilgisayarınız üzerinden bütün bilgileri görebilir ve işlemlerinizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca SQL eğitimi içerisinde sizlere sunulmakta olan dosyaların birleştirilmesi ve sistematik şekilde işleme gibi ayrıcalıkları sayesinde sizler de veritabanlarını çok daha ayrıntılı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

SQL eğitimi hususunda en önemli noktalarından bir tanesi de özellikle kendilerini internet noktasında geliştirmek isteyen insanlar için çok büyük önem arz ettiğidir.

Bilindiği gibi günümüzde artık bütün sistemler internet üzerinden devam etmektedir. İnternet çok geniş bir ağa olmuş ve insanlar gerek satış gerekse servis hizmetlerini tamamen internet üzerine yoğunlaştırılmış bulunmaktadırlar.

Hatta o kadar ki herhangi bir uygulama içinde ayrı büyük şirketler kurulmuş ve ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Bunun sebebi internet konusunda çok ciddi bir yarışmanın olması aynı zamanda da bu yarışmanın yanı sıra ciddi bir kitleye ve dünyayı peşinden sürükleyen bir sisteme sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Elbette herkes internet sitesi kurmak istemektedir. Ancak internet sitesi kurulumu da basit sistemler haricinde özellikle hiçbirinin en çok kullanılan yazılımlarından biri olan WordPress sistemi haricinde yapılacağı zaman elbette ki belirli veritabanı sistemlerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu anlamda örnek vermek gerekirse ASP ile bir program yapmak istediğinizde öncelikli olarak doğal ASP’nin kendi veritabanına oluşturmanız gerekmektedir. İnternet sitenizi gerekli şekilde tasarlamadan önce bu veritabanımızda oluşturarak sizler de internet sitenizde yapacağınız her türlü tasarımsal değişikliği ve bütün eklenti kurma işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir siteye açtığınız zaman domain ve hosting yönlendirmesi yapmadıktan sonra bu siteyi göremezsiniz.

Elbette ki tasarımsal olarak birçok şeyi tahmin edebilirsiniz. Ancak renk geçişlerini veyahut net olarak renk sistemlerini sırları bütün kısacası bütün tasarımı net olarak görmedikten sonra sizler de karar vermekte zorluk çekebilirsiniz.

Yıllardır bu yüzden SQL kullanımı ile daha rahat bir veritabanı oluşturulmakta ve insanların internet kullanımı yapmamasına rağmen bu veritabanları sayesinde istenilen sonuçları alınması sağlanmaktadır. Böylece daha rahat sonuç alınmaktadır. İşte bu yönden SQL eğitimi varlığı ve bilgileri çok büyük önem arz etmektedir.

SQL Eğitimi Ana Şablonu

SQL eğitimi Microsoft tarafından yayınlanmış olan bir veritabanı sistemi üzerinden verilmektedir. Bu sistem aslında 2000’li yılların başından itibaren önce not defteri sistemi ile karşınıza çıksa da günümüzde daha gelişmiş ve ayrıntılı detaylarıyla ulaştırılmaktadır.

SQL Server Management Studio programı başlığı altında sizler de bu tip veritabanlarını kullanabiliyorsunuz. Sistemin içerisinde girdiğiniz zaman ağırlıklı olarak İngilizce olmasının ötesinde asıl önemli olan sizlerin de server veri tabanına doğru bir şekilde kullanabilmeniz gerek analiz servisleri gerek raporlama servisleri bu anlamda sizlere yardımcı oluyor.

Ayrıca hem Windows açısından hem de SQL eğitimi ile sizlere sunulan server açısından çeşitli şekilde veritabanı oluşturarak bunları kullanma şansına sahipsiniz. Bu şablon dahilinde sizler de istediğiniz gibi yazılımları bunun içerisinde yükleyebilirsiniz.

Öncelikle yapacağınız yazılımdan önce elbette ki belirli bir giriş şifresi ile sisteme giriş yaparak Microsoft SQL Server üzerinden çalışmalarınızı gerçekleştirmenizi gerekiyor. Burada gerekli database yani veritabanı oluştururken önemli olan noktalardan bir tanesi aslında sizlere sunulmuş olan serverı doğru bir şekilde kullanabilmeniz oluyor.

Sistemin içerisinde hem güvenlik için hem yönetimsel olarak hem de database anlamında farklı alanlar bulunmakta. Sizler de bu olanları daha dikkatli bir şekilde kullanarak çok rahatlıkla istediğiniz internet sitesi yapılarını ulaşabilir ve istediğiniz gibi yazılımlarımız ve ne şablonlarını bu sistem üzerinden kurma şansına sahip olabilirsiniz.

SQL server şifrelerini çok iyi bir şekilde kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Çünkü normal bir şifreleme sistemi gibi olmamasından ve bir veritabanı oluşturmasından dolayı bu sistemleri sizler de kullanmak istiyorsanız şifre ve kullanıcı adı konusunda gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Herhangi bir problem söz konusu ise bu durumda eski her sorgulama şifre değiştirme sisteminin normal bir şifre değiştirme işlemi gibi yapılmadığını da bilmek gerekir.

Böyle bir şifre değiştirme işlemi yapılacağı zaman öncelikli olarak yapılması gereken bunun içerisine girerek buradaki ağ üzerinden gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Bundan sonra cmd üzerinden sizler de istediğiniz gibi SQL server ile ilgili gerekli şifre değişikliğini ve kullanıcı adına uğraşma şansına sahip olabilirsiniz.

SQL Eğitimi Nasıl Verilir?

SQL eğitimi alacağınız zaman öncelikli olarak eğitmenler tarafından sizlerin bu veritabanı hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız sağlanır. Ayrıca kurulumuna kadar çok dikkat etmek gerekir. Eğer sizler de kendi bilgisayarlarınıza bu sistemini ve veritabanı sistemini kullanacaksanız bu durumda kurulumlarını bilmemiz gerekir.

Ne kadarlık bir veritabanı kendi bilgisayarınızdan bu program için ayıracaksınız aynı zamanda da bunu güvenlik sistemlerini nasıl kuracaksınız ve ayrıntılı bir şekilde bunların nasıl takip altına yapacaksınız bunlar çok büyük önem arz etmektedir.

Eğitmenler sizlere gerekli programının kurulumu sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi verecektir. Bundan sonra programın kurulması ile birlikte hangi yazılım üzerinden işlem gerçekleştireceksiniz.

Buna göre yönlendirmeler yapılır. Database üzerinden kurmuş olduğunuz şifrelemeler ve sistemleri nasıl ulaşabileceğiniz çok büyük önem arz etmektedir. Yani sizlerin kurmuş olduğunuz veri tabanları farklı bir alanda internet siteniz farklı bir alandadır.

İnternet sitesinin önemli olan noktalarından bir tanesi de direkt olarak bu veritabanını içerisine girerek gerekli şifreleme ve güvenlik işlemlerini geçtikten sonra buradaki bilgilerle ulaşabilmesi bunları kullanıcılara gösterebilmesidir.

Bu anlamda veritabanlarının doğru bir şekilde hazırlanması ve ana şablonlarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yine aynı noktaya geleceğiz ki SQL eğitimi işte burada daha da önemli bir hal almaktadır.

Özellikle yapılacak olan internet sitesi yazılım veya program şablonlarını tamamen bu veritabanı içerisinde doğru şifreleme ve doğru yönlendirme sistemlerine sahip olması gerekmektedir. Böylece daha doğru ve istenilen sistemlerin ulaşılmasına da sağlanmış olacaktır.

Sizlere sunulan bu eğitimlerin bütününü genel olarak aldığınız takdirde herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmadan sizler de artık buna göre tamamen yönlendirmeleri gerçekleştirme şansına sahip olursunuz. Artık veritabanlarını doğru bir şekilde oturabilir.

Aynı zamanda da SQL eğitimi sonrasında gerekli bilgileri çok daha diri bir şekilde kullanabilirsiniz. İnternet sitesi ,kurma yazılım veya programlama konusunda bilgi sahibi ve dil bilgisine sahip olduktan sonra sizler de çok daha rahat bir şekilde istediğiniz gibi siteleri kurabilir veya yazılımları gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzün revaçta mesleklerinden biri olan internet webmasterlığı ve aynı zamanda da uygulama aplikasyon yapma gibi işlemler için de sizler için çok büyük bir avantaj sağlamış olacaktır.