yuz-tanima-sistemleri-4

Yüz tanıma sistemleri güvenlik kameralarıyla hayatımıza giren bir konu. Yüz tanıma sistemleri günümüzde yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımızda bile kullanılıyor. Dolayısıyla bu durumun güvenli olup olmadığı da sorgulanıyor. İnsanlar bu konuda merak ettiği noktaları da internette araştırıyor. Bu yazımızda sizler için yüz tanıma sistemi nedir, güvenli midir gibi soruları araştırıp derledik. Günümüz teknolojisinde akıllı telefonlara kadar inmiş olan yüz tanıma teknolojileri nasıl çalışır? Diğer yüz tanıma sistemlerine benzer midir? Güvenliğiniz için endişe etmeli misiniz? Öncelikle bu yüz tanıma sistemleri ile emniyet güçlerinin kullandığı yüz tanıma sistemleri birbirine benzemez. Bu yüzden çoğunlukla endişe etmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Siber güvenlik alanında da bunun üzerinde çalışmalar devam etmektedir.İşte detaylar…

yuz-tanima-sistemi-1

Yüz tanıma sistemleri nedir?

Yüz tanıma sistemleri, bir kişinin yüzünü kullanarak kimliğini tanımlamanın veya doğrulamanın bir yoludur. Bu sistemler, kişileri fotoğraflarda, videolarda ya da gerçek zamanlı olarak tanımlamak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda biyometrik güvenliğin bir kategorisidir. Diğer biyometrik yazılım biçimleri arasında ses tanıma, parmak izi tanıma ve retina ya da iris tanıma bulunmaktadır. Bu teknoloji, çoğunlukla güvenlik ve emniyet güçleri tarafından kullanılmaktadır. Yüz tanıma sistemi türlerine göre ayrılır, bunlardan ilki;

yuz-tanima-sistemi-3

Kamera tabanlı yüz tanıma sistemleri

Yüz tanımaya dayalı kilit açma yöntemlerinin ilki, kameralı yüz tanıma sistemidir. Bu kameralı sistemler cihazın önündeki kamera vasıtasıyla yüzün tanımlanmasında kullanılmaktadır. Bu yöntemde sisteme yüzünüzü kaydederken yüzünüzü farklı açılardan çekmeniz istenmektedir. Yüzünüzün farklı fotoğraflarını çektikten sonra sistem bunu içerisinde kullandığı yazılım algoritması ile bir koda çevirir. Özellik etkinleştirildikten sonra cihazın kilidinin açılacağı durumlarda, ön kameradan gelen canlı görüntü verileri ile sistemde kayıtlı veriler karşılaştırılarak çalışır. Genellikle android cihazlarda kullanılmaktadır.

Sistem yazılım algoritmalarına dayalı olduğu için her zaman mükemmel sonuçlar vermez. Ortamda bulunan farklı aydınlatma koşulları, görünümdeki ufak değişiklikler ya da çeşitli aksesuarlar sistemin başarısız çalışmasına sebep olmaktadır. Tekrardan onay isteyebilir. Bu yüz tanıma sistemleri 4 adımda incelenebilir:

yuz-tanima-sistemi-5

Yüz tanıma adımları

  • Yüz algılama: Kamera ister tek ister kalabalık içinde, yüzü algılayabilir. Görüntü, kişiyi karşıdan veya yandan gösterebilir.
  • Yüz analizi: Yüzün görüntüsü kaydedilip analiz edilmektedir. Çoğu yüz tanıma teknolojisi, 3D yerine 2D görüntüler kullanmaktadır çünkü 2D görüntüyü halka açık fotoğraflarla veya veritabanında bulunan fotoğraflarla daha kolay eşleştirmektedir. Yazılım, yüzünüzün geometrisini okur. Ana faktörler arasında gözleriniz arasındaki mesafe, göz çukurlarınızın derinliği, alından çeneye olan mesafe, elmacık kemiklerinizin şekli ve dudaklar, kulaklar ve çenenin hatları bulunmaktadır. Amaç, yüzünüzü ayırt edici kılan belirgin noktaları tanımlamaktır.
  • Görüntüyü veriye çevirme: Yüz yakalama işlemi, kişinin yüz özelliklerini baz alarak analog bilgileri dijital bilgiler kümesine dönüştürür. Yüzünüzün analizi, temelde bir matematik formülüne dönüştürülür. Bu sayısal koda yüz izi adı verilir. Parmak izlerinin benzersiz olması gibi, her insanın kendine özgü bir yüz izi vardır.
  • Eşleştirme: Daha sonra yüz iziniz, kaydedilen diğer yüzlerden oluşan bir veritabanında karşılaştırılır. Örneğin, FBI’ın çeşitli eyalet veritabanlarından alınan 650 milyon fotoğrafa erişimi vardır. Facebook’ta, bir kişinin adıyla etiketlenen tüm fotoğraflar Facebook’un veritabanına girer. Bu fotoğraf yüz tanıma için kullanılmaktadır. Yüz izinizin, yüz tanıma veritabanındaki bir görüntüyle eşleşmesiyle bir karar verilmektedir. Yüz tanıma, tüm biyometrik ölçüm yöntemlerinin en doğalıdır. Genelde kendimizi ve başkalarını parmak izi ya da irislerinden ziyade yüzlerine bakarak tanıdığımız için bu mantıklı bir görüştür. Dünya nüfusunun yarısından fazlası düzenli olarak yüz tanıma teknolojisiyle etkileşimde bulunmaktadır.

Kızılötesi tabanlı yüz tanıma sistemi

Bu sistemde akıllı telefonlarda yer alan ön kameraların yanı sıra kızılötesi sensörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemin yöntemi de kameralı yüz tanımına sistemine benzer ancak kızıl ötesi spektrumda yüzün iki boyutlu resmini çekmesiyle öne çıkar. Bu yöntem diğerine göre daha avantajlıdır çünkü bu sistemde yüzün aydınlatılmasına ihtiyaç yoktur, loş ortamlarda bile çalışmaktadır. Ayrıca bu kameralar görüntüyü oluşturmak için termal enerji ve ısıya ihtiyaç duyduğu için farklı bir kişinin telefona erişmesi konusunda daha korunaklıdır. Genellikle Microsoft sistemine sahip diz üstü bilgisayarda kullanılmaktadır.

Apple’ın Face ID sistemi de kızılötesi tabanlıdır. Üç boyutlu görüntü oluşturmaya dayalı bir sensör kullanır. Face ID yüzün binlerce detayını aydınlatıcı ve nokta projektörü kullanarak ölçer. Kızılötesi sensör bu noktaların nasıl yerleştiğini inceleyerek bir derinlik haritası oluşturur. 3D sistemler karanlıkta da çalışmaktadır ve hata yapması çok daha zordur. 2D kızılötesi sistemler sadece ısı ararken, 3D sistemler derinlik bilgine de ihtiyaç duyar. Bu sebeplerle de 2D sensörlere göre çok daha işlevseldir.

Yüz tanıma sistemleri güvenli midir?

Biyometrik verilerin elektronik olarak saklanması güvenlik ile ilgili pek çok soru işaretini akıllara getirmektedir. Ancak endişelenecek kadar ciddi bir durum yoktur. Biyometrik kilit açma yöntemlerini bünyesinde bulunduran işletim sistemleri, yüz özellikleri ve parmak izleri gibi hassas verilerin güvenli bir şekilde saklanması için önlemler alır. Akıllı telefonlar ya da diz üstü bilgisayarlarda, biyometrik veriler güvenli bir donanım parçasında şifrelenerek saklanmaktadır.

Yaptığımız karşılaştırmaya göre kızılötesi tabanlı yüz tanıma sisteminin daha güvenli olduğu çok açık. Kızılötesi tabanlı sistemler evrensel olarak da daha güvenli kabul ediliyor. “Apple Face ID” ve “Windows Hello” sistemleri kilit açmanın yanı sıra şifre alanlarını otomatik doldurmak, ödemeleri etkinleştirmek için kullanılabilmektedir. Özellikleri karşılaştırıldığında derinliğe duyarlı sistemlerin (Face ID gibi) çoğu insan için yeterince güvenli olduğu, kamera tabanlı sistemlerin ise kişiye bağlı değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de kameralı yüz tanıma sistemini tercih ederseniz, Google Play Store ya da bankacılık uygulamalarında kimlik doğrulamak için bu sistemi kullanmamakta fayda var. Yeterince güvenmiyorsanız kilit açmak için de alternatif şifreleme yöntemlerini kullanmalısınız.