Yazılımcılara tavsiyeler yazı dizimizin ilkine hoş geldiniz. Yazılım Uzmanı iseniz ya da Yazılım Uzmanı olmak istiyorsanız bu tavsiyelerimizi kulak arkası yapmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın; bir şeyi yapmanın iki yolu var. Bu yollardan bir tanesi eski ve önerilmeyen yol, diğeri de yeni ve henüz çalışmayan yol. İşte Google’da mühendisliğin temel ilkesi!

Google’ın kazanmış olduğu inovasyon gücünü, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan silinen milyonlarca satır kodun miktarından alıyor olması anlaşılıyor olsa gerek. Silinen milyonlarca satır kod, bazen tamda ihtiyaç olunan bir durumu karşılıyor olsa da her zaman mutlaka gelecek yeni kodlar ile saf dışı bırakılacak ve kendi görev süresini tamamlayana kadar da bir fiil hizmet edecektir. Yeni kodun sağlıklı olması için gerekli olan bu acılı sürecin cefasını da Yazılım Uzmanlarının çektiğini belirtmemize gerek yok sanıyoruz.

Google bünyesine yeni katılanlara Noogler denilmektedir. Bu gelen yeni junior-lar silikon vadisindeki kampüsün nimetlerinden olabildiğince faydalanmayı öğrenirken, bir yandan da ne zaman işe yaramaya başlayacaklarını merak ediyorlar tabii ki. İşteki ilk haftalarında dünyayı kurtarmaya hazırlanırken, birkaç hafta sonra hala kullanacakları araçları bile tam öğrenmediklerini fark ederek tabii ki büyük bir moral bozukluğu yaşıyorlar.

O zaman “Google” gibi büyük şirketlerde çalışan ya da çalışmayı düşünen Yazılımcı Uzmanları için işte ilk tavsiye; ”

“Kendinin büyük resmin sadece küçük bir parçası olduğunu kabul et ama gerektiğinde tek başına yepyeni resimler çizebileceğine inan.”

Vee işte ikinci tavsiye;

“Eğer bir şey bozuksa, ya tamir etmek için uğraş, ya da tamir edilmesi için doğru insanları bul.”

Yazılım Uzmanlığının en önemli ana temalarından biri de tabii ki test süreçleri…

Üçüncü tavsiye: “Test yaz, debugging yapma. Eğer test yazılamıyor diyorsan, test yazılacak alt yapıyı hazırla. Kendi koduna asla güvenme.”

Tüm dünya her ne kadar gizliliğe saldırmak için kararlı olsa da, bizler yani yazılım uzmanlarının bunu korumakla mükellef olduğunu sakın unutma! Bunun en iyi yolu da ‘şeffaflık’tan geçiyor.

Dördüncü tavsiye: “Kullanıcının bilgisini gizli tut, güvenle sakla ve o bilgiyle ne yaptığınla ilgili her zaman şeffaf ol, kullanıcıya kontrolü ver.”

BEŞİNCİ & EN ÖNEMLİ TAVSİYE: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Devamlı hareket edip spor yapmayı asla unutmayın.

Net framework

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/android-mobil-yazilim-uzmanligi-egitimi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.