Yazılımcılar İş Hayatında Ne Yapıyor?

Durmadan gelişen ve güncellenen dünyada yazılımcılığın yeri çok ayrı bir noktada bulunur. Yazılımcılık pek çok otorite tarafından geleceğin mesleği olarak tanımlanır. Halihazırda üretilen ve üretilmekte olan bütün cihazların akıllı hale geldiğini düşünecek olursak bu söylemin ne kadar yerinde olduğunu anlayabiliriz. Bu içerikte yazılımcılık ile ilgili merak edilenlere değinerek, yazılımcılar iş hayatında ne yapıyor  sorularını yanıtlıyoruz.

Yazılımcılar Ne İş Yapar?

Bir yazılımcı bilgisayarın kullanmış olduğu dili çok iyi bir şekilde bilen ve bunu aktif olarak kullanan kişilerdir. Sahip olduğu bu bilgi sayesinde üretebileceklerinin neredeyse hiçbir sınırı bulunmaz. Yazılımcılar iş hayatında ne yapıyor? Üniversitede verilen derslerin aksine yazılımcılar iş hayatında gerekli olan teknik bilgi ve tecrübeyi;

  1.   Çeşitli sorunları çözme
  2.   Yeni yaklaşımlar bulma
  3.   İşleri kolaylaştırma
  4.   Zamanlar kazanma
  5.   Yeni sektörler oluşturma
  6.   Yeni ürünler ortaya koymak için kullanır.

Sorunları Çözmek İçin Yazılım

Bir konu hakkında gerekli olan teknik bilgi ve tecrübeye sahipseniz sorunları çözmek için gerekli olan her türlü adımı atabilirsiniz. Son zamanlarda oldukça dikkat çeken ve sizin de ilginizi çekebilecek bir konu ile başlayalım. Bilindiği üzere elektrik kabloları dünya üzerinde bulunan ülkelerin pek çoğunda yeraltından ilerler.

Trafiğin daha kolay bir şekilde akması, çevre güvenliğinin sağlanması ve oluşan bütün risk unsurlarının değerlendirilmesi gerekir. Yapılan bu girişim bazı sorunları beraberinde getirir. Nitekim yerin altına döşenen kilometrelerce kablo pek çok sorunu da bünyesinde barındırır. Çeşitli nedenlerden ötürü arıza oluşması durumunda sorunu çözmek için kilometrelerce uzamış kabloyu aramak gerekir. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde yazılımcılar bu sorunu saniyeler içerisinde çözebilir hale geldi. Yapay zekanın yardımıyla elektrik hatlarındaki arızaları, nereden kaynaklandığını ve nasıl meydana geldiği anlık olarak takip edilir oldu. Yazılım hakkında teknik bilgiye sahip olan biri normalde çok uzun sürebilecek bir arıza tespit işini kısa sürede ortadan kaldırdı.

Yeni Yaklaşımlar İçin Yazılım

Yazılımcıların iş dünyasındaki yeri sadece bununla sınırlı değildir. Gerekli teknik bilgi ve tecrübeye sahip olan yazılımcılar halihazırda sistemleri daha iyi hale getirebilmek için çeşitli girişimlerde bulunabilir. Sanırım buna verilebilecek en güzel örnek Bill Gates olarak karşımıza çıkar. 13 yaşından beri programlama ve yazılımcılık alanında mesai harcayan Bill Gates sistemleri daha iyi hale getirebilmek için sayısız yeni yaklaşımda bulunmuştur. Bunu yapabilmesindeki en belirleyici şey ise şüphesiz öğrenmiş olduğu yazılım bilgisi ve daha önce yer aldığı projeler olur. Bir konu hakkında ne kadar bilgiliyseniz hatalarını ve sorunlarını tespit etmek ve bunları ortadan kaldırabilecek yaklaşımlarda bulunmak daha kolay hale gelecektir. Sektöründe uzman olan bir yazılımcı da daha iyi yaklaşımlar ortaya koyabilmek için sistemleri oldukça iyi bir şekilde tanır. Bu sayede var olan her türlü açığı kısa süre içerisinde ortadan kaldırıp yeni yaklaşımlar ve çözümler üretir.

Herhangi Bir Şeyi Kolaylaştırma

Teknolojinin hayatımıza yapmış olduğu olumlu katkıları saymakla bitiremeyiz. Konunun daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için ise bir örnek üzerinden gitmek daha doğru olacaktır. Bundan 15 yıl önce bankalar inanılmaz derecede yoğun çalışıyorlardı. Sebebi ise insanların bankayı daha aktif bir şekilde kullanmaları ve para transferi, ödeme, kredi için bu kanalları tercih etmeleriydi. Peki günümüzde banka şubesine gitmek isteyen veya herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak bankaya başvuru kaç kişi kaldı? Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu sayı günde güne azaldı. Çünkü bir yazılımcı ortaya çıkıp internet üzerinden neredeyse bütün bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini düşünüp bunun için çalışmalarına başladı.

Bugünlerde herkesin telefonunda var olan mobil bankacılık şubeleri ile kredi başvurusu yapmak, para göndermek, para almak, ödeme yapmak, yeni başvurularda bulunmak, hesap bakiyesi öğrenmek veya yatırım yapmak mümkün hale geldi. İşte yazılımcılar günümüz dünyasında zor olup insanların vaktini harcayan konuları tespit edip bunlara çözüm getirirler. Bu sayede hem insanların hayatını kolaylaştırır hem de sektörün daha ileri bir noktaya taşınmasına katkıda bulunurlar.

Zamandan Kazanma

Yeni bir şeyler icat etmenin yanında halihazırda var olan sistemlere daha iyi hale getirmek için sektöründe uzman olan kişilerin katkısı tartışılamaz. İlk üretilen bilgisayarların neredeyse bir oda büyüklüğünde olduğunu düşünecek olursak günümüzdeki bilgisayarlar ile kıyaslama yapmak konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. İşte yazılımcıların iş hayatında ne türlü faaliyetler yürüdüğünü gösteren bir diğer konu da bu olur. Şu anda halihazırda var olan ve henüz yeteri kadar gelişmemiş sistemler uzman bir yazılımcının el atması ile kolay bir şekilde daha iyi hale gelebilir.

İnsanların zamandan kazanıp bir şeyleri daha kolay çözebilmesinde yazılımcılar aktif olarak rol oynar. Sizin de bildiğiniz gibi Amazon tek bir tıklama ile bir ürünü satın almaya imkân tanıyan ilk platformdu. Peki sizce bu tek tıkla satın alma olayı Amazon’a ne türlü bir fayda sağlamıştır? Cevabı da biz verelim, insanların daha kolay bir şekilde alışveriş yapması, hızlı bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirilmesi ve alışveriş sürecini daha kolay hale getirmesidir. Şu an ürettiği onlarca yeni yaklaşım ve tek tıkla ödeme gibi avantajlar sayesinde Amazon’un dünyanın en değerli şirketi olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Yeni Sektörler Oluşturma

İlk üretilen bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olduğunu ve şu anda herkesin cebinde taşımış olduğu bilgisayarların ( akıllı telefon ) bu ilk bilgisayardan katbekat daha güçlü olduğunu söylesek konuyu iyi bir şekilde anlatabiliriz. Sektör oluşturmaktan kastımız şudur; halihazırda var olan bir sistemi alıp daha iyi hale getirmek ve insanların ihtiyaç duyabileceği bir konuda onlara sunmak yeni sektörlerin oluşmasına katkıda bulunur. Sadece alanında uzman olan ve vizyoner kişilerce fark edilen bu detay günümüzde daha büyük bir önem taşıyor. Teknolojinin sürekli güncellendiğini ve yeni oluşumlara imkân sağladığını düşünecek olursak önümüzdeki 10 yıl içerisinde şu an halihazırda var olan pek çok şeyin daha iyi bir hale gelebileceği ve evrim geçireceğini eklememiz gerekir. Bir düşünün bakalım bundan 10 yıl sonra telefonlar nasıl olacak, hangi görevleri yerine getirebilecek ve bir yazılımcı adayı olarak sizin bu konuda ne tür projeleriniz var?

Yeni Ürünler Oluşturma

Girişimcilik 20. yüzyılda oldukça zor olan bir konu iken bugünlerde yazılım bilgisine ve bilgisayara sahip olan herkesin gerçekleştireceği bir kavram haline geldi. Nitekim insanların hayatını kolaylaştırabilmek, onların belirli sorunları daha hızlı çözülmesine yardımcı olabilecek programlar oluşturmak ve vakit geçirebilecekleri yeni oluşumlara imza atmak yazılımcıların en büyük marifetidir. Tek yapmanız gereken insanların ne türlü ihtiyacı olduğunu belirlemek ve yazılım bilgisi ile bu konuya nasıl bir çözüm getireceğinize karar vermek olur. Eğer insanların gerçekten ihtiyaç duyduğu bir konuda onlara yardımcı olabilecek bir yazılım geliştirebilirsiniz müşteri aramanıza gerek kalmaz! Yapay zekâ örneğinden gidecek olursak elektrik şebekelerinde bulunan arızaları nasıl tespit ettiği ve nasıl çözüm olduğunu düşünebilirsiniz. 

Yazılımcılar iş hayatında ne yapıyor? Yazılımcılıkla ilgili bazı detaylara değindik. Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/kariyer-hedefi-sorusuna-nasil-cevap-vermeliyiz/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazılımcılar İş Hayatında Ne Yapıyor?
yazılım uzmanlığı eğitimi