Yazılım Uzmanı Olmak mı İstiyorsunuz?

Yazılım nedir? Yazılım uzmanı nedir?
Yazılım, bilgisayarları kullanmamızı sağlayan işletim sistemleri dahil olmak üzere tüm programlara ve web sitelerine yazılım denir. Ayrıca elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarla birlikte oynadığımız tüm oyunlar ve uygulamalar da birer yazılımdır.

1. İşletim Sistemi Nedir?
Her şey ama her şey işletim sisteminden sorulur. Patron odur kesinlikle. Olmazsa olmazdır. Anladınız değil mi? Bilgisayarın, mobil cihazların, tabletlerin açılışından kapanma anına kadar ya da fişi çekilene kadar çalışan en ana yazılımdır.

 

 

 

İşletim sisteminin görevleri arasında bizlerden gelen komutları işlemek ve yapmak, diğer yazılımların çalışması için de diğer donanımlarla iletişime geçilebilmesini sağlamak da görevleri arasındadır. Ana kahramanımız işletim sistemi olduğundan yazıcıya çıktının iletilmesinden de, klavyemizin hızından da o sorumludur. Hatta çok yoğun kullandığımız whatsapp’ı da o çalıştırmakla yükümlüdür. CEO’dur.

 

2. Yazılım Nedir?
Bir televizyonun, çamaşır makinesinin, hatta hesap makinesinin bile çalışması yazılımlar ile sağlanır. Yazılım, kodlardan meydana gelir ve bir uygulamanın neler yapabileceği de kodlar ile belirtilir her zaman. Örneğin hesap makinesinde bir tuşa bastığınızda onun ekranda yazdırılması bile yazılım (kodlar bütünü) aracılığıyla sağlanır.

 

 

 

 

3. Yazılım Uzmanı Kimdir?
Bu arkadaşlar yazılımı yani kodları yazan kişidir. İşletim sistemini var eden şahsiyettir. Bizlere yazmış olduğu web sitelerini, uygulamalarını beğendirmek için çekmediği çile yoktur açıkçası. Hele hele yazılımların hatasız çalışmasını sağlamak için de atmadığı takla yoktur. Bilişim sektöründe yazılım uzmanı, yazılım geliştiricisi, bilgisayar programcısı gibi farklı farklı unvanlara sahiptir. En fazla kullanılan unvan tabii ki de yazılım uzmanıdır.

 

 

 

 

 

4. Yazılım Ekipleri
Bir yazılımı tek bir kişi de kodlayabildiği gibi var olan projenin bütünlüğüne bağlı olarak ekipler oluşturulur. Ekipteki her kişi yazılımın belli bir kısmını üstlenir ve sonrasında tüm yazılım bir bütün olarak ele alınır.

 

 

 

 

 

 

5. Yazılım Uzmanı Olmak İster misiniz?
Yazılım Uzmanı olmak istiyorsanız öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye gerçekten açık olmalısınız. Çünkü yazılım sektörü, teknoloji geliştikçe değişir ve gelişir. Çok değil 15 sene önce şuanda kullandığımız akıllı telefonlar yoktu ve cebimize sığdırdığımız akıllı telefonumuzun içerisinde barındırdığımız uygulamalardan bir haberdik. Iphone yokken hepimizin favorisi Nokia 3310 vardı ve yılan oyunu oynamaktan kendimizi alamıyorduk. :)

6. Yazılım Uzmanı Olmak İçin Üniversite Mezunu Olmak Şart Değil!
Yazılım Uzmanı olmak için üniversite mezunu olmak şart değil. Her üniversite öğrencisinin kabusu olan vizelerle, finallerle ve dönem projeleriyle uğraşmak zorunda da değilsiniz. Smartpro Bilgisayar Akademizi ile Microsoft Yazılım Uzmanlığı Eğitim ve Yetiştirme Programına kayıt olarak Microsoft’un en yeni teknolojileriyle masa üstü ve web uygulamaları yazmak, bu uygulamaları veri tabanları ile geliştirmek, yazılım eğitimi alarak bilgilerini güncellemek/geliştirmek isteyen, yazılımcı olmak ve uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Eğitim İçeriği

 

 • Yazılım Nedir?
 • Algoritma Mantığını Kavrama
 • Visual Studio’a Giriş
 • MS SQL GİRİŞ
 • Windows Form Application
 • Crystal Reports ile Raporlama
 • ASP.NET'e GİRİŞ
 • ASP.NET FORMU GELİŞTİRİRKEN KULLANILAN DİLLER
 • ASP.NET KONTROLLERİ
 • ASP.NET ile DURUM YÖNETİMİ
 • TASARIM İŞLEMLERİ
 • ENTITY FRAMEWORK
 • ASP.NET ile Proje Geliştirme
 • Yazılım Test
 • Microsoft Yazılım Uzmanlığı Eğitimi sınıflandırmalarına göre MCP Eğitimi, MCTS Eğitimi ve
 • MCSD Eğitimi olarak da geçmektedir.

 

Hemen aşağıdaki formu doldurun, %100 staj desteği ile siz de Yazılım Uzmanı olun.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/excel-formul-gruplari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

[contact-form-7 id="1515" title="Blog İletişim"]

Sosyal Medyada Paylaş

1 Comment to “ Yazılım Uzmanı Olmak mı İstiyorsunuz?”

 1. asansör says :Cevapla

  Teknoloji çağının ve geleceğin ölmeyecek mesleği yazılım uzmanlığı. Altın bilezik dedikleri mesleklerin başlarında geliyor bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI