yazilim-2

Yazılım mühendisi (Software Engineering), yazılımlarla ilgilenir ve kod yazar. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturacakları yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler. Programlama dillerini kullanır ve yazılımı meydana getirir. Yazılım mühendisleri, yaygın olarak son kullanıcı odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirir. Birçok yazılım mühendisi, son kullanıcıları hesaba katarak yeni yazılımlar ve yeni dizaynlar oluşturur veya var olan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçlarını çözümlemek üzere iyileştirir. Bu yazımızda sizler için yazılım mühendisi nedir, ne iş yapar gibi merak ettiğiniz soruları inceledik. İşte detaylar…

yazilim-1

Yazılım nedir?

Yazılım, bir bilgisayara belirli görevleri yapması için talimat veren bir dizi talimat veya programdır. Komut dosyaları, uygulamalar, programlar ve bir dizi talimat, genellikle yazılımı tanımlamak için kullanılmaktadır. Yazılım, sistem, programlama ve uygulama olmak üzere genellikle üç kategoriye ayrılmaktadır. Sistem yazılımı, uygulama yazılımı için bir temel görevi görür. Aygıt sürücülerini, işletim sistemlerini, disk biçimlendiricileri, metin düzenleyicileri ve bilgisayarın daha verimli çalışmasına yardımcı olan diğer yardımcı programları içerir. Ayrıca, donanım bileşenlerinin yönetiminden ve  temel işlevlerin sağlanmasından da sorumludur.  Programlama yazılımı, geliştiricilere program yazmada yardımcı olan araçlardır.

Uygulama yazılımı belirli görevleri yerine getirmeyi amaçlar. Bu yazılımlara örnek olarak ofis paketleri, oyun uygulamaları, veritabanı sistemleri ve eğitim yazılımları veririz. Uygulama yazılımı tek bir program veya küçük programlardan oluşan bir koleksiyon olabilmektedir. Bu tür yazılımlar tüketicilerin en çok “yazılım” olarak düşündükleri yazılımdır.

yazilim-3

Yazılım Mühendisi Nedir?

Yazılım mühendisliği, kullanıcı gereksinimlerin analizi ve daha sonra bu gereksinimleri karşılayacak yazılım uygulaması tasarlama, oluşturma ve test etme süreci olarak tanımlanacaktır. Uluslararası standartlar yazılım mühendisliğini, yazılımın geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı için hesaplanabilmekte bir yaklaşım olan sistematik, disiplinli bir uygulama olarak tanımlar. Yazılım mühendisleri programlama dilleri, yazılım geliştirme ve bilgisayar işletim sistemleri hakkında geniş bilgiye sahiptir ve yazılım ilkelerine mühendislik ilkelerini uygularlar. Bu mühendislik prensiplerini, ihtiyaç analizinden yazılım sürecine kadar geliştirme sürecinin her aşamasına uygulanır. Bireysel müşteriler için özelleştirilmiş sistemler oluşturabilirler.

Yazılım mühendisi ihtiyaçları analiz eder. Daha sonra bu ihtiyaçları karşılamak için bilgisayar yazılımını tasarlar ve geliştirir. İşlemler oldukça karmaşık olduğundan bilgisayara ne yapılacağını söylemek için diyagramların, akış şemalarının ve algoritmaların oluşturulması gerekir. Bu talimatların bir bilgisayar diline (kodlama / programlama) dönüştürülmesi genellikle bir bilgisayar programcının sorumluluğundadır. İşletim sistemleri, bilgisayar oyunları, ara katman yazılımları, iş uygulamaları ve ağ kontrol sistemleri gibi bir yazılım mühendisinin geliştirebileceği birçok yazılım türü vardır. Teknolojideki değişiklikler ve yeni uzmanlık alanları bu mesleğin hızla gelişmesine katkıda bulunur.

yazilim-nedir-4

Yazılım mühendisi ne iş yapar?

Bu mühendisler, müşterinin ihtiyaçlarını teknolojik çözümlerle birleştirerek yazılım geliştirir. Yazılım geliştirmek için mühendislik kavramlarını kullanır ve belirli işlevleri sağlamak için sistematik olarak süreçler oluşturur. Öte yandan, yazılım mühendisleri ile sıklıkla karıştırılan yazılım geliştiriciler tüm geliştirme sürecinden sorumludur ve programların arkasındaki yaratıcı gücü yönlendirir. Genellikle kavramsal bir tasarım oluşturmak için müşteri ile birlikte çalışır. Daha sonra bilgisayar programcısının yazılımı çalıştırmak için gereken programlama kodunu oluşturmasını sağlar. Özetle, bir yazılım mühendisi genellikle yazılım geliştirmeyle ilgilenmektedir. Bununla birlikte çok az yazılım geliştiricisi mühendistir. Mühendisliği ve geliştirmesi arasındaki temel fark, birinin mühendisliği denetlemesi, diğerinin ise işlevsel programlar oluşturmaya odaklanmasıdır.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak, analitik becerilerin yanı sıra problem çözme becerileri de son derece iyi olan biri için mükemmel bir kariyer seçimidir. Bu mühendisler içgüdüsel problem çözücülerdir. Başkalarıyla iyi çalışırlar ve başarılı bir şekilde tamamlamalarıyla ilgili sorunları görmeye odaklanırlar. Bir yazılım mühendisinin programlama ve kodlama, bilgisayar biliminin temelleri, tasarım ve mimarlık. Ya da algoritmalar ve veri yapıları, bilgi analizi, hata ayıklama yazılımı ve test yazılımı konularında bilgili olması beklenir. Teknik açıdan yetenekli iletişim kuran bireylerin kariyer fırsatları açısından kullanabileceği birçok seçenek vardır. Deneyim kazanan adaylar zamanla, kıdemli mühendis, takım lideri ve müdür gibi çeşitli pozisyonlara hak kazanırlar. Sonrasında üst yönetime geçebilirler. Kariyer yolunun ilerleyiş hızı, teknik yetenek, öngörü, analitik düşünme ve mükemmel iletişim becerileri gibi yeteneklere bağlıdır