work-folders

Bu makalemde Windows Server 2012 R2 ve Windows 8.1  ile gelen özellikler arasında belki de en önemlisi olan Work Folders ı anlatmaya çalışacağım. Peki Nedir bu Work Folders?

Work Folders Nedir

Work folders kullanıcıların ,iş ağına bağlanarak ilgili sunuculardan ,kişisel verilerine çeşitli cihazlar yardımıyla bağımsız olarak erişim sağlaması ve bu veriler üzerinde yine bağımsız çalışmalar yaparak belli zaman aralıklarında senkronizasyonlarını yapabilmelerini sağlayan önemli bir roldür. Work folders özelliği kullanıcıların kuruma ait verilerini yine  kurum güvenliğini ihlal etmeden dışardan da güvenli bir şekilde erişimlerine imkan sağlayan bir konsept olarakta düşünebiliriz.

Normal şartlarda kendi özel verilerimizi onedrive, skydrive, dropbox vs gibi pek çok bulut teknolojileri kapsamında yer alan bu programlar yardımıyla depolayabiliyor ve senkronize edebiliyoruz. Ancak kurum verilerinin az önce belirttiğim gibi dışarıdan erişimi, çalışılması yada senkronizasyonu konusu ,hassas bir durum olması nedeniyle güvenlik politikası gereği bahsettiğim örnek programların dışında Windows Server 2012 R2 ile gelen Work Folders rolünü kullanıcılar için önemli bir ihtiyaç haline getirmektedir.

File Server yani dosya sunucusu hizmetlerinde gelen “Work Folders” özelliği  güvenli bir mimaride bağımsız erişim açabilme, dosya sunucusuna senkronizasyon yeteneği ile de kullanıcı cihazı ya da bilgisayarına kaydedilen dökümanların şirketin dosya sunucusuna otomatik senkronizasyonu da sağlayabilen bir mimaridir. Kullanıcılar şirkete geldiğinde herhangi bir işlem yapmadan dosya sunucusunda ofis dışında da yenilediği yada güncellediği belge ve dökümanlara erişim  sağlamaktadırlar. Offline Files ve Data Synchronization özelliklerinin yanısıra domain ortamında bulunan makinalarda Work Folders’ın prosesi domain altında bulunmayan cihazlar ve hatta IOS cihazlarda da kullanılabiliyor olması en önemli özelliklerinden birisidir.

                      WORK FOLDERS Mimarisi

Work Folders özelliğini Windows Server 2012 R2 işletim sistemi üzerinde Server Manager Yönetim konsolundan ( Dashboard ) File & Storage Services à File & ISCSI Services altında yer alan role base olarak kurmamız gerekmektedir. Ancak bu rolü aktif etmeden önce sistemimizde aşağıda rollerin de yapılandırılmış olması gerekmektedir. Nedir Bu roller?

Active Directory Domain Service, Active Directory Certificate Service, Internet Information Service, Domain Name Service

Bu rollerin aktivizasyonu sonucu Work Folders özelliğini , domain altında yer alan dosya sunucumuzda share edilmiş klasörlerin hazır durumdaki haliyle erişime açık olan verilerimizi öncelikli olarak Active Directory Domain Services (AD DS ) üzerinde oluşturulan ilgili forest ‘ta yer alan Organizational Unit (OU) lerdeki users yani kullanıcıların , Group policy management ( GPO) içerisinde User-SyncShare-Settings isimli bir GPO oluşturulması gerekmektedir. Group Policy Management Editor içerisinde User Configuration, Policies, Administrative Templates, Windows Components altında Work Folders kabına gelerek Computer Configuration, Policies, Administrative Templates, Windows Components altında Work Folders ayarları ile bilgisayar bazında da bu politikalar uygulanarak yapılandırma işlemimizi tamamlamamız gerekir. Bu durumda o bilgisayarlardan logon olan tüm kullanıcılar için Work Folders yeteneği aktif olmuş olacaktır. Biz kullanıcı bazında Work Folder uygulamasını devreye alacağımız için User Configuration altından uygulamış oluyoruz.

Yukarıdaki şekilde sağ kısımda gelen “Specify Work Folders Settings” politikası üzerine çift tıklayarak Work Folder ayarlarına geçtiğimizde Enabled seçeneği ile politikayı etkinleştirip, Work Folders URL metin kutusuna work folder erişimlerinin sağlanacağı dosya sunucusunun web yol tanımını girmemiz uygun olur. Bu adresin hem ofis içinden hem de ofis dışından ulaşılabilecek bir adres olması gerekmektedir. Ayrıca oluşturulan domain içinde dış dünyadaki DNS sunuculardan da erişim olacak şekilde DNS kayıtlarının da yapılması gerekmektedir.

Bu ayarların yanısıra force automatic setup kutucuğu işaretlenerek istemciler üzerindeki Work Folders yapılandırmasında kullanıcının etkileşimi ya da elle yapılandırma yapmasına gerek kalmadan Work Folder ayarlarının devreye alınmasını sağlarsınız. Domaine üye olan ve bu GPO’yu alacak client’lar için avantaj olacaktır. Domainde olmayan cihazlardan erişim için ise Work Folder ayarlarını biz manuel olarak kendimiz yapılandırmalıyız.

AD DS ayarlarından sonra AD CS rolü üzerinde de yani (active directory certificate services) rolünde SSL seritifikamızı oluşturarak ;

Internet Information Service ( IIS ) te  Default Web Site üzerinde açılan menüden Edit binding nameleri belirterek SSL Sertifikasını aktif edilmesi sağlanmalıdır.Work folders’ ın kullandığı protokol HTTPS dir. Bu nedenle type kısmını belirledikten sonra Port kısmı otomatik olarak 443 olacaktır. Host name kısmında ise Work Folders ın kullandığı https://workfoldersServerName.domainName.Com/Net gibi binding nameler üzerinden connection kurulduğu için  ben sunucumun adını ve domain name’ini bu linke göre tanımlıyorum. Sizlerde aynı şekilde ilgili domain adı ve sunucu adı şeklinde ayarlama yaparak erişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım işlemleri özetlemek gerekirse ;

Active directory domain yapılandırması , File Server alınta yer alan  file shared infrastracture ,Dns kayıtları , Sertifika işlemleri , IIS yapılandırmasını ve Work Folders bileşenlerinin kurulumunu tamamladıktan sonra kullanıcıların kişisel dosyalarını belirleyebilmek için Work Folders yapılandırma işlemlerini de sıra ile gerçekleştirdiğiniz takdirde yapılandırmanız sorunsuz olarak çalışacaktır.

Eğer SmartPro’dan network eğitimi almak isterseniz sizleri bekliyoruz.

Bir başka makalede görüşmek üzere…

Serap YILDIZEL

Kurum:Smartpro

Meslek:Bilgisayar Mühendisi (CE)

Görevi : Microsoft Sistem ve Ağ Eğitmeni(MCSA-MCSE)

1974 Kütahya doğumlu .15 yıl Kurumsal firmalarda sunucu management ,disk ve storage sistemlerin yönetimi ve yedeklenmesi, network cihazları ve Microsoft sunucu yazılımlarının kurulumu ,sistemlerin devreye alınması ve ayakta kalması gibi görevlerde bulunmuştur. Halen Smartpro Bilgisayar Akademisi firmasında Microsoft Sistem ve Ağ Eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/c-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.