Wordpress

Gün geçtikçe özellikle işletmeler için ihtiyaç haline gelen, internet siteleri artık belirli eğitim sürecinden geçmeden ve fazla deneyim olmadan hazır sistemler sayesinde tasarlanmaktadır. Özellikle WordPress hazır site Scriptleri kullanıcılara büyük kolaylıklar sunarak, oldukça ekonomik bir şekilde site sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır.

WordPress uygulaması yalnızca içerik eleme ve düzenleme veya kişisel portföy sayfası olarak değil, birçok farklı içeriğin sorunsuzca yayımlanabileceği bir platform. İçerik yönetim sistemindeki içerik kelimesi, internet sitelerinde yayınlanan bilinen yazı ve görsel paylaşımlardır. İnternet sayfası oluşturmayı planlıyorsanız ve bu alanda yeterince teknik bilgiye sahip değilseniz WordPress kesinlikle sizin için en iyi yöntem olacaktır. Piyasaya sürüldüğünde ilk olarak, Blog siteleri oluşturmak için tercih edilse de WordPress ilerleyen dönemlerde bütün web siteleri için en büyük gereç halene getirilmiştir. Elektronik alışveriş sitelerden tutun haber ve yaşam sitelerine, oyun sitelerine birçok alanda işlevsel kolaylığı nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Neden WordPress Tercih Edilmeli?

WordPress’in yapısı kullanıcıların hiç zorlanmayacağı türden olup, oldukça basit bir yapısı vardır. İstenilen tüm sayfa yerleşimleri Admin panelden ayarlanabilir ve arzulanan bir şekilde tasarım geliştirilebilir. Esasen WordPress uygulamasında 2 adet farklı içerik bölümü yer almaktadır, bunlardan birisi yazılar bir diğeri ise web sitesinde sabit kalacak sayfalar olarak şekillenmektedir. Kısaca sayfalar olarak adlandırdığımız alan WordPress de oluşturduğumuz sayfalar devamlı şekilde duran başlık altında depolanabilecek olan ve içeriklerin bulunduğu alandır. Örnek verecek olursak bir sitede hakkımızda önce çıkanlar gibi şeyler sayfa olarak düzenlenmektedir. WordPress birden çok farklı hizmet ve portföy için kullanılabilir özellikleri taşımaktadır. Bu yazılımın en güçlü tarafı özellikle Google tarafından uygun görülen ve desteklenen bir özelliğe sahip oluşudur. Kısacası eklenen içerik ve sayfalar Google arama motorunda çok kısa sürede index’lenmektedir. Bu sayede beklentiniz olan kitleye bu şekilde çok daha çabuk biçimde ulaşabilirsiniz.

WordPress Uyumlu Temalar

WordPress açık kaynak kodlama ile kullanıldığı için, bu dalda uzman olan her kullanıcı kendi temasını kolayca şekillendirmektedir. Temalar web sitesinin özellikle içeriğinizin görüntülenme şeklini belirleyen ve tasarımın tümünü kapsayan dosyalar koleksiyonudur. Planlanan web sitesine tema yapılmadan internet siteleri aslında boş bir iskelet gibi görünüm oluşturmaktadır. Temalar ve eklentiler sayesinde web sitesi farklı tasarımlara girmekte, kullanıcıların aradıkları her türlü içeriği kolayca bulmalarında en büyük faktördür. Ayrıca WordPress sayesinde hemen hemen birçok mesleki kategoriler için uygun internet sitesi tasarımları kolaylıkla bulabilirsiniz. Hazır temalardan bazıları ücretsiz olmasına rağmen, tam istediğiniz uygunlukta temalar olabilir. Özel olarak hazırlanmış ve belirli sayıda satışa sunulan farklı  temalar da bulunmaktadır, Premium yani belirli bir ücret karşılığında kullana bilinen temalardır. Bu neden web sitesi yapmadan önce biraz araştırmanız gerekecektir. Kapsamlı ve size hitap edecek güzel ve ücretsiz temaları birçok bilgi paylaşım platformlarında bulabilirsiniz.

Konuya Uygun Temalar

Tema bulmaya çalışırken web sitenizde olması gereken bazı özellikleri ve işlevleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu konuda örnek verecek olursak bir E-ticaret alışveriş sitesi düşünüyorsanız, bulduğunuz tema özelliklerinde alışveriş sepeti eklentileri bulunması gerekmektedir. Mesleki ve hizmet sağlayıcı sitesi yapacaksanız da güçlü görkemli bir açılış sayfası çok yararlı olacaktır. Günümüzde çok yaygın olan bir diğer web sitelerinden biri ise yaşam ve haber siteleri gelmektedir. Kaliteli bir haber sitesi yapmayı düşünüyorsanız, kullanıcıların web sitesinde aradıkları tüm içerikleri kolayca bulabilmeleri ve ara yüzün kaliteli olması gereklidir. Planladığınız internet sitenizin tüm eklentilerini kontrol altına almak istiyorsanız, WordPress güncellemelerini yakından takip edin ve sürekli olarak yönetim panelinizi kontrol altında tutun.

WordPress Uyumlu Eklentiler

Eklentiler yani WordPress Plugin; web sitenize eklemek istediğiniz bazı özellikleri ya da bu işlevleri yerine getirecek olan yazılım parçacıklarına verin genel isimdir. Bu konuda örnek vermek gerekirse, bir yaşam portal sayfanız var ve sitede soru cevap bölümü olmasını istiyorsunuz. Düşündüğünüz soru – cevap bölümünü komple web sitenizin ayarları ve dizaynını değiştirmeye gerek kalmadan bir eklenti sayesinde oluşturabilirsiniz. Tüm bu işlevsel çalışmaları yaparken,  yönetici kontrol panelinde bulunan eklenti bulma bölümünden, hiç zorlanmadan dilediğiniz eklentiyi kolaylıkla kurabilirsiniz. Eğer hoşunuza giden WordPress teması ve eklentisi varsa birçok forum sayfasından destek alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/linux-isletim-sistemi-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.