Wordpress Nedir? Ne Tür Web Siteleri Yapılabilir?

WordPress, web dünyasının en sık tercih edilen platformu olmaktadır. Günümüzde yer alan en popüler web siteler ile WordPress tabanlı olarak çalışmaktadır. Aslına bakıldığı zaman WordPress kendi içerisinde alanlara ayrılmaktadır. İki farklı sistemde çalışan WordPress, wordpress.com ve wordpress.org olarak bilinmektedir. İsimleri aynı uzantıları farklı olsa bile bu iki sistemin ciddi anlamda farklılıkları bulunmaktadır. Her ne olursa olsun WordPress genel olarak bakıldığı zaman web site düzenleme ve yönetme söz konusu olunca akla ilk gelen yer olmaktadır. Eğer böyle bir isteğiniz ve hayaliniz varsa WordPress’i muhakkak ihtimaller arasında tutmalısınız. Peki, WordPress hakkında daha detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz? Öncelikle wordpress nedir sorusu ile başlayalım.

WordPress Nedir?

WordPress, PHP ve MySQL ile geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir yazılım olmaktadır. WordPress ilk başlarda bir blog yazılımı olarak geliştirilse de zaman içerisinde gelişerek haber sitesi, emlak sitesi, ilan sitesi ya da kurumsal site için oldukça geçerli bir sistem olmaktadır. WordPress’in genel olarak amacı yazı ve sayfa oluşturmaktır. WordPress ile dakikalar içerisinde pek çok farklı yazı yayına sokabilir, hakkımızda, iletişim gibi önemli sayfalar ve kategoriler yaratabilirsiniz. Tabii bunlar hiçbir eklenti bulunmayan WordPress’in özellikleridir. Eğer WordPress eklentilerini arttırırsanız, projeniz istediğiniz hale getirilebilir. WordPress hızlı ve pratik olmasının yanı sıra son gelen güncellemeler doğrultusunda oldukça güvenli bir sisteme dönüşmüştür. Günümüzde web site güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüz zaman güvenli bir sistem olması oldukça iyi bir adımdır. Şu an dünya üzerinde yer alan web sitelerinin %30’u WordPress tabanlıdır.

WordPress’in Tarihçesi

WordPress ortaya ilk olarak 2003 yılında çıkmıştır. O zamanlar oldukça az kişi tarafından kullanılan bir blog scripti olan WordPress, günümüzde web sitelerin %30’unda kullanılmaktadır. 2001 yılında Fransız programcı Michel Valdrighi’nin geliştirmeye başlaması ile web dünyasına giriş yapan WordPress, daha sonra Matt Mullenweg ve Mike Little’ın da katılımı ile 2005 yılında ciddi bir ilerleme kaydetmiştir. 2005 yılında farklı tema desteği sunan WordPress, kullanıcı sayısını 900 bine çıkarmayı başarmıştır. 2006 yılında Türkçe dil desteğinin de eklenmesi ile kullanıcı sayısı 1,5 milyonu bulan WordPress, her yıl kullanıcı sayısını periyodik olarak arttırmıştır. 2007 yılında 1.200 farklı eklenti ile kullanıcı sayısını 3,5 milyona çıkaran WordPress, şu an dünya üzerindeki çok sayıdaki web sitesinde kullanılan bir sistem olmaktadır.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordPress kendi arasında iki farklı alana ayrılmaktadır. Bunlar wordpress.org ve wordpress.com olmaktadır. WordPress.com domain vs. gibi hiçbir bilgi olmaksızın bir blog açıp yönetme imkanı sunmaktadır. WordPress.com’da hosting sistem tarafından verilir. Eğer işinizi daha profesyonel bir alana taşımak istiyorsanız, wordpress.org tam da size göre olacaktır. WordPress.com’da eklenti gibi ekstralar sınırlıdır. Fakat wordpress.org’da herhangi bir eklenti sınırı bulunmamaktadır. WordPress.com ile barındırma hizmeti de sınırlı olmaktadır. WordPress.org, domain, hosting gibi konularda bilgi sahibi olan kişilere hitap etmektedir. Profesyonellik için en doğru seçim wordpress.org olacaktır. Org uzantısı ile yapacaklarınızın herhangi bir sınırı bulunmuyor. Ücretsiz tema ve eklentiler sunduğu için web siteniz eşsiz olabilmektedir. Bunun yanı sıra wordpress.com sınırlı fakat ücretli olmasına rağmen wordpress.org sınırsızdır ve yalnızca hosting, domain vb. için ufak ücretler ödenmesi gerekmektedir.

WordPress Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

WordPress nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, siteniz için wordpress kullanmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

WordPress kullanmanın pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en büyüğü web site yönetim hakkında en ufak bir bilgisi dahil olmayan kişilerin WordPress ile rahatlıkla site yönetimi yapabilmeleridir. Bunun yanı sıra kodlama gibi konularda WordPress için önem teşkil etmez. Günümüzde WordPress binlerce farklı eklenti ve tema sunmaktadır. WordPress arama motoru dostudur. Yani web siteniz üst sıralarda rahatlıkla çıkabilir. Yönetimi kolay olduğu için yazılımcı ya da web site yöneticisi gibi kişilere ekstra ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Son derece profesyonel bir web site sahibi olabilmek için WordPress en doğru seçim olacaktır. WordPress, çok sayıda uzmana sahiptir. Ücretsiz ve geniş kitlelere duyurulmuş bir sistem olduğu için bir yardıma ihtiyaç duyduğunuz internet aracılığı ile hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Bu nedenle WordPress her türlü ön planda olmaktadır.

WordPress Kullanmaya Nasıl Başlanır?

WordPress kullanmaya başlamadan önce öncelikle bir hosting ve domain almanız gerekmektedir. Bazı firmalarda domain satın alırken WordPress’in otomatik olarak kurulması gibi seçenekler yer almaktadır. Bu tür kampanyaları takip ederek, WordPress’i doğrudan kurulmuş bir biçimde alabilirsiniz. wordpress.org ya da wordpress.com arasında bir seçim yaptıktan sonra web site yapımınıza hızla başlayabilirsiniz.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Yapılabilir?

WordPress, öncelerde yalnızca blog yazımı için geliştirilen bir sistem olmuştur. Genel olarak bakıldığı zaman açık bir içerik yaratma sistemi olan WordPress, zaman içerisinde güncellenerek ve pratikliği nedeniyle talep görerek emlak, kurumsal, alışveriş ya da gazete gibi çok sayıda web site için kullanılmaya başlanmıştır. 

WordPress Temaları Ne İşe Yarar?

WordPress temaları, kuracağınız web sitesinin görüntü açısından tatmin edici olması için oldukça iyi bir tercihtir. WordPress.org üzerinden indirilen ve hosting üzerine kurulan temalar, tercihe göre indirilmektedir. WordPress’e ilk adım attığınız zaman kategori, sayfalar, yazılar gibi seçenekler yer almaktadır. Eğer ilk kez WordPress kuruyorsanız, size kolay ve işlevsel temalar sunulur. Web sayfanızı kurumsal bir havaya sokmak istiyorsanız, indirilebilen temalara göz atarak en uygun temayı bulabilirsiniz. WordPress üzerinde ücretsiz olarak sunulmuş çok sayıda farklı web site yer almaktadır. Satın aldığınız ya da ücretsiz olarak indirdiğiniz her bir tema, WordPress üzerine pek çok farklı özelliği de getirmektedir. Yani görsellik olarak iyileşme olmanın yanı sıra işlevsel olarak zenginlikte kazandıracaktır. WordPress teması seçerken, SEO uyumlu olmasına ve hızlı bir şekilde çalışmasına kesinlikle önem vermelisiniz. Aksi halde tema yalnızca bir görüntüden ibaret olacaktır.

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

WordPress temalarının ardından en fazla talep gören taraf eklentiler olmaktadır. Görebileceğiniz en zengin eklentiler, WordPress ile karşınıza çıkacaktır. Eklentiler ne demek diyorsanız, web sitenizde ihtiyaç duyulan küçük yazılımlar olmaktadır. Örneğin; bir tema aldığınızda yorum yapma seçeneği varsa fakat puanlama sistemi de olsun istiyorsanız, temanızı değiştirmeden yalnızca eklenti yani küçük yazılım ekleyerek web sitenizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Eğer web siteniz için hangi eklentilerin gerektiği hakkında bir bilginiz yoksa wordpress.org size çok sayıda öneride bulunacaktır. Eklentiler ve tema seçimi ile SEO konusunda da kısa süre içerisinde ciddi bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Eklentiler ilk bakışta sizi büyüleyebilir, fakat gereğinden fazla eklenti kurmak web sitenize zarar verecektir. Gereksiz yere kurulan eklentiler, web sitenizin açılışını, çalışma hızını ciddi anlamda yavaşlatır. Bunun yanı sıra güvenilir olmayan eklentiler, web site güvenliğinizi oldukça kötü etkileyecektir. Bu nedenle eğer web siteniz için bir eklenti kurmak istiyorsanız, öncesinde kullanıcı yorumlarını detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Yoksa web site güvenliğinizi ciddi bir tehdit altına sokabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelmemek için deneme amaçlı bir WordPress tabanlı web site açabilir ve eklentileri orada kurabilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress nedir, nerelerde kullanılır, WordPress kullanmanın avantajları nelerdir gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. WordPress ile ilgili merak edilen noktalara değindik. Umarım faydalı olabilmişizdir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/kaynak-kodu-nedir-ne-ise-yarar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Instagram'da kullanılan popüler hashtagler