windows-server-2016

Öncelikle inceleyeceğimiz Windows Server 2016 nın daha beta sürümü dahi çıkmadı. Bu sürüm biz IT Pro ların incelemesi amaçlı Tecnical Preview 3 versiyonu. Bu versiyondan sonra kullanıcıların incelemesi amaçlı beta lar ve daha sonra da satışa Release (RTM) versiyonları çıkacak ve kullanılmaya başlanacaktır. Yaklaşık 15 senelik IT tecrübeme göre sizlere tavsiyem bir işletim sisteminin yeni versiyonuna gerek migrate ve gerekse upgrade yapacaksanız Service Pack 1 çıkana kadar beklemeniz olacaktır.

Kuracağımız Server 2016 da aşağıdaki gibi iki seçenek gelmekte.

1

İlk seçenek server 2008 ve 2012 de bildiğimiz Core versiyon a karşılık gelmekte. İkinci seçenek With GUI ye karşılık gelmekte. Beta ve Release versiyonlarda buraya Nano Server adında 3. Bir seçenek geleceğini düşünüyorum.

-Bence en önemli yeni gelen özellik Nested Virtualization. Yani iç içe sanallaştırma. 2012 R2 ve öncesinde bir sanalın içine başka bir sanal kuramıyorduk. Artık bu mümkün. Vmware nin çok gerisinden gelip hemen hemen tüm özelliklerde geçen Hyper-v bu yeni gelen özelliği ile lab ortamları ve eğitimlerde daha çok kullanılmaya başlanacaktır. Benim şahsi görüşüme göre System Center ın iyice yaygınlaşmasıyla 2-3 sene içinde Vmware i tahtından edecektir. Türkiye de Vmware i zaten geçmiş bulunmaktadır.

2

-Rolling upgrades for Hyper-V and Storage clusters özelliği ile artık cluster yapımızı Server 2016 ya upgrade edebiliyoruz. Bunu yapabilmek için Function Level denilen bir özellik geldi. Power Shell ile Update-VmConfigurationVersion ile mevcut cluster yapımız yükseltiyoruz. Bu özellik sayesinde VM ler hemen yükseltilmiyor yeni Function level e. Eski versiyonda kullanabiliyoruz. Ancak yükseltme işleminden sonra geri dönemiyoruz.

3

-Multiple Desktop özelliği geldi  yeni çıkan Windows 10 versiyonunda ki gibi .

4

-Container denilen yeni bir özellik gelmekte. Bu Linux platformunun kullandığı bir özelliktir. Geleneksel sanallaştırma yapısında bir işletim sistemi kurulur üstünde Hardware virtuluzation katmanı vardır. Onun üstünde VM lerimiz ve bu VM ler üstünde işletim sistemlerimiz ve bunların içinde de programlarımız.

5

-Container sistem de ise yine Linux un kullandığı Docker Support desteği ve  Docker Engine motoru ile tüm uygulamalar aynı işletim sistemi altında çalışır ancak hepsi birbirinde bağımsız olarak hareket eder ve izole edilmiştir.

Aşağıda yeni işletim sistemi Windows Server 2016 da nasıl çalışacağı resmedilmiştir. myApp isimli aplication için ayrı bir container oluşmuştur aşağıda.

6

Docker Motorunun çalışması aşağıda resmedilmiştir.

7

Hyper-v için ayrı Fiziksel makine için ayrı container yapısı vardır.

8

Container sistemi özellikle nano server üstünde bulut platformunda kullanılacaktır.

9

Container sisteminin avantajlarıda aşağıda ki gibi resmedilmiştir.

10

-Storage Quality of Services Policies te yeni gelen özelliklerden. SMB 3.0 protokolü ve Scale Out File Server ile Hyper-v kurulu Cluster yapıdaki disklere bant genişliği ataması yapılabilmekte. Power Shell ile aşağıdaki gibi oluşturulabilmekte.

444

 

-Production Checkpoint özelliği de yeni gelen bir özellik. Bu sayede nasıl windows server backup ta VSS backup ile yedekleme aldığımızda yedek içeride ki program ve loglar ile konuşuyorsa burada da aynı mantık uygulanmakta ve veri bütünlüğü ve sıfır veri kaybı amaçlanmaktadır. Burada amaç geçmişte alınan backup ile bugünün loglarının konuşup geri dönüşlerde hiç veri kaybetmeden recovery senaryosu oluşturmaktır. Tabii SQL server gibi veri tabanı yapılarında ancak mümkün olabilir.

11

-Hot add & remove of virtual memory network adapters özelliği ile artık makine çalışırken network adaptör takılıp çıkarılabilecek ve ayrıca açılış ram i değiştirilip ram azaltılabilecektir.

-Storage Replica da yeni gelen bir başka özellik. Bu özellik ile SMB 3.0 protokolü vasıtasıyla blok olarak storage ı bir başka storage ile replica edebiliyoruz. Ortamda cluster yapısı olması da şart değil server dan server a yapılabilmekte. Ayrıca cluster yapısı var ise failover cluster üstünden de bu yapılabilmekte.

-Nano Server ise Microsoft un şu an en çok üstünde çalıştığı ve devrim niteliğinde olduğunu belirttiği özellik.

Çok daha az yeniden başlatma (%80 daha az core a göre) , çok daha az yer kaplama (kurulmuş hali 300-400 mb kadar ) ve bulut platformlarına uygunluk için yaratılmıştır. Ayrıca çok daha az port açık olduğu için çok daha güvenlidir. Kaynak tüketimi de çok daha azdır(kernel i server core nin bile yarısı ram tüketir.)

Nano server üzerine Core daki gibi GUI giydirilemez.

Role veya Feature yüklemek için bağımsız paketlerden kurulum yapmak gerekir. Hyper-v , Failover Clustering , Storage , CoreCLR ve ASP.NET 5.0 desteklemekte. Power Shell ve web tabanlı yönetilebilmekte.

12

-Multi Point Server denilen bir sürüm vardı Windows ta bildiğimiz gibi. Artık Server 2016 ile bu Multi Point Services role olarak yüklenmiş durumdadır. Yani Thin Client-Server yapısını artık Server 2016 üstünden kurabiliyoruz. Kullanıcı başına lisanslanmakta. Ayrıca 20 kullanıcı limitide kalkmakta.

13

-Linux Secure Boot ile Hyperv içine kurduğumuz Linux sanal makineleri 2012 R2 ile gelene Generation 2 yani UEFI BOOT ile kurabiliyoruz. Böylece açılışı güvenceye alabiliyoruz. Böylece boot ile işletim sistemi arasına girmeyi engelliyoruz. Ayrıca boot virüsleride etkin olamıyor.

-Bir diğer yenilik ise Hyper-v Manager ile artık tüm alt versiyon konsolları yönetebiliyoruz. Eskiden sadece mevcut sürümü yönetebilmekteydik. Örnek vermek gerekirse Server 2016 da çalışan Hyper-v Manager i yapımızda ki 2008 R2 Hyper-v konsola bağlayıp yönetebiliriz.

Power Shell Direct özelliği ile artık Hyper-v içinde ki sanal işletim sistemine bağlanabileceğiz.

14

New Host Guardian Service and Shielded VMs özelliği de sanal makinenin güvenliği ile alakalı yeni bir güvenlik özelliğidir.Bununla Azure üstünde ki sanal makineyi nasıl korumaya alacağımızı (bitlocker ile ) ve bu makinenin diskini local e alsak dahi açılamayacağını belirten senaryo aşağıda ki microsoft link i ile lab haline dönüştürülmüştür.

http://microsoft-cloud.cloudguides.com/Guides/Shielded%20Virtual%20Machines%20in%20Windows%20Server.htm

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/hazir-sitelerin-dezavantajlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.