Web Tasarım Trendleri 2020

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. 2020’de teknik olasılıklar sonsuz görünüyor ve tasarımcıların aşırı uçlarla oynadığını, önceki stilleri yeniden keşfettiğini ve yeni tekniklerle durmadan deney yaptığını görüyoruz. Bu eğilimimin önümüzdeki dönemde değişeceğini ya da tükeneceğini söylemek için hemen hemen hiçbir neden yok! Aynı zamanda, bir süredir gördüğümüz minimalizm ve renkli düz çizimler gibi, hiç gitmeyecek bazı popüler stiller de var. Peki, web tasarım trendleri 2020 yılında nasıl olacak? En yeni trendleri erkenden fark etmek istiyorsanız, uzmanlardan yardım almanız gerekir. Aşağıda, uzmanların görüşlerine göre 2020 web tasarım trendlerini bulabilirsiniz.

Web Tasarım Trendleri

  1. Karanlık mod

2020’nin ana trendlerinden birinin, kullanıcılara karanlık temayı etkinleştirme seçeneği sunan UI tasarımına odaklanan karanlık tasarım olacağı konuşuluyor. Koyu arka planlar, tasarım öğelerini daha fazla öne çıkarır, diğer renklerin kullanımıyla daha yüksek bir kontrast oranı oluşturur, ancak yine de göz yorgunluğunu azaltarak görsel ergonomiyi geliştirir. Karanlık mod web tasarımları sadece ultra modern görünmekle kalmaz, aynı zamanda bakışı kolaydır çünkü renkleri ve tasarım öğelerini patlatır. Bazen en görsel olarak çarpıcı web tasarım trendleri pratik başlangıçlara sahiptir. Karanlık temalar OLED ekranlar için daha iyidir – güç tasarrufu ve ekran ömrünü uzatmak – ancak bu yardımcı program iyi görünmelerini engellemez. Koyu arka planlar, gerçekten dinamik tasarım için diğer vurgu renklerinin görünürlüğünü artırır. Tesadüfen, karanlık mod tasarım estetiği aynı zamanda parlayan neonlar ile birlikte koyu ve karamsar renk şemalarının yanı sıra fütüristik ama karanlık siberpunk ve distopik tarzları içeren diğer yaygın 2020 tasarım trendlerine mükemmel uyum sağlar.

  1. Kişilik katan kusurlar

Kusurlu, elle çizilmiş tasarım öğeleri 2019’da olduğu gibi yeni yılda da popülerliğini koruyacak. 2020’de, elle çizilmiş gerçekliğin eklenmesi, web tasarımlarına insani bir tını katıyor, bu yanıyla da ilgi çekiyor. 2020’de büyük bir eğilim elle çizilmiş simgeler olacak. Daha duygusal görünmeleri onlar için bir avantaj gibi duruyor. Bı eğilim, günümüzü aydınlatabilecek bir şey hakkında daha olumlu şeylere ihtiyacımız olduğu gerçeğiyle bağlantılıdır. Gerçekten, bu günlerde biraz fazladan pozitiflik her zaman iyi anlama gelmiyor. Eşsiz ve stilize, elle çizilmiş simgeler ve diğer unsurlar marka kişiliğinizi gösterir ve rakiplerinizden öne çıkar. Aslında, bu asi eğilim, piksel -mükemmel düz tasarımların eğilimine neredeyse bir karşıtıdır. Bu nedenle markanızın ne kadar insan ve gerçekçi olduğunu göstermek için cızırtılı kenarlarınızı ve açık şekillerinizi gösterirsiniz. İster elle çizilmiş simgeler ister el yapımı resimler olsun, 2020’de daha fazla tasarımcının web tasarımlarına amaçlı olarak dağınık görünen öğeler eklediğini göreceğiz.

  1. Sürükleyici 3D öğeler

Grafik tasarım ve etkileşim tasarımında 3D teknolojisinin daha fazla kullanılması bekleniyor. Teknoloji tasarımı zorluyor, böylece yeni tasarım trendleri ortaya çıkıyor. Tasarımcılar, 3D  yaratıcı “dolaşım” için geniş seçeneklerle menüyü zenginleştiriyor. Tüm duyularımızı deneyime ekleyerek etkileşim oyununu hızlandıran 3D görseller insanlar için başından beri cazip geliyordu. Bu eğilimi şimdiye dek geride tutan şey teknoloji ve (daha önce) pahalı fiyat etiketi idi. Ancak teknoloji şimdi NASA katmanlı ekipman olmadan 3D olarak tasarlayabileceğiniz ve kapıları giderek daha fazla tasarımcıya açabileceğiniz bir yerdedir. VR daha genel ve uygun maliyetli, hiper gerçekçi 3D hale gelene kadar, genellikle tüm ekranı kaplayan, siteniz için sürükleyici bir deneyim oluşturmanın en iyi yoludur. Bu sadece görseller için değil, UX için de bir avantajdır – etkileşimli 3D tasarım, kullanıcıları daha uzun kalmaya teşvik eder. 2020 ortaya çıktıkça, kullanıcıları dijital alan ve gerçeklik arasındaki sınırları çizen ve görsel olarak sınırlayan daha sürükleyici 3D web tasarımlarını görmeyi bekleyin.

  1. Yumuşak gölgeler, katmanlar ve yüzen elemanlar

Bu eğilim tamamen derinlik yaratmakla ilgilidir. Yukarıdaki 3D efekti gibi ama tonlamak ister misiniz? Yumuşak gölgeler ve yüzen öğeler ilgi ve derinlik katar ve web sayfanıza “3D Lite” görünümü verir. Sadece grafikler değil: bu efekti metin ve fotoğraflarla da kullanabilirsiniz. Materyal tasarımı ilkelerini bir adım daha ileri götürerek, tasarımcılar, daha uzun derinlik için yumuşak alt gölgeler ve üst üste katmanlama elemanları ile 2D mizanpajlara biraz ekstra bir dokunuş ekleyebilirler. Bu efektler, tasarıma, elemanlar birbirinin üzerinde yüzüyormuş gibi hafif bir his verir. Bu, atmanların iyi, düz göründüğü klasik, aşılmaz düz tasarımdan keskin bir kontrasta dönüştür.

  1. Grafik ile fotoğraf karıştırma

Gerçek fotoğrafların üstüne orijinal grafiklerin üst üste binmesi, yaratıcılığınızın çılgına dönmesine izin veren unutulmaz bir görsel oluşturur. Bu kolaj benzeri eğilim çok yönlü bir trend; başka türlü yumuşak ürün fotoğrafına (yukarıdaki TSP kumtaşları,) özel bir zekâ ve çekicilik eklemek için kullanabilir veya teknoloji veya finans gibi karmaşık veya soyut kavramları daha iyi iletişim kurmak için kullanabilirsiniz. Görüntülerinizi özelleştirmenin ve web tasarımınıza daha fazla kişilik (2020’de tekrarlayan bir trend) eklemenin bir yoludur. Bu trendin esnekliğinden en iyi şekilde yararlanmak için, illüstrasyonların ve grafiklerin stilini marka kişiliğinizle eşleştirdiğinizden emin olun.

  1. Beyaz boşluk katı çerçeveler

Şimdi, tasarımcılar katı yapılara yöneliyor ve tasarımlarına daha fazla yapı kazandırmak ve tasarımlarına istikrar ve bir tuval vermek için temiz çerçeveyi kullanmak için çok sayıda beyaz alan (ve herhangi bir rengin alanı) kullanmanın farklı yollarıyla oynuyorlar. 2020’de, web tasarımlarına sağlam bir yapı kazandıran geniş beyaz boşluk çerçeveleri göreceğiz. Çerçeveleme, sayfadaki her öğeye bol miktarda alan bırakarak, görsellerin parlamasını sağlamak için mükemmel bir temel oluşturur. Web siteleri etrafındaki düzgün bir şekilde yapılandırılmış çerçeveler, tatmin edici bir düzen duygusu oluşturur ve sayfanın tüm farklı bölümlerini önceliklendirmeye ve ayırmaya yardımcı olur.

  1. Parlayan renk düzenleri

Fütüristik renk şemaları ve tasarımları gelecek yıl trendde olacak, izometrik trendle devam edecek ve fütüristik parlayan hissi veren tasarımlar vermek için maviler ve morlar ve sıcak pembe gibi renkler getirecek. 2020’ye girerken, web tasarımlarını ekrandan atlamak için stratejik olarak kullanılan cesur renk çiftlerini göreceğiz. Web tasarımı, tasarımlara ışık saçan bir his vermek için karanlıkta parlayan neonslar ve daha koyu, sessiz tonlarla birlikte yüksek doygun renkler kullanarak daha cesur ve dikkat çekici hale geliyor. Özellikle çift tonlu web tasarımları bu trendin parlamasını sağlıyor. Çift ton, tasarımın önündeki yerini korumak için kendini yeniden keşfetmeye devam ediyor. Çift ton efektinin yardımıyla neredeyse her görüntüyü şirketinizin markasına dönüştürebilirsiniz. 2020’de ilgi çekici renk şemaları web tasarımında kritik bir rol oynayacak. Yükselişte aşırı minimalizm ve karanlık mod gibi web tasarım trendleri ile parlayan ve aydınlık renkler gerçekten parlayabilir.

  1. Ultra minimalist gezinme

2020’de, web sitesi içeriği sesli komut dosyası ve daha az metinle daha fazla video olacak ve açıklamaya göre hassasiyete doğru gidecek. Genel olarak, web tasarımı daha kolay gezinmeyi kolaylaştırmak için daha basit olacaktır. Akıllı saatler gibi giyilebilir cihazların yükselmesiyle, web tasarımı genel olarak daha pratik hale geliyor ve elbette hızla değişiyor. Son birkaç yıldır, navigasyon son derece küçük cihazlara ve hatta daha küçük dikkat aralıklarına uyum sağlamak için daha da kolaylaşıyor.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/populer-yazilim-meslekleri linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Tinkercad