W3C Nedir? W3C Standartlarının Önemi Nelerdir?

W3C, web ortamının kuruluşu esnasında cidden büyük katkılar veren ve genel olarak bakıldığı zaman web kavramının ortaya koymuş olduğunu standartları belirleyen en büyük kuruluşlar arasında yer alıyor. Şunu herkes biliyor ki web üzerinde yer alan her bir internet sitesi, ziyaretçilerine belirli bir kalite standardı sunmaktadır. Bu standardı, web siteye giriş yaptığınız anda fark edebilirsiniz. Bazı web siteler inanılmaz işlevsel, kaliteli ve kullanıcı dostu olurken, bazı web siteler kalitesiz alt yapısı ile kendisini hemen belli etmektedir. İşte, burada devreye W3C standardı giriyor. Web sitelerin W3C standardına uyumlu olup olmadığını bir siteye ilk bakışta hemen anlayabilirsiniz. Yalnızca görüntü kalitesi değil, daha pek çok farklı konuda kendisini belli eden W3C standartları ve önemi hakkında daha fazla detay öğrenmeye ne dersiniz?

W3C’ye Genel Bakış

W3C kavramına genel olarak bakıldığı zaman web ortamı için ne kadar önemli bir yerde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Web ortamının ilerlemesi için en büyük desteği sağlayan kuruluşlar arasında yer almayı başarmış olan W3C, internetteki standartları belirleyen en önemli etmen olmaktadır. HTML dilinin tüm tarayıcılar içerisinde ortak olarak aynı bilgiyi alması ve çıktı vermesi gibi işlemlerde de aktif olarak yer alan W3C, web sitelerinin kalite standardını ölçebilmek için bir validator kullanmaktadır. Web üzerinde yer alan sitelerin kalite kontrolü yani standartlara uyum uymadığını kontrol edebilmek için W3C validator kullanılmaktadır.

W3C kalite standartları Google tarafından destelenir ve Google bir web sitesi için W3C standartlarını temel almaktadır. Özellikle SEO kullanarak arama motorlarına üst seviyelere çıkabilmek için web site kalitesi olabildiğince arttırılmalı ve W3C standartları göz önüne alınmalıdır.

W3C Standartlarının Önemi Nedir?

Kısa bir süre düşünüldüğü zaman bir web site için en önemli olan şeyin arama motorlarının üst sıralarında olmak olduğunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Her zaman üst sıralarda yer almak ve rekabeti kıyasıya devam ettirmek, web siteler için en mühim durum olmaktadır. Eğer web site sahibi W3C standartları ile başta Google olmak üzere sayısız arama motorunda iyi bir yere gelmeyi başarabilirse, her zaman destekleneceği için kullanıcılara daha kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilir. Yani öncelik her zaman kalite standardını benimsemek ve iyi bir görünüm sunmak olmalıdır. Sonrasında kullanıcılara ulaşım için Google destek sağlayacaktır. Farklı tarayıcılarda da W3C standardı oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Bunun sebebi ise herhangi bir web sitenin birbirinden farklı tarayıcılarda çok daha farklı bir görünüm ile kullanıcıya sunulmasıdır. Eğer farklı tarayıcılar için web sitenin W3C kodlaması yapılmamışsa her bir tarayıcıda görüntü kalitesi açısından farklı aksaklıklar ile kendisini belli edebilir. 

Tüm bunların yanında daha pek çok farklı sebepten dolayı üzerinde önemle durulması gereken faydalar sağlamaktadır. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

Arama Motorlarında Sıralama Önceliği

Her web site sahibinin isteği, arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Web dünyasında milyonlarca site bulunmaktadır ve her bir site, her gün yeni bir sıralama rekabeti içerisine giriyor. Bu nedenle yarışta bir adım ileride bulunmak her zaman çok önemli! Arama motorları, standartlara uygun olan web sitelerini yüksek sıralarda tutmaya daha elverişlidir. Bunun en büyük sebebi standartlar etrafında kurulmuş olan web sitelerin her bir tarayıcı içerisinde düzgün ve kaliteli görünmesidir. Bu nedenlerden dolayı eğer web sitenizi W3C standartları çerçevesinde oluşturursanız, arama motorlarında sıralama önceliği kazanmış olursunuz.

Erişilebilirlik

Bu konunun bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni, web sitelerinin her bir tarayıcı içerisinde farklı bir görünüme evrilmesi ve sonuç olarak da görüntü ve kalite bozuklukları yaşamasıdır. Bunun yerine web site W3C standartları ile kurulursa, Internet Explorer, Google Chrome ya da Mozilla Firefox hiç fark etmeden aynı kalite ile hizmet verir.

Ulaşılabilirlik

CSS, W3C standartları için büyük bir nimettir. Sunum ve bilgiyi yeni bir gelişim olan CSS ile kullandığınız takdirde, sunduğunuz bilgiler her bir cihaza rahatlıkla ulaşacaktır. Yani kullanıcı hem bilgisayar, hem tablet hem de cep telefonu hiç fark etmeden ulaşım zorluğu yaşamayacaktır.

Hızlı Yükleme Avantajı

Web site kullanıcılarını en fazla etkileyen etmen kesinlikle sayfaların yüklenme hızı olmaktadır. CSS kullanılarak yapılan bir sayfa ile tablo yapılmış bir sayfa arasındaki boyut neredeyse yarı yarıya değişiklik göstermektedir. Bunu hesaba katmak gerekirse en az 20 saniye daha fazla beklemek gerekiyor. Bu da kullanıcıların canını ciddi manada sıkıyor. Düşük bant genişliği kullanıldığı zaman bu sayfaları barındıran hosting firmaları kullanılan bandın genişliğine göre her ay bir ücret almaktadır. Çoğu web sayfa sahibi geniş bant almayı tercih etse de W3C standartlarına göre düşük bant bu standartlar için son derece uyumludur. Eğer web sitenizi bu format ile oluşturursanız, bant genişliğini düşük tutarak aylık ödeyeceğiniz miktarda ciddi bir tasarruf yapabilirsiniz.

Güncelleme ve Bakım Kolaylığı

Web site sahiplerinin en fazla vaktini alan durum kesinlikle düzenli güncellemeler olmaktadır. Çoğu kullanıcı her bir sayfayı teker teker güncellemektedir. Halbuki her sayfa tek bir yerden kontrol edilerek, rahatlıkla tüm güncelleme işlemleri halledilebilir. 

Hukuksal Sorumluluk

Pek çok web site sahibi, çoğu sebepten dolayı hukuksal sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. W3C sayesinde hukuksal sorunlarla karşılaşma ihtimaline karşı sağlam bir tedbir olacaktır.

Site Bünyesinde Yer Alan Hatalar

Bir web sitesi W3C sistemine ait olan birkaç özelliği barındırmıyorsa yani kodlama hatası yer alıyorsa, bu durum teker teker ayıklanmalı ve düzeltilmelidir. Bu durumlar için W3C validator bulunmaktadır. Validator isimli siteye giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan her türlü sorun gözler önüne serilir. Bu hatalar genellikle editörler ya da kapatılmamış taglar aracılığı ile gelmektedir. Tüm sorunları tespit ederek rahatlıkla düzeltme yoluna girebilirsiniz. W3C standartları web sitelerin güzel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra işlevsel olarak da daha hızlı olmasını sağlıyor. Kullanıcılara sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlayabilmek adına kesinlikle tercih edilmelidir.

W3C Kalite Kolaylığı Hakkında

W3C, pek çok açıdan kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bilindiği üzere bir web site üzerinde düzenleme yapılabilmesi için onunla alakalı olan yere girilir. Fakat bazı durumlarda mesele tüm siteyi ilgilendirebilir. Yani işleyişi tek tek halletmek yerine W3C kullanarak toptan halledebilirsiniz. Ayrıca, görüntü iyileştirme, hız vb. desteklerin yanı sıra bu özelliği ile epey rağbet görmesi ile tercih sebebi olmaktadır. Özellikle CSS içeren dosyalar için bu durum daha kolay ilerliyor. Kolay erişilebilirlik, hızlı yükleme, kolay bakım, arama motorlarında üst sıralarda yer alma gibi çeşitli özellikleri ile W3C kalite standartları, başarılı olmak isteyen her web site için gerekiyor.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/instagramda-mavi-tik-nasil-alinir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Instagram'da kullanılan popüler hashtagler