Vektörel Çizim Nedir

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Çiziminize İstediğiniz ölçüde yaklaşın hiçbir şekilde bozulma ve pixelleşme göremezsiniz. Aşağıda görüldüğü üzere vektörel nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor.

vektorel cizim
Vektörel Çizim Nedir

Vektör grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Vektör grafik üretmek için yapılan birçok program mevcut. Bunların arasında en çok bilinen programlar arasında Adobe Illustrator bulunuyor. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir. Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan ve bence Illustrator kadar kullanışlı olmayan Corel Draw bulunuyor. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Yine ülkemizde pek bir popüler olan ve kullanımı diğer programlara nazaran daha basit olan fakat geleceği biraz meçhul olan Macromedia(Adobe) Freehand bulunur. Freehand’in dosya uzantısı .fh(X)’dir. Bu ticari programların yanısıra arabirimi Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Son olarak yukarıda bahsettiğim programlar kadar gelişmiş olmasada web grafikleri için kullanabileceğiniz, vektörel çizim yeteneğine sahip olan Macromedia(Adobe) Fireworks‘dan da bahsedebiliriz.

Yaygın Olarak Kullanılan Vektörel Grafik Formatları

  • .ai:Adobe illustrator dosya formatı.
  • .svg(Scalable Vector Graphics):Ölçeklenebilir vektör grafikleri.W3C standardı olan bir vektör formatıdır.
  • .cdr:Corel Draw programına ait vektör formatı.
  • .wmf(Windows Meta File):Microsoft firmasının geliştirdiği vektörel grafik formatı.
  • .eps:En çok bilinen ve kullanılan vektör formatlarından biridir.

 

Vektörel Grafiklerin Avantajları Vektörel grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir.

Farklı boyutlarda çalışmanın görsel olarak detayları herhangi bir kayıba uğramaz.

Vektörel grafiklerde nesneleri dilediğimiz gibi yeniden renklendirilebilir ya da yeniden şekillendirilebiliriz.

Vektörel grafikler dosya boyutu olarak daha az yer kaplar.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır? Adobe Illustator üzerinde Pen Tool aracılığıyla oldukça estetik ve başarılı vektörel çizimler yapılabilir. Tabiki öncelikli olarak kendine biraz zaman tanımalısınız çünkü ‘estetik’ kavramı Pen Tool aracını kullandıkça elinize oturacak bir özelliktir.

Vektörel Çizim Yapabilmek için (daha çok resim çizenler kullandığı bir söz ile özetlersek “bileğinizi kırmanız gerekir.”)

Başarılı vektörel Çizimler yapabilmek için gerekli miktarda zaman ve emek harcamanız gerekmektedir.

Bol Bol Vektörel çizim pratikleri yaparak vektörel çizim mantığını kavrarsınız. Bununla ilgili

Kitaplardan ve görsel medyadan fazlasıyla yararlanmak mümkün.

 

Mehmet Akif TOPLU

SmartPro Bilgisayar Akademisi

3DSMAX / WEB & GRAFİK TASARIM EĞİTMENİ

14 Temmuz 2015

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/yazilimci-it-ve-grafikerler-icin-goz-sagligi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.