uygulama

Mobil uygulamaların sayısı da popülerliği de günden güne artıyor. Kimi zaman gençler tarafından tasarlanan bir mobil oyun dünya çapında üne kavuşuyor, kimi zamansa arkasında milyarlarca dolar sermaye bulunan bir uygulama duvara tosluyor. Bir uygulamanın başarılı olması,
arkasındaki isimlerden çok uygulamanın kalitesi ile alakalı. Söz konusu durum, birçok insanda “acaba ben de uygulama yapabilir miyim” düşüncesini uyandırıyor. Baştan kısa cevabı verelim: Evet.

Uygulama Yapmak Zor mu?

Dünya üzerindeki yüzbinlerce insan gibi, beyninizde patlamaya hazır harika bir uygulama fikriniz var ve bunun size nasıl kar getireceğini mi düşünüyorsunuz? Diğer tüm uygulama geliştiriciler gibi işini inceliklerini öğrenmeniz gerekir. Bazıları bir uygulama geliştirici kiralamanızı ve fikrinize bir servet yatırmanızı tavsiye ederken, realistler size riskin çok büyük olduğunu söyleyecektir. Vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olabilecek tonlarca uygulama geliştirme programı var, ancak basit gerçek şu ki, bazı planlama ve metodik çalışmalar ile süreç oldukça basit.

Büyük fikrinizden kazanç sağlama adımlarında size yedi adımda yol gösterecek bir kılavuz hazırladık. Bir uygulama oluşturmanın en başından başlayalım…

1. Hedef Belirleyin

Herhangi bir teknolojik araçtan uzak durun, bir kalem ve kağıt alın, ne yapmak istediğinizi tanımlayın. Uygulama geliştirme sürecinde başlangıç bir kalem ve kağıtla olur, karmaşık kodlama ve tasarımla değil. Aşağıdaki soruları sorun ve cevaplayın:

  • Uygulamanızın tam olarak ne yapmasını istiyorsunuz?
  • Kullanıcılara nasıl hitap edeceksiniz?
  • Hangi sorunu çözecek?
  • İnsanlar için hayatı nasıl kolaylaştıracak?
  • Uygulamanızı nasıl pazarlayacaksınız?

2. Fikirlerinizi Çizin

Hala teknoloji yok! Bilgisayarınızı hala açamıyorsunuz. Şimdi, uygulamalarınızla ilgili soruların cevaplarını içeren kalemi ve kağıdı, neye benzeyeceğinin bir taslağını geliştirmek için kullanmanız gerekiyor. Uygulamanızı uzatacak ve para elde etmek için reklamlar önerecek misiniz yoksa ücretli bir indirme olarak mı sunacağınıza karar verin. Ayrıca, tasarımda karşınıza çıkacak diğer ayrıntıları düşünerek bunları da çizime ekleyin.

3. Yoğun Araştırma Süreci

Artık bilgisayarınızı açabilirsiniz ancak uygulamanızı başıboş bir şekilde tasarlamaya başlamayın. Hazırlık süreci hala bitmedi. Derinlemesine araştırmak ve uygulama fikrinizin rekabet gücünü araştırmak zorundasınız. Fikriniz mükemmel olabilir ama birileri daha önce denemiş olmalı. Okuduktan ve değiştirdikten sonra, araştırmanızın odağı da biraz değişmiş olacaktır. Uygulamanız gerçekten uygulanabilir bir fikir mi? Burada telif hakkı kısıtlamalarını ve olası teknik detayları inceleyeceksiniz. Bu adım çok önemlidir, çünkü uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. İlerleyemez ve işe yaramayacak bir fikir için zaman harcayamazsınız.

4. Wireframe

Wireframe (tel kafes) ile, eskizinizi ve tasarım fikrinizi alır ve fikrinize biraz daha netlik ve işlevsellik verirsiniz. Bu, uygulamalarınızın geliştirilmesinde temel olacaktır, bu yüzden gerçekten çok önemli bir adımdır. Çizimlerinizi dijital hayata taşımada kullanabileceğiniz birçok wireframe sitesi bulunuyor. İşin püf noktası, size en uygununu bulabilmek olacak.

5. Back End

Tel kafesinizi kullanarak sunucularınızı, API’lerinizi ve veri şemalarınızı tanımlamanız gerekir. Bunu kolayca yapmanın araçlarını size sağlayabilecek harika kendin yap uygulaması geliştiricileri var. Hatta bazıları sizin için bile yapar. Bu teknik jargonun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, büyük olasılıkla barındırma ve uygulama kullanımınızla ilgili veri toplama aracı sağlayan bir hizmet kullanmalısınız.
Uygulamanızı geliştirmek için hangi yöntemi kullanmayı seçerseniz seçin, projenizde çalışan herkes için yol gösterici olmaları için açık diyagramların oluşturulması şarttır. Herhangi bir teknik zorlukla karşılaşırsanız, herhangi bir değişikliği yansıtmak için tel çerçevenizi gözden geçirmelisiniz.

6. İnşa Edin

İlk olarak, geliştiriciniz sunucularınızı, veri tabanlarınızı ve API’lerinizi ayarlayacaktır. Kendin yap uygulama geliştiricisi kullanıyorsanız, bu işlem sizin için yapılacaktır. Demonuzu hazırladıktan sonra çevrenizdeki herkesin bunu denemesini sağlayın. Eleştirileri dikkate alarak gerekli revizeleri yapın. İlk test aşamanıza dayanarak yaptığınız değişiklikleri yansıtmak için uygulamaların işlevselliğini değiştirin. Bu noktada, mağazalara kaydolmanın zamanı geldi. Uygulamanızı piyasada kullanabilmeniz için Google Play ve Apple ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Sürecin içinden geçmek birkaç gün sürebilir, bu nedenle bu adımı ertelemeyin.

7. Görünüşü Tasarlayın

Kullanıcı ara yüzü uygulamanızın çok önemli bir parçasıdır çünkü insanlar işlerin nasıl göründüğüne ve gezinmeleri ne kadar kolay olduğuna dikkat ederler. Tasarım sürecinde, testçilerinizden aldığınız geri bildirimleri aklınızda tutmanız ve tasarımın ve navigasyonun
aldığınız geri bildirimi yansıttığından emin olmanız gerekir. Uygulamanız için bir grafik tasarımcı kiraladıysanız, uygulamanız için yüksek çözünürlüklü görünümler veya tel kafesinize göre görsel olarak çekici ekranlar almanız gerekir. Bir WYSIWYG editörü kullanıyorsanız, şablonlarınızı ve düzeninizi ekranlar için kendiniz seçmeniz gerekir. Beta testlerine geçtiniz, mağaza kayıtlarınızı oluşturdunuz. Artık uygulamanızı görücüye çıkarma zamanı!

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/teknik-resim-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.