Unreal Engine, günümüzde çok popüler bir oyun motorudur. Yapımcısı Epic Games’tir. Epic Games’in kendi oyunu Fortnite gibi birçok modern Triple-A oyunlarda veya Psyonix’in Rocket League gibi diğer popüler oyunlarda kullanılmaktadır. PC’den PS4, Xbox One ve Nintendo Switch gibi konsollara kadar birçok platformda geliştirmeye izin verir. Bu farklı platformlar arasında çalışma esnekliği nedeniyle bu kadar yaygın olarak kullanılmasının bir nedeni de budur. Daha deneyimli programcılar ve yazılımcılar, oyun motorunda çalışan kendi komut dosyalarını oluşturmak için C ++ dilini kullanmaktadır. Daha fazla etkileşim yapmak için nesnelerinize ekleyebileceğiniz temelde hazır ve kullanışlı olan kod bloklarının çok güçlü planlarını kullanın. Bu yazımızda Unreal Engine nedir, ne değildir onu inceledik. İşte detaylar…

Unreal Engine nedir?

Bahsettiğimiz üzere Unreal Engine bir oyun motorudur. Oyun yazımında ve geliştirilmesinde kullanılmaktadır ve sahibi Epic Games’tir. İlk defa 1998 yılında yayınlanan Unreal isimli birinci şahıs nişancı oyununda kullanıldı. Esas olarak birinci şahıs nişancı oyunları için geliştirilmesine karşın, sonraları çeşitli türlerdeki oyunlarda kullanıldı. C++ kodu ile yüksek derecede taşınabilirliğe ve modülerliğe sahiptir. Günümüzde birçok oyun geliştirici tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir.

Unreal Engine Özellikleri ve Genel Kullanımlar

Malzemeleri ve işleme için yaygın olarak benimsenen PBR iş akışını kullanır. Bu PBR iş akışı, dinamik veya gölge-ışıklandırma ile birleşince, gerçek zamanlı olarak çalışan bazı foto-gerçekçi içeriklere izin verir. Taslaklar özelliği, birbiriyle etkileşime giren basit komut dosyalarını bir araya getirmenize olanak tanır. Bunların hepsi görsel bir arayüz kullanıyor. Bu yüzden hayatınızda hiç kod yazmamış olsanız bile, birkaç kısa öğretici sizi işleyen bir oyuna giden yolda iyi bir şekilde götürebilir. Oyunun bir kısmını görsel komut dosyalarıyla geliştirirsiniz ama Unreal Engine’nin çerçevesi biraz karmaşık olduğundan öğreniminde de zorluklar yaşamanız mümkün.

Unreal Engine 1 1996 yılında lisans sahiplerine çıktı. C++, UnrealScript ve Assembly ile oluşturulmaktaydı. Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Mac OS X, Dreamcast, PlayStation 2 platformlarına destek vermiştir. İlk çıkışını 1998 yılında Unreal ile gerçekleştirmiştir. İlk sürüm motor tarama, çarpışma algılama, YZ, görüş kabiliyeti, ağ işlemleri, betik desteği ve dosya sistemi yönetimini bir araya getirdi. Unreal Engine 1 gelişmiş bir yazılım pikselleştirici ve özellikle 3dfx kartlar için geliştirilmekteydi. Glide uygulama programlama arayüzü kullanıyordu. Daha sonra OpenGL ve Direct3D için de güncellenen bir donanımsal hızlandırıcılı tarama yolu sunmaktaydı. Dolayısıyla motorun büyük bir kısmı UnrealScript denilen özel bir betik dili ile gerçekleştirilmiştir. En büyük rakibi Quake II ile karşılaştırıldığında ağ performansı çok kötü olmuştur. Epic, bu motoru hem Unreal hem de Unreal Tournament için kullanmıştır. Unreal Tournament’ın yayınlanmasıyla ağ performansında ve Direct3D ile OpenGL desteğinde önemli adımlar atılmıştır.

Unreal Engine ile yapılmış bazı oyunlar

  • Fortnite
  • Street Fighter 5
  • Ark: Survival
  • Final Fantasy VII Remake
  • Rocket League