unity 3d

8 Haziran 2005 yılında Rusya’da yayınlanan  oyun motoru Unity,  3D’yi hayata geçirerek Unity 3D’yi oluşturdu.  İlk olarak sadece IOS destekli olsa da zaman içerisinde Desktop, Windows, Android, IOS, Flash Player, PS3, Web Player ve XBOX gibi toplam 27 platforma destekli oyunlar yapmayı sağlamaktadır. Ücretsiz ve pro sürümleri mevcut olan bir oyun motoru, asıl amacı oyun yapmak değil, bilgisayara oyunu indirmeden Unity Web Player aracılığıyla internet üzerinden oyun oynayabilmekti. Bu durum hem oyunlarda korsanın önüne geçilebilecek hem de sadece kendi internet sitesi üzerinden oynatabilecekti. Ancak Unity, olayı bir tık daha geliştirerek Unity 3D ile kendi farkını ortaya koydu.

Unity 3D, oyunu 3 boyulu olarak yapmaya olanak sağlar. 2D ile yapılan bu oyun tabanında 3D olarak kurgulandığından 3 boyutlu olarak yapılması avantaj sağlar.

Unity oyun moturu ‘Unity Engines aracılığı ile C/CC++ ile geliştirilmiştir.

Unity 4.0 sürümü ile beraber C#, JavaScript, Boo ve DirectX dilleri ile oyun geliştirmeyi sağlamaktadır.

UNİTY 3D’NİN DIĞER OYUNLARDAN FARKI NEDIR?

Diğer oyun motorların farklı olarak hem daha ucuz ve kaynaklarının bol olması hem de yapılan oyunu yorulmadan tek tıklamayla bütün platformlara destekli olarak çevirebiliyor olması en büyük avantajları arasında görünmektedir. IOS için yapılan bir oyunu Android, Web Player veya diğer yazılımlara kolaylıkla çevrilmesi, en fazla tercih edilen oyun motoru haline getirmiştir. Buna ek olarak, bu oyun motorunun bir diğer oyunlardan farklı olarak grafik ara yüzü sayesinde nesneleri sahneye ekleme ve fonksiyonlarını ayarlayabilme özelliğine sahiptir.

BU OYUN MOTORU İLE NELER YAPILABİLİR?

Unity ile oyun tasarlayabilirsiniz dedik ancak oyunun görüntü kalitesi, işleyişi, ilerleyişi, kabul görmesi, kişilerin oynama isteği duyması sizin oyunu hazırlarken göstermiş olduğunuz yeteneklerinize ve bilginize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 4.1 kaliteli grafik ögeleri içeren oyun ile 4.2’li grafik ögeleri bulunduran oyunlar arasında birçok fark kalite, skor, eğlenme, merak uyandırma farkı bulunmaktadır.

Unity ile oyun tasarlyarak bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle bu Unity 3D ile 3 boyutlu olarak yapılmış ve ilgi çekici bir oyun ise elde edeceğiniz gelir artmaktadır.  Unity ile kalite bir oyun yapılarsa 10.00 TL (daha az veya çok olabilir) gibi bir ücret alma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca bu sadece bir ay için değil her için geçerli olan bir ücrettir. Ancak bu gelir için sadece bir uygulamadan değil, en az 4-5 uygulama yazarak piyasaya sürmeniz gerekmektedir. Bu oyunları platformlara koyduktan sonra iyi bir gelir için reklamlar da ekleyebilme şansınız bulunmaktadır.

ÜCRETLENDİRME

Unity oyun motorunda Personal, Plus, Pro ve Enterprise olmak üzere 4 adet lisans türü bulunmaktadır.  Unity’i veya Unity 3D’yi çok ileri seviyelerde kullanmayacak, Web Player veya bilgisayar için kullanacak iseniz çok uç özelliklere gitmeden bedava, herhangi bir ücret ödemeden kullanma şansınız bulunmaktadır. Unity 3D´yi ile olarak oyun yapabilir ve hatta Unity Engines´e bir ücret ödemeden ücretsiz (free) sürümü ile yaptığınız oyunu piyasaya sürerek tüm platformlarda yayınlayabilirsiniz. Bu özelliği ile en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir.

Unity 3D kendi içerisinde free versiyon ve pro versiyon olmak üzere bulunmaktadır. Şayet, Unity 3D´yi ücretsiz sürümü aracılığıyla IOS, Android, Adobe Flash Player platformlarını satın almak isterseniz, uygulamaların her biri için ayrı olarak 400$ ´ ödemekle yükümlüsünüz. Pro sürümü üzerinden kullanmak için ise, öncelikle 1500$ karşılığında Unity Pro’yu satın almalısınız. Bu kapsamda ücretsiz sürümünden farklı olarak ek özellikler sunulmaktadır. Platform satın almak için ise ek olarak 1500$ ücret karşılığında yapabilirsiniz.

UNİTY 3D İLE YAPILMIŞ OYUNLAR

 • Among the Sleep:
  2 yaşındaki bir bebeğin gözünden göstererek oynatılan bir korku oyunudur.
 • Besıege:
  Kendi mancınığınızı dilediğiniz gibi tasarlayarak, düşmanlara saldırıp bölgelerini ele geçirdiğiniz bir erken erişim oyunudur.
 • Cities – SkyLines:
  Kaliteli bir şehir kurma simülasyonu ile gerçekleşen bir oyunudur
 • Cities in motion 2:
  Cities  SkyLinessimülasyon oyunlu olan Cities in motion 2 simülasyon oyunu severlerine yeni bir simülasyon oyunu eklemektedir.
 • FireWatch:
  Yangın söndürme görevlisi olarak çalışmaya giden Henry’i olarak, Unity 3D sayesinde büyük bir heyecanla oyunun içerisinde yer almanızı sağlar.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/photoshop-programi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.