İlk önce Smartprodan önceki hayatına değinmek isterim.

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Gelecek için düşünmeye başladığım zamandan beri yazılımla ilgilendim. Yazılım alanında çalışmayı istedim. Nitekim üniversite tercihimi de bu yönde yaptım. 

-Peki hangi üniversiteden mezun oldun? Seçtiğin bölüm idealin miydi yoksa puanının yettiği yere göre mi tercih yaptın? Ve aldığın bu eğitim seni tatmin etti mi?

Fırat Üniversitesinde okudum. Seçtiğim bölüm de idealimdi. Üniversitede aldığım eğitim benim için yeterli değildi. Temel seviyede bir eğitim aldım. Bir projeyi baştan sonuna kadar geliştirebilecek düzeyde bir eğitim almadık.

-Üniversite sonrası iş bulma sürecin nasıl gelişti?

İş bulma sürecimde genellikle başvurduğum şirketlerin çok azı geri dönüyordu. Dönenler de yeterli bulmuyordu.

-Peki Smartprodan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Sosyal medyada reklamlarını gördüm ve oradan irtibat kurdum. Görüşmeye geldim ve kayıt olmaya karar verdim.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi? 

Evet aldığım eğitimler beni tatmin etti. C# Konsol Uygulamaları,  SQL Server, C# Windows Form Uygulamaları, WPF Uygulamaları , .Net , Entity Framework, HTML – CSS – JavaScript, MVC Web Uygulamaları, Xamarin (Cross platform mobil uygulamalar) başlıklarını işledik. Meslek hayatına daha donanımlı girmemi sağladı.

– Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

İletişimimiz çok iyiydi. Çok iyi ve bilgili bir öğretmendi. Kendisi iyi bir frontend developerdı ve bizi bu konuda teşvik etti, gelişmemize olanak sağladı. Bildiği her şeyi bize aktarmaya çalıştı. 

-Eğitmeninle olan iletişimin ve aldığın eğitim mezuniyet sonrasındaki süreçte mental anlamda seni nasıl etkiledi? Sana ne gibi katkıları oldu?

Yazılım alanında kendime olan güvenim arttı. Bu özgüvenle gittiğim görüşmelerim de daha iyi geçti. Eğitmenim de iş görüşmelerine gitmeden önce ve gittikten sonra bana hep destek oldu. 

– Mezun olmadan önce hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Microsoft Frontent Developer sınavına girdim. Başarılı oldum ve sertifika sahibi oldum.

Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl gelişti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

Mayıs 2019 da mezun oldum. Smartpro’nun yönlendirdiği ve kendi araştırdığım iş görüşmelerine gittim. Eğitmenim iş görüşmelerine gittiğim süreçte ve sonrasında benimle devamlı iletişim halindeydi. Mülakatları nasıl gerçekleştirmem gerektiği konusunda benimle önemli bilgi ve  tecrübelerini paylaştı. Stresli olan bu süreçte Smartpro’nun ve eğitmenimin yardımları, desteği ve eğitmenimin benimle yaptığı konuşmalar sayesinde psikolojik olarak iyi bir süreç geçirdim.

-Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Doğuşsoft Yazılım şirketinde çalışıyorum. 3 yada 4 Yıl içerisinde proje geliştiricisi yöneticisi olmayı hedefliyorum. Daha yolun başındayım fakat doğru yolda olduğumu düşünüyorum.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyormu? :D

Yeni başlayan bir developera göre beni tatmin eden bir ücret alıyorum. 

– Smartpro’da geçirdiğin döneme dair hatırladığında seni gülümseten bir anın var mı? Varsa bizimle paylaşır mısın?

Çok anım var tabii. Bir keresinde tahta kalemimiz bitmişti eğitmenimiz tahta kalemi almaya gidecekti. Bizim kapıya içerden tıklayıp dışarı çıkmaya çalıştı  😀 Ben de eğitmenime dedim ki ‘ Hocam onu sonraki adımda yapacaktınız’.

SON SORU :  Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Öncelikle aldıkları eğitimin yanında kendilerine bireysel bir proje belirlesinler ve öğrendiklerini bu proje üstünde uygulayarak pekiştirsinler. Çok faydası dokunacaktır. Geliştirdikleri proje iş bulma sürecinde de işlerine yarayacaktır.