Uğur Tunçel ile Söyleşi

İlk önce Smartprodan önceki hayatına değinelim.

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Çok alakasız ama, küçükken polis olmak isterdim.

-Peki hangi bölümden mezun oldun? Üniversiteden sonra iş bulma sürecin nasıl gelişti?

İlk önce 2 yıl okudum. Sonra DGS ile geçiş yaparak 4 yıllık işletme bölümünü bitirdim. Aslında Üniversite 3.sınıfta Mercedes’te idari işler pozisyonunda, direktör asistanı olarak işe başladım. 1 yıl çalıştıktan sonra SAP danışmanlığına geçtim. 1.5 yılda orada devam ettim. Oradan ayrıldıktan sonra askere gittim. Sonrasında iş bulamadım. Piyasanın durumu kötüydü.

-Peki Smartpro’dan eğitim almaya nasıl karar verdin?

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sektörünü gayet iyi biliyordum. Bir sertifika ile eğitim sonunda daha hızlı bir şekilde iş bulabileceğimi biliyordum. Babamın yönlendirmesi ile Smartpro Bilgisayar Akademisi’nde bu eğitim için başvurdum. Yasemin hanımla tanıştık, daha sonra bana çok şey katan Nihan Gökçelik (İnsan Kaynakları) ile tanıştım. Daha sonrası zaten adım adım gelişti.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Eğitimin içeriği çok iyiydi. Az önce söylediğim gibi Ali Topacık’tan aldığımız Excel eğitimi mükemmeldi. Eğitmen kadrosundan da genel olarak memnun kaldım.

– Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Çok iyi eğitmenlerle tanıştım. Ertan Er eğitmenimizle arkadaş gibiydik. Kendisini çok severiz. Ali Topacık eğitmenimizin de aynı şekilde vizyonumuzu geliştirmemizde çok etkisi olmuştur.

– Peki ne zaman mezun oldun? İş bulma sürecin nasıl gelişti? Yaşadığın zorluklar nelerdi?

Eylül 2019’da mezun oldum. İşsizlik yaşayacağımı düşünmüyordum aslında. Kurumsal alanda tecrübem vardı. Bir işe girdim ve daha sonra istediğim daha iyi bir yere geçtim direkt. Tabii bu Smartpro Bilgisayar Akademisi’nin yönlendirmesi ile oldu. Yani kendi başvurduğum bir yere gitmedim. Smartpro İnsan Kaynakları Uzmanı Nihan Hanım yönlendirdi ve bu şekilde ilerledim.

– Smartpro’dan mezun olmadan olurken hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Microsoft’tan SQL Veri Tabanı Uzmanlığı  sertifikası ve M.E.B. onaylı Kurumsal Kaynak Planlama Ve Veri Analizi Sertifikası aldım.

-Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Infodrom’da çalışıyorum. Kariyer hedeflerime çok yakın hissediyorum. 1.5 ayda 3 sınav oldum ve 3 sertifika aldım. Sanıyorum 2 sene sonra istediğim yere gelirim.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyor mu? 😀

Mutlu ediyor. Önceliğim zaten şu an maaş değil, şu etapta değil.

-Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? (neler tavsiye edersin) Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Gerçekten ne istediklerini bilmeleri gerekiyor. ERP  sektörünün nasıl olduğunu bilmeleri gerekiyor. Neye çalışmaları gerektiğini kendilerinin bilmeleri gerekiyor. Gerekirse çok çalışarak eğitmenlerini bile geçmeleri gerekiyor. Yani kısaca çalışmaları gerek.