Temiz Kod Yazmak İçin Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Teknik

Temiz bir kodlamanın  nasıl yapılması gerektiğine dair sizlere güzel bilgiler vereceğim.

İlk olarak, gerçek yazılım senaryoların da, özel bir uygulama meydana getirmek için programcılardan oluşan bir ekip olarak çalışmanız gerekecek;

Bu nedenle, kodunuzu temiz ve anlaşılabilir tutmak önemlidir, çünkü bu uygulama üzerinde çalışan tek kişi siz değilsiniz  ve temiz kod, program geliştiriciler programın akışı ve yapısı yardımıyla kodun gerçekte ne yaptığını anlamalarını sağladığından projeye katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdi üzerinde çalıştığınız programlama dilinden bağımsız olarak, temiz kod yazmanın diğer yollarına bakalım.

1.Basit ve Okunabilir Tutmak

İlk olarak en basit olan, kodunuzu olabildiğince basit ve okunabilir tutmaktır.  Yazılım problemleri  çok karıştırmayın (yazılım üzerinde geliştiriciler arasında ortak bir sorundur). En Basit şekilde tutarak, daha iyi kalitede kod üretebilir, sorunlar daha hızlı şekilde çözülebilir, geliştirici gruplarında ise daha iyi bir şekilde çalışabilir ve diğer şeylerin yanı sıra daha esnek daha rahat bir kod tabanına sahip olabilirsiniz.

2.Yazdığınız Kodu Anlamaya Çalışın

2. Yazdığınız kodu anlamaya çalışın

Başlangıç ​​olarak, eğer ‘if else’ ifadesine sahip basit bir şekilde kod yazıyorsanız bile, önce bir kağıdın üzerindeki kodu yazarak  başlayın. Kodun arkasındaki fikri anladığınızda algoritma ve bütün derleyici süreci daha fazla anlamlı ve mantıklı gözükecektir.

Uzmanlar bile , daha kompleksli bir problemi çözmenin veya herhangi bir karışık problemi çözmek için bir algoritma formüle etmenin en iyi yolu, alt-parçalara bölmek ve sonra her biri için bir çözüm üretmeye çalışmaktır. Kodu birleştirmeye başladığınızda ve problemleri çözdüğünüzde, hızlı bir şekilde ekipte güveniniz artacaktır.

3. En İyi Arkadaşınız Açıkla Satırlarınız

Programcılar olarak tecrübe kazandıkça, yazdıkları programların ilk günlerinde ne yazdıklarını unutmalarıdır.

Kodunuza açıklama satırı  eklemek ve her programlama dilini kapsayan iyi bir ipucudur.

Güncelleme, hata ayıklama, analiz ve diğer programlama sonrası aktiviteleri daha kolay ve daha verimli hale getirebilir.Dahası, eğer bir ekip olarak çalışıyorsanız, kod da açıklama yapmak, diğer kişilerin kod hakkındaki fikrinizi anlamasını en iyi şekilde kolaylaştırır.

4.Tekrarlanan Kodları Optimize Edin

4.Tekrarlanan Kodları Optimize Edin

Daha önce bir kez daha yazılmış kodun yeniden yazılmasını engellemek için fonksiyonların, sınıfların ve örneklerin kullanılmasıdır. Geliştiricilerin gereksiz bir şekilde tekrar tekrar aynı kodları kullanan programcı daha temiz ve düzgün kodlar üretmek için yazdığı kodu optimize etmek, daha iyi sonuç verecektir.

5.Kodları Sınıflara Ayırın

5.Kodları Sınıflara Ayırın

Bir markete gittiğinizde ve ürünlerin bölgeye nasıl yerleştirildiğine dair bir tutarlılık olmadığını düşünün. Bazı süt ürünleri giyim bölümlerinde, diğerleri kozmetik alanında ve ekmek ürünleri sebzelerle birlikte yer almaktadır. Koddaki sınıflama, bir markette veya yaşadığımız dünyada başka bir yerde ihtiyaç duyduğunuz düzenlemeye çok benzer. Kodunuzu sınıfladığınız, aradığınızı bulmak daha basit ve okunabilir olur.

6.Kodunuzu Adlandırın

Kodunuzu düzgün adlandırmak, Herhangi bir programlama dili üzerinde çalışmanın hakkında bilgi veren bir ipucudur ve hala insanlar bunu unutmaya veya ihmal etmeye inatla devam etmektedir. Düzgün bir isimlendirme kuralına sahip olmak, bir kodda, önümüzdeki düzenlemelerin kapıları ve güncelleştirmelerin her zaman geniş ve açık olması açısından son derece önemlidir. Sayfalarınıza, değişkenlere, işlevlere veya dizilere gereksiz veya çelişkili isimler vermeniz, gelecekte sizin için sıkıntı olacaktır. Bu nedenle, isim öğeleri ne olduklarına dayanarak kodunuz boyunca alışkanlık haline getirirler.

7.Keşfedin

7.Keşfedin

Kendi kendinin öğretmeni ol ve fırsat buldukça üretmeye çalış.Güzel çevrimiçi kurslar ve deneyimli kodlayıcılar şeklinde birçok kaynak bulunabilir . Siz siz olun unutmayın, kısayol yoktur, kod ne kadar çok ve düzenli olursa, o kadar iyi  ve güzel olur!

8. Kendi Çözümlerinizi Kullanın

8. Kendi Çözümlerinizi Kullanın

Sadece Google’dan veya başka bir kaynaktan kod kopyalayıp yapıştırmak yerine kendi çzöümlerinizi kullanmayı deneyin.Sahip olduğunuz kodu optimize etmeyi deneyin. Başka insanların kodunu kullanmanız size bir süreliğine zevk verebilir, ama kod yazıp sorunları kendi başınıza çözene kadar tatmin olmazsınız.

9.Test Edin

9.Test Edin

Bir yazılım geliştiricisi olarak bu durumlardan hatalardan kaçınmak için, yazılımı farklı cihazlarda veya yerlerde nasıl görüntülendiğini ve takip edildiğini kontrol etmek ve gerekli değişiklikleri buna göre yapmalısınız. Çünkü test sonuçları ne kadar iyi görünürse, işiniz o kadar takdir edilir.

10.Sanatınızı Pratik Yapın

10. Sanatınızı Pratik Yapın

Yararlı bir geliştirici olmak bir sanattır, bir beceridir ve paslanmadığından emin olmak için düzenli bir şekilde kod yazmalısınız. Farklı bir programlama dilinin farklı boyutlarını kodlayarak ve keşfederek yeni diller öğrenebilirsiniz,  yeni bir şey öğrendiğinizde hemen kodlamaya başlayın. Beğendiğiniz bir şey için PHP kodunu yazın ve hatalardan kaçınmayın. Sadece başarısız olduğunuzda, başarının gerçek değerini kesinlikle anlarsınız.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/5-adimda-sql-nedir-ve-nasil-calisir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.