Temel Ağ Kurulumu Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

İnternetin hayatımızın merkezinde olmasının hemen ardından bunun dağıtımı için farklı işlemler ortaya çıkmıştır. Temel ağ kurulumu da bunlardan birisidir. Bu sayede internet erişimi söz konusudur. Aynı zamanda çok farklı bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurması bu sayede kolaydır. Temel ağ kurulumu hakkında tüm bilmeniz gerekenler sizin için makalemizde bulunuyor.

Temel Ağ Kurulumu Öncesinde Neleri Bilmek Lazım?

Temel ağ kurulumu sayesinde hem aynı ortamdaki bilgisayarlar hem de farklı ülkelerdeki masaüstü ya da dizüstü bilgisayarla arasında bir bağlantı kurulur. Böylelikle birçok veri paylaşıma açılır. Bunlara erişim konusunda sorun yaşanmaz. Bunu sağlayabilmek adına Lan oluşturulmalıdır. Buna Local Area Network adı verilir. Lan kurulumu için bilgisayarda mutlaka ethernet kartı olmak zorunda. Bazı kablolara da ihtiyaç duyulur. Bunun büyümesi durumunda Hub eklenir. Cisco Network uzmanlığı eğitimi için Smartpro Bilgisayar Akademisini ziyaret edebilir ve formju doldurabilirsiniz.

Lan Kurulumu Nasıl Olur?

Temel ağ kurulumu için Lan kurulumundan başlamak lazım. Süreç şöyledir;

 • Kablo döşeme işlemini ilk olarak yapın.
 • Bunların nereden geçeceği çok büyük bir öneme sahiptir.
 • Kablolama sırasında elektrik hattından en az 10 cm uzaklık sağlanmak zorundadır.
 • Tüm bunları doğru bir biçimde yapmanızın ardından ilk aşamayı başarılı bir biçimde tamamlamış olursunuz.

Ethernet Kartının Kurulması Nasıl Olur?

Ethernet olarak bilinen kart, Lan sistemiyle başarılı bir iletişimin olması için şarttır. Bunu takmak, diğerlerinden çok farklı olmadığından sizin için büyük bir avantaj sağlar. Bunlar genellikle PCI olarak bilinir. Bilgisayarın kasa kısmını dikkatli şekilde açın. Hemen ardından yapılacak olan işlem ise bir yuva seçmek. Birden çok PCI yuvası söz konusudur. Burada bir metal parça dikkat çeker. Bunu çıkardıktan sonra dik bir biçimde monte edin. Vidayla sabitleme işlemini yapın. Kartın kesinlikle Windows tarafından tanınması lazım. Play and Plug sayesinde bu gerçekleşir. Hemen ardından driver yüklenmek zorundadır. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılacağı konusunda sizi uyarır. Açıp kapama işleminin sonrasında network ayarlarına geçilir.

Bunu da bilgisayardaki denetim masası üzerinden yapın. Network simgesine tıkladıktan sonra ayarlar kısmı üstünden ethernet kartının adını görmeniz gerekiyor. Client tipini ve aynı zamanda dil protokolü de seçilmelidir. Ekleye tıklayın ve ardından da ilgili platformdan birisini seçin. Bilgisayara bir isim verme şansınız vardır. Tanımlama sekmesi üzerinden yapılacak olan işlemin hemen sonrasında süreç tamamlanır. Genellikle Türkçe karakterin kullanmaması tavsiye edilen çok önemli bir detaydır.

Kablolar Nasıl Takılır?

Temel ağ kurulumu için kablolar şu şekilde takılır;

 • İki bilgisayar söz konusu ise ethernet kartlarının üst kısmında bulunan yuvaların kullanılması şarttır.
 • Cat5 Cross adındaki kabloyu bu şekilde takmak gerekiyor.
 • İki bilgisayardan daha fazla pc söz konusu olduğu vakit daha değişik bir süreç sizi bekliyor.
 • Buna göre mutlaka HUB tercih edilmelidir.
 • En az 10 mbit kapasiteye sahip olan bir HUB işinizi görür.
 • Bunların değişik versiyonlarının olduğunu unutmayın.
 • Yani 5, 8 ve 16 gibi türleri mevcut.
 • Kabloları buraya başarılı bir biçimde bağlayın.
 • Son olarak adaptör kısmını fişe takarak süreci bitirin.

Paylaşım Nasıl Olur?

Temel ağ kurulumu tamamlandıktan sonra paylaşım işlemini sorunsuz bir biçimde yapabilirsiniz. Şu yolu takip edin;

 • Önce denetim masası kısmına girin.
 • Hemen ardından ise ağa erişim sağlayın.
 • Daha sonra ekle kısmı üstünden yazıcı ve dosya paylaşımını seçin.
 • Karşınıza yeni bir pencere gelecek.
 • Buradan nerenin paylaşıma açılacağı konusunda bir karar verebilirsiniz.
 • İki kere tamam tuşuna basılmalıdır.
 • Dosyaların yüklenmesinden sonra bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir.
 • Sonrasında şifrenizi girin.
 • Login olunmasıyla beraber artık yapılacak olan işlem bilgisayarım yazan yere girmek ve hard disk üstüne sağ tıklayarak paylaşım alanını başarılı bir biçimde seçmek.
 • Bilgisayar adının nasıl ve ne olarak görünmesini istiyorsanız bu noktada gerekli olan tüm işlemleri yerine getirin.
 • Erişim türü bölümü ise sizin sınırlama koyabilmeniz içindir.
 • Yani salt okuma limiti olarak bilinen bir işlemi buradan çok kola şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Böylelikle verilere erişim sağlamış olan bir kişinin bilgileri ya da dosyaları silmesi, kopyalaması, değiştirmesi söz konusu olmaz. Bu sayede olası bir virüs bulaşmasının da önüne geçmiş olacaksınız.
 • Artık network başarılı bir biçimde kullanılır.
 • Masa üstünde bulunan ağ komşuları ikonu sayesinde hangi dosyaların paylaştırılmış olduğunu görmek çok zor olmayacaktır.

Birime Karar Vermek Önemli

Temel ağ kurulumu yapılırken birim bir diğer önemli konudur. Eğer bu konuda çok geniş bilgilere sahipseniz, ağı sürecin başından en sonuna kadar bizzat kendiniz kurabilirsiniz. Fakat olası bir sorun durumunda hem güvenlik açığı ortaya çıkacağından hem de maddi kayıp yaşanacağından bu işi profesyonellere bırakmak her daim mantıklı olacaktır.

Ağ Tipine Karar Verin

Ağ tipi konusunda iki farklı opsiyon sunulur. Peer to peer bunlardan birisidir. Kullanışlı bir ağ olarak tanımlanır. Bu sayede hem CD-ROM hem de sabit bir diske çok hızlı bir biçimde erişim sağlama şansı vardır. Aynı zamanda ağ tipine karar verme aşamasında şansınızı her daim Server’dan yana da kullanma şansınız bulunuyor. Her türlü veri bu ağ tipi içinde başarılı olarak saklanır. Bu sayede yedekleme işlemi çok zor olmaktan çıkar. Sonuç olarak güç kaynağının korunması mümkündür.

İşletim Sistemi Hangisi Olmak Zorunda?

Temel ağ kurulumu noktasında işletim sisteminin ne olacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Günümüzde bu göreve sahip olan çok değişik markalar söz konusu olsa da bir kısmının öne çıktığını biliyoruz. Buna göre Windows her daim tercih edilebilme anlamında ilk sırada yer alır. Windows For Workgroupos bunun için kullanılır. Ayrıca hem Power Lan ve Lanstastics gibi markaları da unutmamak gerekiyor. Son yıllarda çok sık tercih edilen bir diğer opsiyon ise Novell şirketinin üretmiş olduğudur. Bunların server ağları içinde çok sayıda mühendis görev yapar. Böylelikle piyasada etkinliği artmıştır. Bunların arasından gerekli seçimleri, ortaya konulacak olan performansa göre gerçekleştirebilirsiniz.

Donanım

Temel ağ kurulumu yapılırken donanım büyük bir öneme sahiptir. Yani sahip olunan bilgisayarların sahip olduğu özellikleri bilinmelidir. Genellikle kapasitesi iyi ve yüksek olan pc’lerde ortaya çıkan performansın çok başarılı olduğunu hemen eklemek lazım. Bunu göz önünde bulundurarak, bilgisayar donanımını yukarıya çekebilirsiniz. Özellikle sabit diskin yüksek olması gerekir. Böylelikle işlemci üzerindeki herhangi bir yük de azalmış olacaktır.

Uygulamalar

Temel ağ kurulumu noktasında iki farklı durum söz konusu. Bunlar File Server ve Client Server olarak karşımıza çıkıyor. Client, hem kullanıcı ara birimi hem de bilgi işlem verilerinin birbirinden ayırt edilebilmesi için tercih edilir. Yani istenilen her şey bu sayede çok hızlı bir biçimde terminal üzerinden girilir. File Server ise verilerin terminal kısmına başarılı olarak kopyalanmasını sağlar. Aynı zamanda işlemeyi yerine getirir. Bunun olumsuz bir sonucu ise trafiğin çok yoğun olmasıdır.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/sosyal-medya-reklamciligi-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.