Teknik resim

Ülkemizde gittikçe popüler hale gelen alanlardan biri de teknik resim. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknik resim alanında da dijitalleşme görülüyor. Yalnızca mühendisler tarafından kullanılmıyor; artık birçok meslek grubu teknik resimlerden faydalanıyor. Teknik resimler temel olarak, bina müteahhitleri ve üreticilerine binalarımızı, tüketici ürünlerimizi, otoyolları ve otomobilleri nasıl inşa edeceğimizi bildirir. Teknik resim profesyonelleri, fikirlerini ve tasarımlarını uygulanabilir planlara dönüştürmek için mühendislerin, mimarların ve tasarımcıların gözetiminde çalışır. Bu açıdan “teknik resimci” diyebileceğimiz bir profesyonel uğraş alanından bahsedebiliriz.

Teknik Resim Ne İşe Yarar?

İnşaat müteahhitleri, ev, yol, kanalizasyon sistemleri, köprüler ve enerji santralleri inşa etmek için teknik resimler kullanır. Üreticiler, otomobil parçalarından mikroçiplere, aydınlatma armatürlerine ve buzdolaplarına kadar her türlü ürünü üretmek için teknik resimlere ihtiyaç duyar. Teknik resimler, bir ürünün, cihazın, makinenin, otoyolun veya evin nasıl inşa edileceğini bildiren planları, şemaları ve diyagramları içerir. Ayrıca tamamlanmış bir projenin projeksiyonunu gösteren eskizleri ve 2B ve 3B modellerine de sahiptir. “Taslak uzmanı” olarak da adlandırılan teknik resim uzmanları, üreticilerin ya da müteahhitlerin inşaat projesi veya herhangi bir ürünü inşa etmek için kullanacakları planları, şemaları ve modelleri oluşturur. Teknik resim uzmanları, fikirlerini ve tasarımlarını teknik resimlere çevirmek için tasarımcı, mühendis ve mimarlarla birlikte çalışır.

Teknik Resim Araçları Nelerdir?

Tarihte, bu alanda çalışan kişiler eskizleri, planları, şemaları ve 2D çizimleri oluşturmak için kalem, cetvel, eğri çizgileri ve kalıpları kullandı. Bugün, teknik resimciler teknik grafiklerini ve çizimlerini üretmek için bilgisayarları ve özel uygulamaları kullanıyorlar. Artık işverenler, endüstri standardında teknik resim yazılımlarını kullanma deneyimine sahip kişilere ihtiyaç duyuyor. Söz konusu teknik resim yazılımları arasında AutoDesk’in AutoCAD ve Revit programları yer alıyor.

Autocad İle Teknik Resim Oluşturma

AutoCAD, taslakların 3B ve 2B teknik resimler oluşturmalarını sağlayan bilgisayar destekli bir tasarım programıdır. Program, kat planları, borular, kafes objeler, devreler ve kanallar dahil olmak üzere elektrik, mimari ve mekanik tasarımlar için çizimler oluşturmada kullanılır.

Revit İle Teknik Resim Oluşturma

Teknik resimciler mimari, inşaat ve mühendislik tasarımları için bina bilgi modellemesi (BIM) oluşturmada Revit’i kullanır. Revi bir ürünün, yapının veya bileşenin tamamlandığında nasıl görüneceğini gösteren yapısal modeller oluşturur. Revit ile kullanıcılar asansör sistemleri, inşaat malzemeleri gibi yapıların yanı sıra lamba, pencere ve kapı ayrıntılı yapı bileşenleri modelleyebilir. Örneğin, Revit ile bir çizimci, çevre düzenlemesi ve etrafındaki otomobiller dahil olmak üzere, bir evin dış görünümünü sergileyen bir model yaratabilir.

Teknik Resimde İş Türleri

Teknik resimciler çeşitli alanlarda teknik resim üretme konusunda uzmanlaşmıştır. Bir teknik resim uzmanı olabilmek için, konuya hakim bir direktörün ekibinde en azından birkaç yıllık deneyim kazanmak gerekir.

Mimari

Mimari teknik resimciler mimarlar ve müteahhitlerle yakın çalışır. Müteahhitlerin yapıları inşa etmek için kullandıkları bina çizimlerini oluştururlar. Müşterilere göstermek için genellikle bir binanın konsept çizimlerini yaratırlar. Müşteri ve mimar bir tasarıma karar verdiklerinde teknik resimci sıhhi tesisat, elektrik tesisatı ve inşaat malzemeleri gibi inşaat özelliklerini belirleyen ayrıntılı bina planları için teknik taslak oluşturur. Teknik resimci ayrıca, yapımı sürmekte olan binanın bittiğinde nasıl görüneceğini gösteren 3 boyutlu modeller üretir.

Mimari çizim, inşaat standartları hakkında bilgi gerektirir. Örneğin, bazı standartlar yapının boyutunu veya görünümünü kısıtlar. Taslak hazırlayan kişi kurallara uygun kalmalı ve uyumluluk gerekliliklerini karşılayacak planlar oluşturmalıdır.

Elektrik

Bu alandaki teknik resimciler, makinelere, ev aletlerine ve jeneratörlere güç sağlayan elektrik altyapısının teknik resimlerini oluşturur. Örneğin, üreticinin cihazı inşa etmek için kullanabileceği elektrik kablolarını haritalayan çizimler oluşturur.

Mekanik

Teknik resimciler, üreticilerin bir ürün veya bileşen oluşturmak için kullandıkları mühendislik çizimlerini oluşturur. Örneğin, bir bir otomobil motor bloğu için üretim planları oluşturabilir.

İmar

Bu alanda köprüler, kanalizasyon sistemleri, petrol boru hatları ve otoyol gibi projeler için inşaat planları oluşturulur. Çizim becerilerinin yanı sıra, bir teknik resimci projenin işlevsel yönleri hakkında da uzman düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Çizimciler, bir projenin tam boyutlarını içeren ve onu tamamlamak için gerekli malzemeleri gösteren ayrıntılı planlar oluştururlar. Projenin tamamlanmış görüntüsünü temsil eden 3B modellerle birlikte inşaat planları da üretirler.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/ios-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.