Symfony Framework Nedir?

Çok popüler bir framework olan symfony, PHP programlama dili için geliştirilmiştir. İşlemleri daha hızlı ve pratik bir şekilde halletmenizi sağlayan Symfony Framework ile PHP aracılığı ile yapılan bir yazılımı 5 birim zamanda yapmaktansa 1 birim zamanda yapabilirsiniz. Sistem, bu yönü ile yazılımcıların favorileri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra çok sayıda hazır kütüphanesi yani “bundle” bulunduğu için harcayacağınız modülleri birkaç komut ile projenize dahil edebilme şansınız var. Eğer siz de yazılım ve özellikle PHP programlama dili ile ilgileniyorsanız, işte tüm detaylar…

Symfony Framework Genel Olarak Nedir?

Genel olarak bakıldığı zaman Symfony Framework, PHP bileşenlerini en hızlı, esnek ve iyi şekilde bir araya getirmektir. Bir nevi “web uygulamaları için yüksek performanslı PHP Framework” olarak da adlandırılabilir. PHP programlama dili için geliştirilmiş olan bu sistem, en popüler framework olmaktadır. Eğer bu alana ilgi duyuyorsanız, yazılım yazma konusunda Symfony ile hızlı ve verimli işler ortaya koyabilirsiniz.

Symfony Framework Ne İşe Yarar?

Symfony Framework ile yapılabileceklerin herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Genel olarak PHP yazılım dili ile yapılacak olan işlemlerin daha hızlı, sistemli hale gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra PHP aracılığı ile yapılan bir yazılımı 5 birim zaman yerine 1 birim zaman kullanarak halledebilirsiniz. Bu onun en büyük artısı olmaktadır. Bu sistemin geniş bir geliştirici kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak güncellenir, yenilenir, güvenlik ve stabilizasyon gibi konularda sırtınızda yer alan yükleri alır. Aynı zamanda çok sayıdaki popüler saldırı türlerine karşı yüksek güvenlikli ortam yaratır. Bu sistem ile aynı projeye birden fazla yazılımcı kod yazıyorsa, bunların belirli bir periyod ile kod yazmalarını sağlar. Böylelikle düzen ve rahat çalışma ortamı gelişir. Doctrine ORM ve Twig Template motoru hazır hale gelir. Bu da yazılımcılar için en iyi gelişmedir. Bu sistem ile yapılabileceklerin haddi hesabı bulunmuyor.

Symfony Framework Hangi Programlama Dili İçin Kullanılır?

Symfony Framework, PHP yazılım dili için kullanılmaktadır. Başka herhangi bir yazılım dili için uygun olmamaktadır. PHP dili için özel olarak oluşturulmuştur.

Symfony Framework ile Neler Yapılabilir?

Symfony Framework ile pek çok farklı iş yapılabilmektedir. Bunları saymak gerekirse;

 • PHP programlama dili için oluşturulan bu sistem ile 5 birim zamanda yapılan bir yazlım işi 1 birim zamanda yapılabilmektedir.
 • Çok sayıda hazır kütüphane bulunmaktadır. Bu nedenle gereken modülleri konsol komutları ile projenize dahil edebilirsiniz. Bunun yanı sıra her türlü özelleştirme yapabilirsiniz.
 • Geniş bir geliştirici kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak güncellenir, güvenlik konusunda yazılımcının sırtındaki yükü azaltır.
 • Çok sayıdaki popüler saldırıya karşı sizi korur. Güvenli bir geliştirme ortamı yaratır.
 • Aynı proje üzerine birden fazla yazılımcı kod yazdığı zamanlarda bunların belirli bir düzen ile kod yazmasını sağlar. Yani ortamı belirli bir kurgu içerisine sokar.
 • Terminal yani console komutları ile manuel yapılan pek çok farklı şey otomatize edilebilir. Günlerinizi alacak olan işler saniyeler içerisinde hazırlanabilmektedir.
 • İçerisinde bulundurduğu assetic özelliği sayesinde CSS, JavaScript vb. resimleri çok daha kolay ve daha düzenli bir şekilde oluşturabilirsiniz. Düzen konusunda Symfony Framework gerçekten rakip tanımıyor.
 • Test ve prod geliştirme ortamları ile projeleriniz daha sistemli bir hal alır.
 • Twig Template ve Doctrine ORM motoru hazır konumda size gelir.
 • Sistem, developer toolbar özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde yaptığınız işlerin performans ölçümlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda çok sayıdaki parametreyi takip edebilirsiniz.

Symfony Framework Yapısı Hakkında Bilgi

Symfony Framework, bağımsız ve yeniden kullanılabilir bileşenler üzerine kurulmuştur. Bu demek oluyor ki istenildiği zaman Symfony bileşenleri, Framework’ten bağımsız olarak kullanılabilir. Kullanılabilecek birkaç bileşeni saymamız gerekirse; Asset, Filesystem, Finder, Form, Guard, HttpFoundation, Process, Routing Security ilk akla gelenler olmaktadır.

Symfony Framework Versiyonları ve Platformları Nelerdir?

Symfony Framework’ın birçok farklı versiyonu bulunmaktadır. Öncelerde x2 ve x3 gibi versiyonları bulunan sistemin günümüzde kullanılan en son versiyonu x4 olmaktadır. Eğer sistem üzerinde yer alan çok sayıdaki imkandan yeteri kadar iyi faydalanamıyorsanız, Symfony Framework x4 versiyonuna geçiş yapmanız gerekmektedir.

Versiyonların yanı sıra Symfony platformları da oldukça önem arz etmektedir.

Bu sistemi kurabilmek için çok sayıda platform bulunmaktadır. Bu platformlardan işinize en çok yarayacak olanları tespit ederek sonrasında kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Symfony Framework için önerilen platformlar, Symfony API Platform, Symfony Microservices ve Symfony Website Skeleton olmaktadır.

Symfony API Platform Hakkında

Symfony API Platform, API First için yaratılmıştır. Özetlemek gerekirse yalnızca API işlemlerinde aktif olmak istiyorsanız, bu platformu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sizin için en uygun olan sürüm bu olacaktır. Symfony API Platformu, API ilk projeleri için bir açık kaynak framework’ü görevi görmektedir. Bir API için gerekli olan her şey platformu ile beraber size gelecektir.

Symfony Microservices Hakkında

Symfony Microservices, mikro uygulamalar, konsol uygulamaları ne Apiler geliştirmek için yaratılmıştır. Bu platformu Symfony Mini olarak da anabilirsiniz. Symfony’nin en yalın versiyonu olan Symfony Microservices, istediğiniz eklentileri kurmanıza izin vermektedir. Bu platform çoğunlukla konsol uygulamaları ve mikro uygulamalar geliştirmek için kullanılsa da üzerinde yer alan eklentileri kullanarak web uygulamaları da geliştirilebilmektedir.

Symfony Website Skeleton

Web site ve web uygulamaları geliştirmek için oluşturulan ve optimize edilen Symfony Website Skeleton ile bir web uygulaması kuracağınız zaman ihtiyacınız olabilecek çok sayıdaki şeyi hazır hale getirmektedir. Size yalnızca Symfony Website Skeleton kullanarak web site ve web uygulamalarını düzenlemek kalıyor.

Symfony’nin Dizin Yapısı Nedir?

Symfony x4 kurduğunuz zaman devamında 11 farklı dizin tarafınıza gelmektedir. Bu dizinlerin her birinin farklı bir işlevi bulunmaktadır. Bu işlevler doğrultusunda farklı alanlarda işlemlerinizi daha kolay ve düzenli bir şekilde halledebilirsiniz.

Assets

Bu dizin, web sitenize ait olan assetsleri toplamanıza yaramaktadır. CSS, js, sass vb. gibi… Symfony Webpack Encore için bir kaynak dizini olmaktadır.

Bin

Çalıştırılabilir uygulamaların yer aldığı dizin olmaktadır.

Config

Konfigürasyon ayarlarının bulunduğu dizin olmaktadır. Genel olarak projelerinize eklemek istediğiniz eklentiler yüklendiğinde eğer gerekiyorsa bir konfigürasyon dosyası oluşturulmaktadır. Ardından ise varsayılan ilk ayarlamaları yapılır. Özetle, projenin konfigürasyon ayarları bu dizinde yer almaktadır.

Public

Projenin web root dizini görevini üstlenmektedir. Index.php ya da favicon gibi diğer dosyalar bu dizin içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra css ve image gibi diğer assestler de burada bulunur.

Src

Projenin kaynak dizini olmaktadır. Controller vb. gibi dosyalar burada yer almaktadır.

Templates

Twig Şablon dosyaları bu dizin içerisinde yer almaktadır.

Tests

Tests, adından da anlaşılacağı üzere otomatik testler için kullanılan dizin olmaktadır.

Vendor

 1. parti uygulamalarının yer aldığı dizin türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Translations

Yaptığınız web sitesi çoklu dil imkanına sahipse, bu dizin içerisinde dil dosyalarını bulabilirsiniz.

Var

Symfony tarafından oluşturulan dosyalar burada yer almaktadır. Cache, log vb. dosyaların ana merkezi burası olmaktadır.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/xml-nedir-ozellikleri-nelerdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework