Sosyal Medya Uzmanı kavramı son yılların en çok aranılan meslekleri arasında yer alıyor. Sosyal medya uzmanı ingilizce adıyla Social Media Expert kavramı tam anlamıyla 2000’li yılların başından itibaren rağbet görmeye başladı. Kavram son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile aranılan meslek haline geldi. Özellikle dijital pazarlamanın ayrılmaz parçası olan sosyal medya uzmanlığı elbette ki belirli bilgi birikimi ile mümkün oluyor. Özellikle genç kuşağın oldukça araştırdığı bir konu olan sosyal medya uzmanlığının görev ve sorumluluklarını, böyle bir meslek sahibi olmak için neler yapılabileceğini sizler için derledik…

Üniversitelerin Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama, Yeni Medya, İşletme, Reklamcılık, Radyo ve Televizyon gibi bölümlerinden mezun olan kişiler alacakları eğitim ve sertifikalar ile Sosyal Medya Uzmanlığı’na entegre olabilirler. Elbette farklı bir bölüm okuyup kariyerini tamamen bu yönde çizmek isteyenlerin de çeşitli eğitim ve tecrübeyle bu yola evrilmesi mümkün olacaktır. Smartpro Bilgisayar Akademisi yeni nesil mesleki eğitim programları ile hayalinizdeki mesleğe kavuşmanızı sağlıyor.

Sosyal Medya Uzmanı Görev Tanımı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanlığı sertifika programı uygulayan Smartpro’nun eğitim programı arasında;

 • İtibar yönetimi
 • Marka yönetimi
 • Mobil pazarlama
 • Sosyal medya raporu hazırlama
 • Dijital mecralarda reklam hazırlama
 • Google Adwords Yönetimi
 • PR strateji analizleri
 • Kriz yönetimi
 • Marka ve Rakip Analizi yer alıyor.

Sosyal medya oldukça geniş kapsamlı bir kavramdır. Öyle ki tek bir kavram adı altında pek çok programa hakim olmanız gerekirken, her programa farklı konularda ihtiyacınız olabilir. Tam donanımlı olarak mesleğe atılmak isteyenler için SmartPro sizlere pek çok konuda yetkinlik kazandırır. Mobil dünyada var olan firmaların en büyük stratejisi çok iyi bir sosyal medya yönetimi sağlamalarıdır. Firmalar mobil dünyanın gücünü farkına vardıkça işe alınacak kişilerin neler bildiğine oldukça dikkat eder. Elbette sosyal medya sadece bir sosyal platforma bir içerik ve resim yüklemekten ibaret değildir. Buradaki kritik nokta belirlenen hedef kitlenin firma ve ürüne hızla ulaşması ve rakipleri değil, o firmayı tercih etmesini sağlamaktır. Bu ince çizgideki oluşumlar belirli kural ve stratejilerle mümkündür. Sosyal medya uzmanlığı sertifikası programında SmartPro sizlere yüzde 100 yetkinlik kazandırarak, istihdam garantisi verir. Sosyal medya uzmanı fiyat ve eğitim programı konusunda ise hemen deneyimli ekibimizle iletişime geçmenizi ve avantajlı fırsatlardan yararlanmanızı öneririz.

Sosyal Medya Uzmanı Olanların Çalışma Alanları Nelerdir?

Teknoloji çağında şirketler; donanımlı, dijital dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden kişilerle çalışmak ister. Sürekli kendini yenileyen, iletişim becerileri yüksek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayan kişiler, şirketlerin de tercih sebebidir. Kişilerin çalışma alanları arasında; firmaların dijital pazarlama bölümleri, dijital pazarlama ajansları, freelance danışmanlık gibi pek çok seçeneği bulunur. Mesleki hayatınızda aranılan ve çok yönlü bir bilgi birikimine sahip olunabilecek bir meslek olan Sosyal Medya Uzmanlığı aslında sizi iyi bir dijital pazarlamacı da yapacaktır.

Günümüzde bu alanda eğitim ve tecrübeye sahip kişiler diğerlerinden daha çok tercih edilmektedir. Sosyal medya ya da dijital pazarlama alanında çalışan kişilerin teknik bilgisi de önemlidir. Bilinmesi gereken bazı programlar arasında; Sosyal medya raporlama programları, photoshop, hedef kitle analiz programları, rakip analiz programları, Google Adwords ya da sosyal medya platformlarındaki reklam verme alanlarının bilinmesi gibi pek çok ayrıntı söz konusudur. Sosyal medya uzmanı maaş konusu da oldukça merak edilen bir konudur. Yetkinlik ve tecrübelerine güvenen kişilerin elbette kendi maaşını seçme gücü de olacaktır. Tüm bunlar için siz de kariyerinizde yükselmek için SmartPro’dan Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı eğitimi alabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlarının Yaptığı İşler Nelerdir?

Sosyal medya uzmanlığı alanında çalışan kişilerin tek bir görev tanımı yoktur. Pek çok alanda donanımlı olmaları gereken bir sosyal medya uzmanının bilmesi gerekenler arasında;

 • Sosyal platformlardaki sayfaların takibi, revizyonu ve güncel tutulması
 • Çalışılan firmanın sosyal medyasıyla ilgili gerekli yeniliklerin yapılması, yaratıcı fikirlerin ortaya çıkarılması
 • Hedef kitlenin dikkatini çekecek kapmanyaların üretilmesi
 • Dijital trendlerin yakından takip edilmesi ve uygulanması
 • Rakip firma analizinin yapılması ve gerekli stratejilerin belirlenmesi
 • Takipçi sayısının artırılması için adımlar atılması.
 • Aylık sosyal medya grafiğiyle ilgili rapor hazırlanması
 • Firmaya uygun ve önemli günere uygun içerik üretilmesi, resim hazırlanması
 • Hedef kitle ve lokasyonun belirlenmesi, uygun reklamların çıkılması, geri dönüşlerin aylık raporlar ile sunulması sayılabilir.

Tüm bunlar hakkında yetkinlik kazanmak ve şirketler tarafından aranılan isim olmak için SmartPro Bilgisayar Akademisi sertifikalı eğitim programından hemen faydalanabilirsiniz. SmartPro bünyesinde Türkiye’nin en büyük kurumsal firmalarının bilgi işlem altyapılarını yönetmiş, uluslararası projelere imza atmış tecrübeli network, sistem ve yazılım uzmanları görev almaktadır. Siz de alanında tecrübeli bir sosyal medya uzmanı olmak için hemen deneyimli kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/facebook-blueprint-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

sosyal medya uzmanı