Sistem uzmanlığı, genel olarak firmaların çeşitli departmanlarında sistem ve network üzerine yoğunlaştığı alanın genel ismine denmektedir. Bu uzmanlık sayesinde kişiler firmaların sistemlerinde ve ağlarında projelendirme, kurulum, performanslı ve güvenliği yüksek bir şekilde sistemi aktif etmeyi bilmektedir.

1. Sistem Uzmanlığı Eğitimi Nedir?

Bilgi teknoloji sistemleri üzerine uzmanlaşan kişiler küçük ve orta ölçekli sistemler de dahil olmak üzere yüksek seviye sistemleri de kurabilirler. Son teknolojiler sayesinde etkin çözümler sunulabilir.

Sistem uzmanlığı eğitimi içeriğinde genel olarak sistem, ağ altyapısı, veri depolaması, sanallaştırma gibi dersler bulunmaktadır. Bu dersler sayesinde sistem kurulumu ve özellikle Microsoft sistem eğitimi alarak sunucu kurulumu ve sistemler hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

2. Microsoft Sistem Eğitimi Nedir?

Bu kursun içeriğinde öncelikli olarak Microsoft sistem eğitimi gelmektedir. Bu eğitimin genel ismi de Sistem uzmanlığı MCSE eğitimidir. MSCE’nin açılımı ise “Microsoft Certified Solutions Expert” olarak geçmektedir.

Türkçesi de “Microsoft Sertifikalı Çözümler Uzmanı” olarak geçmektedir. Bu kursun genel olarak amacı bilişim sektöründe özellikle son yıllarda değişen dinamikler sebebiyle hem yetkinlik kazanmak açısından hem de sunucu alt yapıları hakkında bilgiler öğrenerek teknik destek sağlamak, IT sektöründe de uzmanlaşmayı artırmaktır.

3. Microsoft Sistem Eğitimi ve Kursları

IT sektöründe olan genel olarak açık nedeniyle pek çok kurs ve eğitim sistem uzmanlığı eğitimi açarak pek çok kişiye eğitim sağlamıştır. Genel olarak bu kurs ve eğitimlerde aşağı yukarı aynı eğitimler verilmektedir ve kursun sonunda Microsoft tarafından onaylı ve tüm dünyada geçerliliği olan sertifika verilmektedir.

Bu sertifika ile bilginiz kanıtlanmış olur. Eğitimi tamamlayan personel, küçük ve orta ölçekli ağ kurulumları, sunucu kurulumları ve güvenlik sistemleri üzerine çalışabilir, veri tabanı merkezlerinde hizmet verebilir.

4. Microsoft Sistem Eğitimi Eğitmenleri

MSCE eğitimleri genel olarak Microsoft tarafından sertifikalı eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu eğitmenlerin en iyi özelliği ise Microsoft tarafından bilinen ve tanınan, Microsoft’un verdiği eğitimleri tamamlamış ve eğitmenlik hakkı almış kişiler olmasıdır.

Şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik ve sektöre katkı sağlayacak kalifiye kişilerin yetiştirilmesi adına bu eğitmenler büyük bir rol oynamaktadır. Eğitmenlerin en iyi tarafı ise direkt olarak Microsoft sistemleri ve sunucuları hakkında bilgi sahibi olmaları ve bunları en iyi şekilde öğretecek kapasitede olmalarıdır.

5. Sistem Uzmanlığı Sektörünün İhtiyaçları

Hızlı gelişen ve son yılların dinamiklerine fazlasıyla uyum sağlayan sistem uzmanlığı alanı, özellikle büyüyen veri trafikleri ve büyüyen işletmelerin daha fazla veri ve sistem ihtiyacına muhtaç olmasıyla ciddi bir değer kazanmıştır. Bu değerin kazanılmasında büyüyen sektörlerin ihtiyaçları büyük bir rol oynamıştır.

Hızlı dinamikler ve rekabet güçlerinin artması ile performans alanında da oldukça büyük atılımlar yapılması gerekmektedir. Bu nedenle sistem uzmanlığında kalifiye olmak oldukça önemlidir ve şirketler açısından çok daha iyidir. Çünkü rekabet edilmek adına sistemin işlerliğini en iyi sağlayacak insanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

6. Sistem Uzmanlığı Pazarındaki Son Durum

Sektörel dinamiklerin de oldukça fazla yer tuttuğu pazarın, genel olarak sistem uzmanlığı alanında oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Eğitimlerde verilen bilgilerin dikkatlice takip edilmesi ve sürekli tekrar edilmesi başarılarınızı katlamaktadır.

Özellikle IT sektöründe geçmişi olanlar ve yazılımla uğraşmış kişilerin sistem uzmanlığı konusu üzerinde daha iyi bilgi sahibi oldukları gözlemlenmiştir ve işe alımlarda daha fazla tercih edilen kişiler arasında yer almaktadır. Eğer sistem ve network üzerine bir kariyer hedefleniyorsa, yazılım ve SQL bilgisinin de bir yandan olmasına dikkat edilmelidir.

Bu tarz kendinize katacağınız değerler sayesinde iş bulmanız daha kolay olduğu gibi, firmalar tarafından vazgeçilmez gözüyle bakılan bir kişi olabilirsiniz. Eğitimlerde özellikle dinlemenin ve not tutmanın önemi yadsınamazdır. Bu nedenlerle sistem uzmanlığı eğitimleri oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/en-populer-5-veritabani-sistemi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.