Sistem Uzmanlığı Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

sorusunda yanıt aramak üzere yazımı sizlerle paylaşmak istesem de yinede her iki eğitim alanında dikkat etmemiz gereken ortak noktalardan bahsetmek istiyorum.

Sistem uzmanlığı ya da yazılım uzmanlığı eğitimlerini tercih aşamasında , eğitimi veren kurumların standartlara uygun geçerli sertifika sınavlarına girebilmenizi sağlayan ve bu sertifikalara başarıyla sahip olmanızı sağlayabilen bir yapıda olması gerekiyor.

Sistem Uzmanlığının / sistem mühendisliğinin yada yazılım uzmanlığının kariyer ve maaş durumu tamamen sizin çalıştığınız kuruma ve bulunduğunuz departmanda, size verilen görevin  durumuna bağlı olduğu aşikardır ,bu ayrı bir durum ama ;

 Şu sorunun cevabını kendinize sormanız gerek öncelikle ! 

Sistem Uzmanlığı Eğitimi  almalı mı?

Bir bağlantıdaki sorunu düzeltmek ve uluslararası network bağlantılarında sorunu giderme , ağ servisleri yapılandırma , haberleşmede meydana gelen bir hatayı çözme, o sistemsel sorunları aşarak ,sistemleri ayakta tutmak ve hizmet almak için sizinle muhattab olan yada olacak olan ,sorunlarını giderebildiğiniz yani teknik destek sağladığınız ,sistem yönetimi , kontrolü ve güvenliğini oluşturduğunuz yapıda ,teknolojinin gerektirdiği donanımsal ihtiyaçlarına satışla kanalize olarak teknik danışman görevini üstlenerek karşılık verebilecek, iç müşteri ( kurum içi personeller ) ve dış müşteri memnuniyeti benim işim diyorsanız eğer, yok hayır ben kod yazarak çeşitli projelerle başarılarıma  imza atabilirim diyorsanız eğer ,alacağınız eğitim için de gittiğiniz kursun kalitesi de gözönünde bulundurularak sizi başarıya götürebilecek hedefinize rehber olacak bir eğitim kurumu seçmelisiniz.

Yazdıklarımda asıl ifade etmek istediğim Özel yada kamu sektöründe olabilirsiniz .İlgili departmanlar için bir takım teknolojik standartlar kapsamında alınacak personelin bilgili, kendini yetiştirmiş ve ileri seviye kalifiye eleman olarak konuşlandırılabilmesi ,dünya çapında kabul görmüş uzmanlık sertifikalarına sahip olması şartları aranmaktadır. Bu sebepten dolayı ilgili alanlarda eğitim alınacak kurumların iyi araştırılması , eğitim kalitesi ile bu eğitimlere bağlı sertifika eğitimleri imkanının da sağlanabiliyor olması bilinçli seçim yapmanızda size yardımcı olabilecek kriterlerdendir.

Önemli olan bir diğer konu ise eğitimi alacak bireyin hangi alanda yetkinliği varsa ,hangi alanda çalışmak istiyorsa , uzmanlaşmak istiyorsa ve kariyer yapmak istiyorsa birinci şartı hedefini iyi tayin edebilmesidir. Rotası belli olmayan gemi açık denizde yol alabilir mi? Gideceği limana ulaşabilir mi? Unutmamaliyız ki Hedeflerimizi iyi tayin etmemiz gelecek için hayallerimiz ,planlarımız ve projelerimizi gerçekleştirmede bize ışık tutacak ,yol gösterecektir.

Kararınıza katkım olacaksa eğer ,benim düşüncem ; Sistem ve ağ konusunda yıllarca sektörde saha tozuyla yoğrulan bir sistemci olarak sürekli gelişen bu teknolojinin hızına yetişmek , uzmanlaşmak ,başarıya ulaşabilmek için sistem uzmanlığı eğitimi ile başlamanız tecrübe kazanmanız açısından yerinde olacaktır.

Saygılarımla.

Serap YILDIZEL

Sistem Ve Ağ Eğitmeni (CE)

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/asp-ile-php-arasindaki-farklar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.