siber güvenlik

Sürekli gelişen teknoloji dünyasında, internet bilişiminin hızla gelişme sebebiyle siber güvenlik gibi alanlarda uzman ihtiyaçlarını da beraberinde getirmektedir. Hız kesmeden ilerleyen teknolojiden dolayı, bazı alanlarda büyük problemlerin yanı sıra oluşan problemleri çözmek içinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı Kimdir?

Günümüz teknoloji dünyasında, siber güvenlik uzmanı olan profesyoneller, sorumlu oldukları kuruluşların veri sistemlerini korumakla sorumlu kişilerdir. Kapsamlı bir şekilde ifade etmek gerekirse; bağlı bulundukları kurumun içerisinde personellerin, ne tür bilgilere ihtiyaçları olduğunu, yetkilerine göre hangi erişimlere ulaşacaklarını planlayan ve gerek duyulan tüm bilgi güvenliği sistemini koordine eden kişidir. Fakat bazı tanımlar, bazı zamanlar yeterli düzeyde olmayabilir. Bunun başlıca sebebi ise uzmanın, bağlı bulunduğu kurumun hizmet verdiği başka bir kuruma ait sistemlerin ve korunması için de görevli olabilmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanının Başlıca Görevleri

Firmalar saklayacakları verileri eskilerden beri çok karışık web protokolleri ve web ağları üzerinden yürütülürdü. Siber web dünyasının da gelişim göstermesiyle birlikte, karmaşık ağlar ve protokoller kaldırılarak yerini yeni algoritmalarla, yeni yazılımlar yer aldı. Yenilenen algoritmalara karşı, yeni yazılımlar üreten siber saldırganlarla birlikte bu verilerin saklanması için Siber Güvenlik Uzmanlığının gelişmesini sağladı. Bu yüzden Siber Güvenlik Uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında görülmektedir.

Konusunda oldukça profesyonel, güvenlik uzmanı olunması için ilk olarak, en azından belirli derecede programlama, Windows, Unix/Linux işletim sistemleri ile beraber, aynı zamanda güvenlik konusu gibi alanlarda da yeterli bilgi sahibi olmak gereklidir. İleriye seviye temel bilgiler neticesinde, uzman olacak adayın konuyla ilgili bulabildiği tüm kaynakları kapsamlı şekilde araştırması büyük ölçüde faydalı olacaktır. Bu alanda profesyonelleşmek isteniyorsa, ilk olarak ileri seviyeye kadar Ağ ve Siber güvenliği ile ilgili bütün detaylı bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Multidisipliner yaklaşım, çoklu katman gibi değişik yöntemlerle siber olaylara müdahale etme yeteneğine sahip olan bu uzmanlar, bu tür konularda bilgi ve birikimlerini sürekli olarak güncel tutmak zorundadırlar. Aksi halde gelişen ve değişen yöntemlere karşı iyi bir savunma beklenemez. Siber güvenlik uzmanları zararlı programları, virüsleri, oltalama faaliyetleri, DDoS saldırıları, bilgi savaşları gibi birçok konuda bilgi sahibi olup, gelişmeleri de çok yakından takip etmektedir.

Hızlı gelişen ileri seviye teknolojiyle, Siber Güvelik Uzmanları sadece kurum ve kuruluşların veri ağlarının korunmasını değil, aynı zamanda istenmesi durumunda bireylerin de özel sistemlerinin korunmasını sağlamaktalar.

Belirlenen güvenlik sistemleri için Siber Güvenlik Uzmanları, olası bir siber saldırılara karşı şu önlemleri almaktalar;

 • Yeni algoritmalar belirlemek.
 • Korunacak sistemin, saldırılarını belirtilmesi ve bunun gibi açıkları kapatmak.
 • Saldırı esnasında, oluşabilecek kayıpları en az olacak düzeye indirgemek.
 • Siber saldırılarına karşı, yeni yazılımlar geliştirmek ve bu yazılımları çok iyi performanslarda kullanmak Siber Güvenlik Uzmanının bazı yapması gerekenler arasında yer almaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanları Hangi Konularda Eğitimli Olmalı?

Yabancı diller arasında özellikle İngilizce başta olmak üzere farklı dillerde de eğitimli olmak büyük kolaylık sağlayacaktır. Yani gelişen tehditler ve yöntemlerden haberdar olmaktadır.Ayrıca bunlara karşı savunmacı bir güvenlik önlemlerini alabilmek için yabancı yayınları da takip etmek gerekmektedir. Eğer sağlam bir siber güvenlik uzmanı olmak isteniyorsa, en az bir yabancı dili iyi seviyede bilmek yararlı olacaktır. Yabancı dil bilmek ayrıca, internette bulunan pek çok projeye yarar sağlamayı da kolaylaştıracaktır. Bu projelerde bulunarak, siber güvenliği çalışmaları içinde bulunmak, konuyla ilgili değişim ve gelişim göstermek mümkündür.

Bazı üniversitelerin bazı bölümlerini bitirmek yani mezun olmak her ne kadar ki iş ilanlarında en çok karşılaşılan bir ifade olsa bile birçok siber güvenlik uzmanının değişik bölümlerden mezun olmaktadır. Dolayısıyla kendini bu alanlarda geliştirerek, kariyerlerini siber güvenlik konusunda geliştirdiği görülmektedir. Dolayısıyla, konuya ilgi duyup, değişik bölümlerde eğitim görmekte olan ya da mezun kişilerin de bu sektörde, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmaları halinde çalışabilecekleri belirtmek gerekir.

 • Özellikle Firewall/ips gibi önemli güvenlik ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Temel anlamda kapsamlı mühendislik bilgisi,
 • Çok ileri seviyede lowlevel programlama bilmek,
 • Çok ileri seviyede betik dili biliyor olmak gerekmektedir (python veya ruby gibi),
 • İyi düzey Linux Bash Scripting bilgisine sahip olmak gerekir,
 • Sızma metodolojisini iyi derece bilmek,
 • Çok iyi seviye sistem bilgisine sahip olmak (Mac ve Windows),
 • Temel internet ağ bilgisi (CCNA seviyesinde).

Siber Güvenlik Konularını öğrenmek için Certified Ethical Hacker Eğitimi programına katılabilirsiniz. Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/adobe-illustrator-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.