sanallastirma-teknolojileri

Günümüz teknolojilerinden sanallaştırma  hakkında şu sorulara makalemde değinmeye çalışacağım.

Sanallaştırma Nedir  ? Sanallaştırmaya Niçin İhtiyaç Duyuyoruz? Ve Bu Teknolojiler Hangileridir?

Sanallaştırma ( Vitualization); fiziksel yapıları mantıksal yapılara dönüştürme işlemidir.Yani var olan kullandığımız işletim sistemimiz üzerinde birden fazla işletim sistemi kurabildiğimiz mantıksal bir ortamdır. Toplamda dört adet donanım birimini sanallaştırabiliyoruz.Bunlar Cpu Ram, Hard Drive ve NIC Fiziksel bu yapı arasında Virtuazilation Layer dediğimiz sanal bir katman , üzerinde ise x86-x64 mimarisi ve üzerinde de yukarıda saydığımız donanım birimleri yer almaktadır.

Sunucu kaynaklarınızın (RAM, CPU, Disk ve Ağ) yeterli olması halinde tek bir fiziksel makine üzerinde birçok sanal makine çalıştırabilirsiniz.Uygulama taleplerine bağlı olarak bir masaüstü bilgisayar üzerinde 1-3 sanal makine ve bir fiziksel sunucu üzerinde 10-50 sanal makine çalıştırabilmektedir.Sanallaştırma üç ana grup altında yer alıyor.

 • Ağ sanallaştırması
 • Yedekleme sanallaştırması
 • Sunucu sanallaştırması
 •  
  sanalk-sunucular

  sanalk-sunucular

   

   

 

 

 

 

 

 

İnternette firmalar sitelerindeki veriyi yüksek boyutlu GB seviyelerinde belkide  daha fazla veriyi 1 dakika içerisinde transfer edilebiliyor.Veri transferlerini bu siteler başta en büyük arama motoru Google, Amazon vs, sonra sosyal medya siteleri Facebook , Twitter, Linkedin,vs . Arama query leri ve devasa datacenter ‘larıyla alt yapısı olan  ,Big data dediğimiz Veri Büyüme ve Veri kontrolü aşamalarında  sanal teknolojilere ihtiyaç duyarak geresinimlerini karşılıyorlar.

Maliyeti düşürme, Datacenter larında yer alan server ların  soğutma işlemleri ,enerji ihtiyaçları gibi faktörleri minimum seviyeler kapsamında donanımsal yapıda maksimum verirmlilik alma gibi kriterler sanal teknolojinin popularitesini arttırmıştır.

Bilişim Teknolojilerinde alt yapı beklentileri erişilebilirliği arttırma,çabuk cevap verebilme ve düşük maliyette sistemlerde operasyonel işlevler oluşturma gibi faktörleri sanallaştırmayı kullanmayı gerektirmiştir. Küçük yada büyük çaplı problemlerde kesintisiz proseslerin yürütülebilmesi gerekiyor.Sistemler üzerinde yaşanan yada yaşanacak olan bu problemlerden firma sahiplerinin para kaybetmesi tercih edilecek bir durum olmadığından felaket alarmları oluşmadan çözüm odaklı sistemlerin ayakta kalması yukarıda belirtttiğimiz kriterler ışığında sanallaştırma talebinin de gün geçtikçe arttığını hatta tamamen geçişin sağlandığını söyleyebiliyoruz.

Tabiki her sistemin kendine göre avantajları varken dezavantajları da olacaktır ancak avantajların bize sağladığı getiri dezavantajlarından fazla olması bu teknolojilerin tercih edilmesinde kaçınılmaz olmaktadır.

Hyper-V- Microsoft firması tarafından tasarlanmış ,ayrı bir lisanlamaya da sahip,yeni nesil hipervizör tabanlı bir sanallaştırma teknolojisidir. .Windows Server 2008‘in belirli x64 sürümleriyle birlikte Hyper-V’nin bir betası sevk edilmiş ve kesinleşmiş sürüm 26 Haziran 2008’de piyasaya çıkmıştır.Microsoft ‘ un ilk sanal olarak bilinen ürünü: Microsoft virtual pc dir. 2007 sürümünde ücretsiz hale gelmiştir .Hyper-V , birden fazla server rölünü tek bir fiziksel makina üzerinde bağımsız sanal roller halinde çalıştırmaktadır.Bu teknolojide amaçlanan server donanım yatırımlarından en iyi şekilde %100 kapasiteyle faydalanmaktır. Dilerseniz bu konuda Hyper-V Sanal sürücü diskleri arasındaki farklar adlı makalemede göz atabilirsiniz.  Güncel windows server 2012 R2 ile gelen yenilikler ilgili bilgi için başka bir makalem olan Windows Server 2012 R2 İle Gelen Yenilikler başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

VMWare – sanallaştırma yazılımları üreten bir firmadır.1998‘de kurulmuş olan şirket Palo AltoKaliforniya merkezlidir. Hisselerinin çoğunluğu EMC Corporation şirketine aittir. VMware’ın masaüstü yazılımı Microsoft WindowsLinux ve Mac OS X üzerinde çalışmaktadır. “bare-metal”, doğrudan donanım üzerinde  çalışan hipervizör tabanlı bir tasarımdır. Sunucu Yazılımlarında  VMware ESX,,VMware ESXi ,VMware Server .Cloud Yönetim Yazılımlarının anısıra diğer yazılımsal ürünleri de mevcuttur..
Sun – Oracle ‘ın Virtıual box ‘ı Citrix ‘in Xennapp ve Xennserver vs . I ve Parallels  firmasının sanal teknolojisi vs.

Sanal Teknolojiler konusunda yazacaklarım şimdilik bu kadar umarım ileriki makalelerimde daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak dileğiyle…

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/mvc-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.