Artık kullanılmayan sabit diski elden çıkarmadan önce formatlamak çok da güvenli bir yöntem değil çünkü veriler yine kalabiliyor. Sabit diski verilerden temizlemenin en güvenilir yollarını sizler için derledik.

Sabit disklerin formatlandığında, içerisindeki verilerin gerçekten silinmediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında formatlanan bir diskten de verileri kurtarmanın oldukça kolay bir iş olduğunu belirtmemiz gerekir. Bir sürücü formatlandığında eski bölüm silip yeni bir bölüm oluşturulmuş olur. İşletim sistemi, sürücüde var olan dosyaları artık okuyamıyor olsa da veriler disk içerisindeki yerlerini mutlaka korurlar. Bu yüzden de eski makinenizi satmadan ya da elden çıkarmadan mutlaka ama mutlaka her şeyi güvenli bir şekilde silmiş olmanız büyük bir önem arz ediyor.

Aşağıdaki yöntemlerden bir tanesini uygulamanız bile diskinizdeki verilen geri getirilmesini engelleyecektir.

  1. Yazılım Aracılığıyla

Darik’s Boot And Nuke (DBAN), sabit diskteki verilerin güvenle silinmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır. DBAN, komut satırında çalışmasına rağmen kullanımı oldukça kolaydır. Bu aracın tüm yaptığı, sabit diskinizdeki verileri, rastgele verilerle değiştirmek oluyor.

DBAN’ı kullanmak için ISO dosyasını web sitesinden indirin ve onu bir önyükleme USB’sine yazın. PC’nizi bu USB’den başlattıktan sonra, komut satırında autonuke yazıp Enter’a basarak silme işlemini başlatın. Bu işlemin saatler sürebileceğini söyleyelim.

2. Donanım

Disk temizleme işini tam otomatik hale getirmek istiyorsanız ve yazılımlar size göre değilse, Startech Drive Eraser ve WiebeTech Drive eRazer Ultra gibi cihazlar tam size göre. Bu sürücü silme cihazları, veri silme işini tek bir düğmeyle hallediyor.

3. Diski Kırın

Eski bilgisayarınızı elden çıkarıyorsanız ve onu kimse kullanmayacaksa, eski sabit diskinizi kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Bunun için diskin üzerine birkaç uzun çivi çakmanız, verilerinizin güvende olmasını garantileyecek.

İhtiyacınız olan bir çekiç, üç uzun çivi (10-15 cm yeterli), küçük bir tahta levha ve güvenlik gözlükleri. Diskinizi yere çakmamak için tahtanın üzerine koyun. İlk çiviyi yukarıda kırmızı darinenin olduğu kısma çakın. Niye bu nokta diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevap basit; çiviyi buraya çaktığınızda hem disk plaklarını, hem de kafaları parçalamış olacaksınız. İsterseniz sarı dairelerin olduğu noktalara da birer çivi çakabilir, verinin iyice ulaşılmaz hale geldiğinden emin olabilirsiniz.

4. Tam Disk Şifrelemesi

Windows’un Bitlocker özelliğini kullanarak tüm diski şifrelediğinizde, verileriniz başkaları tarafından okunmaz hale gelecektir. Bu işlemi yaparken boş alanı şifrelemeyle ilgili seçeneği kabul etmeye dikkat edin.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/c-konsol-uygulamasi-ders-programi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.