Revit programı, 1997 yılında Charles River Software tarafından geliştirilen, 2002 yılında ise AutoCAD’ten tanıdığımız Autodesk tarafından satın alınan bir program. Bu program ile bir çok meslek bilgi modelleme yazılımı geliştirir. Autodesk firmasını daha çok AutoCAD ile biliyor olsak da bir çok farklı yazılımın da sahibi.

Revit programı Nedir Neler yapılabilir?

Bu program ilk olarak 1999 yılında Pro Engineer, SolidWorks gibi gelişmiş CAD programları üzerinde çalışan bir grup tarafından hazırlanıyor. 2000 yılında ilk sürümü Revit Building adı ile yayınlandı. İlk sürümleri mimarlar ve inşaat mühendisleri için tasarlanmıştı. Bu program sayesinde, geometriye bağlı olmadan, parametrik üç boyutlu yapı tasarımları için etkili çözümler geliştirilmiş.

Tasarım ve modelleme konularında AutoCAD çok başarılı olsa da bazen daha detaylı ve mesleği hedefleyen uygulamalar ve yazılımlar çok daha fazla rağbet görüyor. Revit programı, yapı mühendisleri, mimarlar, peyzaj mimarları, tasarımcılar ve müteahhitler için bilgi modelleme ve yazılımı geliştirir. Revit popüler bir BIM programıdır. BIM açılımı ise “Bulding Information Modeling” olarak tanımlanıyor.

Revit programının kullanıcılara sunmuş olduğu parametrik modeller sayesinde, kolay ölçeklendirilebilir bir duruma geliyor. Söz konusu program sayesinde, tasarımların boyut büyüklükleri değil, birbirleri ile olan oran ilişkileri çok daha önemli bir noktaya geliyor. Bu şekilde ise hazırlanan tasarımlar kolay ölçeklendirilebilir oluyor.

Revit Technology, 2000 ile 2002 yılları arasında 4 sürüm geliştirdi. 2002 yıllarına gelindiği zaman ise AutoCAD gibi gelişmiş CAD programları yapan Autodesk firması tarafından, Revit programı satın alınıyor. Sonrasında ilk yapılan şey isminin Revit Architecture olarak değiştirilmesi oluyor. Uzun süre bu ismi koruyan program, 2013 yılında hem diğer mühendislik ve tasarım kuralları eklendi hem de programın adı bir kez daha değiştirildi. Bu şekilde de program günümüze kadar Revit adı ile geldi.

AutoDesk Sonrası Revit Programı Daha da Yaygınlaştı!

Autodesk Revir Nedir? Revit Programı

Autodesk tarafından satın alınan ve geliştirilen Revit, inşaat mühendisleri, mimarlar, tasarımcılar, elektrik mühendisleri, mekanik ve sıhhi tesisat ile uğraşan mühendisler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu program sayesinde yapı ve yapı bileşenlerini 3 boyutlu bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Model veri tabanında bulunan 2D elemanların çizimleri ve açıklamalarının bulunması ile de çokça yaygın kullanılır. Geniş kütüphane desteği sayesinde çizimlerinizi kolaylaştıran bir yapıya sahip.

Revit genel anlamı ile çok yönlü bir tasarım programı olmayı başarıyor. Öyle ki bu program ile, tasarladığınız yapının ilk halinden son haline kadar planlama yapabiliyorsunuz. Revit programı ile tasarımın konsept halinden, inşaat haline; hatta bina ömrünü tamamladıktan sonra yıkım planını dahil tasarlayabilirsiniz.

Söz konusu programda, yapı bilgi sistemi adında bir sistem yer alıyor. Bunun sayesinde proje ile ilgili belge ve bilgilere otomatik olarak ulaşabiliyorsunuz. Metraj listeleri, kesitler, görünüşler, paftalar gibi ögeleri, hızlı ve pratik bir şekilde bu programla çağırabilirsiniz. Tasarım ve tasarıma bağlı bilgilerin aynı veri tabanından kontrol edilebildiği için, program üzerinde yaptığınız bir değişiklik tüm tasarımda otomatik bir şekilde değiştirilebiliyor. Bu sayede değiştirdiğiniz bölümle ilgili ilişkiler bozulmadan kolay ve hızlı bir şekilde tasarım üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Tasarım programı olarak gösterilebilecek olan bu program, kullanıcıların yükünü hafifletmek için tasarlanmıştır. Özellikle dokümantasyon sürecinde bu özelliği ile ön plana çıkart. Otomatik çıktılar ve anlık değişimler sayesinde projelerde oluşabilecek, kullanıcıdan kaynaklanan hataları minimuma indirir. Bu sayede kullanıcının üstünde ki yükü indirmeye çalışır. Sadece hatalardan değil zaman ve maliyetten de tasarruf edilmesini sağlar. Standart CAD programlarında her aşamada, kullanıcı tarafından hazırlanan tasarımın aksine, tek noktadan girilen değerler ile pek çok farklı türde kolay bir şekilde çıktı alınabilir.

Üç boyutlu kat planlarının çizilmesi, tasarımların kesitlerinin alınması, metraj hazırlanması ve arazi modelleme gibi işlemleri yürütebildiğiniz Revit programı, etkili bir şekilde görselleştirme işlemlerini de yapabilirsiniz. Program, VRay ve Lumion gibi sık kullanılan Render eklentileri ile uyumlu bir şekilde çalışır.

Tek Program Birçok Farklı İşlev Aynı Programda!

Revit programı nedir? Revit Nedir?

Autodesk tarafından geliştirilmeye devam edilen program, gelişmiş bir Import / Export modülüne sahiptir. Revit ile başka programlarda hazırlanan tasarımlar düzenleyebilirsiniz. Bu program üzerinde hazırlanan tasarımları, başka programlara uygun bir şekilde kayıt edebilirsiniz. Bu şekilde tasarımlarınızı diğer bir çok program üzerinde görüntüleyebilir ve tasarım üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Buna örnek vermek gerekirse AutoCAD’te kapı çizdiğinizde sadece sembolik olarak oraya yerleştirmiş oluyoruz. Fakat bu durum Revit programı için geçerli değil. AutoCAD programında yaptığınızdan farklı olarak Revit programında, o kapı modelini sembolik olarak değil mantıksal olarak da yerleştirmiş oluyoruz. Bu kapıların adetlerini ve özelliklerini kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz. Revit programı ile bu modellerin render’larını alarak gerçek durumlarını görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda Revit Autodesk Structure ile binanızın statik projesini de oluşturabilirsiniz. Binanın yapıla modelini 3 boyutlu olarak modelleme imkanı sağlayan Revit, bir çok farklı kolaylığı da yanında getiriyor. Binanın yapısal modelini oluşturduktan sonra alacağınız kesitler ile de çok ayrıntılı modellemeler yapabiliyorsunuz. Schedule sekmesi ile de ne kadar demir ve ne kadar beton gerektiğini hesaplayabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz modelde canlı, dinamik ve durağan yükler ekleyip, farklı kombinasyonlar ile oluşturabilirsiniz. Revit ile ETABS’e model gönderip alma özellikleri ile kolayca analizlerinizi arttırabilirsiniz. Cloud analiz seçeneğine de ulaşabiliyorsunuz. İsteğe bağlı olarak başka analiz programlarına da gönderim yaparak analiz yaptırabilirsiniz. Bu tüm kolaylıkları Revit ile yapabiliyorsunuz.

Revit programı

Revit MEP ile yapacağınız modellemeler de ise mekanik, elektrik, tesisat projeleri rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Binada yapacağınız her türlü ısınma, havalandırma, aydınlatma, atık su hattı, temiz su hattı gibi bir çok mekanik, elektrik ve tesisat işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Bir çok farklı işlemi kolaylıkla yapabildiğiniz Revit programı, özellikle mimari sektöründe yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu programı bilerek bir çok farklı iş alanında çalışma imkanına erişebilirsiniz. Mevcut bilgilerinizi geliştirebilir ya da CV’nize yeni bir program ekleyebilirsiniz.