Revit

Revit, ünlü Autocad programının yapımcısı Autodesk tarafından tasarlanan bir programdır. Günümüzde “Autodesk Revit” adıyla anılsa da, programın ilk çıkışı bu firma ile olmadı. Orijinal yazılımı 1997 senesinde Charles River Software tarafından geliştirilen Revit’in adı 2000 yılında Revit Technology Corporation olarak değişti. Program, 2002 yılında tüm haklarıyla Autodesk firması tarafından satın alındı.

Yapı mühendisleri, mimarlar, peyzaj mimarları, tasarımcılar ve müteahhitler için bilgi modelleme yazılımı geliştirir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Autodesk Revit programına olan ilgi günden güne artmaktadır. Bu yazıda, söz konusu programın işlevleri, sunduğu fırsatlar ve minimum sistem gereksinimlerine dair birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Revit Ne İşe Yarar?

Autodesk Revit, kullanıcının parametrik modelleme ve çizim elemanları ile tasarım yapmasına imkan sağlayan Microsoft Windows için Bina Bilgi Modelleme (Building Information Modeling – BIM) yazılımıdır. Bina Bilgi Modellemesi, akıllı, 3 boyutlu ve parametrik nesne tabanlı tasarıma izin veren yeni bir Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer Aided Design – CAD) anlayışıdır. Bu şekilde, Revit iki taraf arasında çift yönlü ilişkilendirme sağlar. Programla, herhangi bir görünümü manuel olarak güncellemek için kullanıcı etkileşimi olmadan anında değişiklik yapılabilir.
Bir BIM modeli, konseptten inşaata kadar binanın tam yaşam döngüsünü içerir. Bu, Revit'in yaratıcılarının “parametrik değişim motoru” olarak adlandırdığı temel ilişkisel veritabanı mimarisi ile mümkün oluyor.

Revit’in Sunduğu Fırsatlar

Autodesk Revit, üç büyük iddiayla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Oldukça cüretkar olan bu
iddiaların gerçeğe dönüştüğünü mevcut kullanıcılar kabul ediyor.

 1. 3D’deki tasarım amacını doğru ve verimli biçimde elde eder: Revit programı, tutarlı, koordineli ve eksiksiz bir model tabanlı bina tasarımları ve dokümantasyonu üretmek için kullanabilirsiniz. Kat planlarını, yükseklikleri, bölümleri ve 3 boyutlu görünümleri otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Bir binayı inşa edilmeden önce görmek için program 3 boyutlu görselleştirmeler sunar.
 2. Disiplinler arası ekipler arasında koordinasyon ve işbirliği sağlar: Revit programı, mimari tasarım, yapısal tasarım, detaylandırma ile mühendislik ve inşaat uzmanları için etkili araçlara sahiptir. Programda bulunan disiplinler arası bütün katılımcılar, aynı projedeki çalışmaları paylaşmak ve kaydetmek için çalışma paylaşımını kullanabilir. “BIM 360 Design” ile Revit, bir tasarım-işbirliği yazılımını içerir. Böylece,
  -Gerçek zamanlı Revit bulut iş paylaşımı sağlanır.
  – Bir veya daha fazla firmada gerçek zamanlı olarak bir Revit modelini güvenli bir şekilde
  üretir.
  – Verimliliği artırır, zaman kaybını önler ve proje sunumunu hızlandırır.
 3. Tasarımları iyileştirir: Revit programı, tasarımları iyileştirmek için buluta analiz eder; simülasyon ve bağlantıyı sağlar. Autodes’in Revit ile koordineli çalışabilen diğer yazılım ve hizmetleriyle birlikte Revit programı da işlevselliğini geliştirir, kullanıcıya daha pratik çalışma
  imkanı sunar. Üçüncü taraf ortaklar tarafından özel olarak oluşturulan disipline özgü veya bölgesel çözümlerle iş akışlarını özelleştirir ve genişletir. Bir önceki maddede belirtilen BIM 360 Design” platformu ile proje ekiplerini ve verileri arasında bağlantı kurar. Bu durum, yapılan tasarımların hem kalitesini hem hızını hem de sunum imkanlarını önemli ölçüde geliştirmeye yarar.

Sistem Gereksinimleri

Autodesk Revit programının çeşitli sürümleri bulunuyor. Programa ait bazı minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde:

 1. Başlangıç Seviyesi: Programın yalnızca temel özelliklerinden faydalanmak isteyenler için:
  – Microsoft® Windows® 10 64-bit: Windows 10 Enterprise veya Windows 10 Pro,
  – 8 GB RAM,
  – Video görüntü çözünürlüğü minimum: “1280 x 1024 with true color”; maksimum: “Ultra- High (4k) Definition” monitör
  – 30 GB boş disk alanı
  – Lisans kaydı için internet bağlantısı ve önkoşul bileşeni indirme
 2. Ortalama Performans: Programın birçok özelliğini etkili biçimde kullanabilmek isteyenler için:
  – Microsoft® Windows® 10 64-bit: Windows 10 Enterprise, Windows 10 Pro
  – 16 GB RAM
  – Video görüntü çözünürlüğü minimum: “1680 x 1050 with true color”; maksimum: “Ultra- High (4k) Definition” monitör
  – 30 GB boş disk alanı
  – Lisans kaydı için internet bağlantısı ve önkoşul bileşeni indirme
 3. Yüksek Performans: Programdan maksimum performansta yararlanmak isteyenler için:
  – Microsoft® Windows® 10 64-bit: Windows 10 Enterprise, Windows 10 Pro
  – 32 GB RAM
  – Video görüntü çözünürlüğü minimum: “1920 x 1200 with true color”; maksimum: “Ultra- High (4k) Definition” monitör
  – 30 GB boş disk alanı
  – 10,000+ RPM HardDrive (Point Cloud etkileşimleri için) veya Solid State Drive

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/autocad-olcekli-cikti/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.