Revit

Bir çoğumuzun aşina olmadığı ancak mimar, tasarımcı, mühendisler ve yüklenicilerin bildiği ve kullandığı revit çizimi programının ürünü aslında her yerde. Yaşadığımız çevreye, binalara şöyle bir baktığımızda hepsinin belli bir düzen ile dizayn edildiğini görebilmekteyiz. Özellikle hayatımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerimizin belli bir mimari yapıya sahip olduğunu ve bu mimari yapının getirisi ile daha yaşanılabilir, huzurlu bir alana sahip olduğumuzu görmekteyiz. Peki bu inşa hali nasıl meydana gelmekte? Bir yapıyı oluşturma esnasında ne tür programlar kullanılmaktadır? Hiç düşündünüz mü?

Son dönemlerde popüleritesini hızla arttıran revit çizim programı gerçekten de işimizi kolaylaştırıyor mu? Bu programı ile ne tür çizimler yapabiliyoruz? İşimizi kolaylaştıracak ve bize zaman kazandıracak programı haydi inceleyelim:

REVİT NEDİR?

Kullanıcıların mimari çizimleri daha hızlı ve daha kolay yapmasına olanak sağlamaktadır. Resmi olarak herhangi bir dilde sözlükanlamında karşılığı olmayan revit, ‘Revise Instantly’ kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan bir kelimedir.

Revit, bilgisayar destekli tasarımlarda, 3 boyutlu görselleştirme programlarında; projelerin başlangıcında, geliştirilmesinde ve projelerin tüm aşamalarında kullanılan Autodesk tabanlı bir BIM (Building Infomation Modeling) yani yapı bilgi sistemi programıdır. Tasarım ve projelendirme odaklıdır. Parametrik yapısı ve oluşturduğu Yapı Bilgi Sistemi (BIM) sayesinde, projelerdeki dokümantasyon işlerini en aza indirgeyerek, tasarıma daha fazla zaman ayırmayı olanak sağlamaktadır.

revit

REVİT’İN KULLANIM AMACI NEDİR?

Autocad programının yaratıcısı da olan Autodesk’in, 3 boyutlu olarak geliştirdiği Revit programını ilk olarak 1999 yılında Pro Engineer, SolidWorks gibi gelişmiş bilgisayar destekli taslak hazırlama (CAD) programları üzerinde çalışan bir grup geliştirici tarafından hazırlanmış ve 2000 yılında ilk sürümü Revit Building adıyla kullanılmıştır. Yapı Bilgi Sistemi tabanlı Revit’in ilk sürümlerinde mimarlar ve inşaatmühendislerinin kullanımının amaçlanmıştır.

revit

Her ne kadar Revit ile AutoCad programları birbirlerinin yerine kullanılıyor gibi görünse de aslında kullanım biçimleri, amaçları ve sunduğu veriler- araçlar farklılık göstermektedir ve en önemli farklılık ise yazılım türleridir.

Revit, mimarlar, mühendisler, yükleniciler ve tasarımcılar için daha önceden de belirttiğimiz gibi BIM (Yapı Bilgi Sistemi) yazılımlı iken; AutoCad ise 2B ve 3B CAD( bilgisayar destekli taslak hazırlama) için yaygı olarak kullanılan ticari bir yazılımdır. Revit,modelleme, çakışma tespiti ve değişiklik yönetimi için mükemmel bir çizim programıdır. AutoCad ise yükseklik ayrıntıları gibi hassas çizgi çalışmalarını çizmek için idealdir.

REVİT KULLANIMI

Arazi ve kütle çalışmalarında ayrıntılı uygulama çizimlerinden metraja kadar, tüm aşamalarda üretkenliği, koordinasyonu ve kaliteyi artıran toollar içeren Revit, inşaat mühendisleri, mimarlar, tasarımcılar ile elektrik, mekanik ve sıhhi tesisat ile uğraşan mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.Her pafta, her 2 veya 3 boyutlu görünüş, her metraj listesi, aynı bina veri tabanının farklı yansımalarını oluşturmaktadır. Kullanıcıların aşina olduğu şekilde çalışan çizim programı, bina için gerekli olan tüm verileri toplayarak; BIM içerisinde depolar ve projenin diğer tüm gösterimlerine yansıtmaktadır. Programda Metraj listeleri, kesitler, görünüş ve paftalar, görünüşler hızlı ve pratik bir biçimde elde edilebilen mimari öğelerdir.

 

 

Revit, parametrik olarak çalışması, bu içinde barındırdığı mimari ögeler ile düzenlenen her yeniliği (görünüşte, kesitte,metraj listesinde, paftada, kısacası nerede yapılırsa yapılsın), tüm dokümanlara göndermektedir. Tasarım süreci içerisinde eklenen her veri, sadece bir kere eklenir ve tüm süreç boyunca kullanılmaktadır ayrıca, tasarıma bağlı eklenen bütün veriler aynı veri tabanından kontrol edilerek proje üzerinde yapılan bir değişikliğin otomatik olarak değiştirilmesine olanak sağlar. Böylelikle oluşturduğu Yapı Bilgi Sistemi ile üretkenliği arttırmaktadır.

Revit, dokümanlar arası tutarsızlıkları ortadan kaldırarak, zaman kazandırmaktadır. Proje maliyetlerini düşürmektedir. Paftalar, paftalardaki görünüş ve kesitler, çizimlerdeki detaylar, her şey birbirleriyle bağlantılı olarak BIM tarafından yönetilerek koordinasyonda daha iyi verim almayı sağlamaktadır.

 

revit

Program, son dakika gelen revizyonların getireceği çizim hamallığını ortadan kaldırırak, dokümantasyon ve metrajı otomatikleştirerek tasarıma daha fazla zaman ayırmayı sağlar. Böylelikle daha kaliteli tasarımların oluşturulmasına ve proje ne kadar ilerlemiyor olursa olsun tasarım alternatiflerinin gelişmesine yardımcı olur.

Programın pratik ve kullanımı kolaylaştıran en önemli etkenlerden biri de ekip arkadaşları ile anlık olarak cloud ortamında projeleri eş zamanlı olarak yürütebiliyor olmaktır. Bu da projelere hız kazandırıp en az hatayla ilerlemenizi sağlamaktadır.

REVİT KULLANIMININ AVANTAJLARI

Revit, sunmuş olduğu birçok araç ve özellikleri ile diğer programlara göre daha fazla avantaj sağlamaktadır:

 • Kat planları çizilirken 3D olarak çizim kolaylığı sağlar.
 • Cephe görünüşleri otomatik olarak oluşturmaktadır.
 • Kesitler kolayca alınarak, zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Metraj oluşturulabilmektedir
 • Arazi çalışması veya peyzaj modellemesi yapılmasına olanak sağlamaktadır.
 • Görseller (Renderlar) oluşturularak, yapay olarak ışık veya gerçekleşmesi olağan olan her şeyi program üzerinden denenmesini sağlar.
 • Autocad çizimleri bu programa eklenebilmektedir.
 • Revit çizimi ise Autocad’e dönüştürülebilir.
 • Lumion 3D ve 3Ds Max’e atılabilmektedir.

REVİT İLE ÇİZEBİLECEĞİMİZ KOLAY ÇİZİM ÖRNEKLERİ

Revit Çatıda Değişiklik Yapma Örneği

revit

 

 

 

 

 

 

 

 1. Çatı Kotu planını açılır
 2. Çizim ekranında çatı seçilir
 3. Seçenekler çubuğundan Edit seçilir
 4. Yukarıdaki eskiz şekil değişikliği kapsayacak şekilde seçilir
 5. Finish roof’a tıklanır ve Ctrl+S denerek proje saklanır.

Kaplama (Rendering) Örneği

 1. Proje Görüntüleyici’deki 3D Views bölümündeki + işaretine tıklayarak, 3 boyutlu görünüşler listesini açılır.
 2. Daha önceden hazırlanmış Perspective View adlı görünüş çift tıklayarak açılır.
 3. Tasarım Çubuğu’ndaki Renderingsekmesinden Rendering Dialog komutunu tıklanır.
 4. Rendering penceresinde “Quality” bölümünden ‘Medium’ seçilir.

‘Render’ butonuna tıklanır. Daha önceden hazırlanan ayarlar ile modeli kaplama(render) işlemine başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilmektedir.

revit

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/merak-ettiginiz-tum-isletim-sistemleri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.