Python Nerelerde Nasıl Kullanılır

Python yazılım dili, öğrenmesi çok daha kolay ve kullanım alanı geniş bir yazılım dilidir. Hali hazırda bir çok sektörde kullanılan bu yazılım dilinin nerelerde kullanıldığına değineceğiz. En güçlü, en esnek ve kullanımı en basit yazılım dillerinden bir tanesi. Bu yazılım dilinin gücünün geldiği yer ise büyük kod kütüphaneleri ve frameworklerinin bulunması.

Python Nerelerde Nasıl Kullanılır

1.Web Geliştirme

Python dilinin kullanıldığı alanlardan bir tanesi Web Geliştirme bölümüdür. Bu noktada bir çok farklı zorlukta ki web uygulamalar geliştirebilir ve kullanabilirsiniz. İçerik yönetimi, backend veri tabanı erişimi, HTTP, SMTP, XML- RPC, FTF, POP gibi farklı ağ protokellerinin yönetimi için frameworklere erişebilirsiniz. Bu web frameworklerin desteği geniştir ve Django, Pyramid ve Flask gibi desteklere sahiptir. Python ile kurulan web uygulamalarından bir kaçına örnek vermek gerekirse bunlar: YouTube, Instagram, Google, Spotift, Dropbox gibi öne gelen web uygulamalarıdır.

2. Yapay Zeka / Makine Öğrenimi

Yalnızca web uygulama geliştirme değil aynı zamanda yapay zeka ve makine öğrenimi için kullanılan bir yazılım dilidir. Bu alanda bir çok ağır işi kaldırabilen ve temelini oluşturabilen Python, büyük miktarda verinin toplanmasını, analiz edilmesini ve bu bilgilerin işlenmesini yapabilir. Bu tip karmaşık işlerde yazılımcı ekip, çok daha kolay ve anlaşılabilir bir dil tercih etmek ister. Bu nokta da ise karşımıza kompleks olmayan ve daha basit bir yazılım dili tercihi yapılır.

Yapay zeka ve makine öğrenimi, çok geniş kapsamlı ve anlaşılması biraz daha zor olabilecek bir sektör. Bu noktada yazılım uzmanları, söz dizimi günlük İngilizce’ye benzeyen Python dilini tercih eder. Yazılım dilinin sahip olduğu esneklik sayesinde, dışarıdan sonradan giren bir yazılımcı çok daha rahat bir şekilde programa hakim olabilir. Bu nedenle, bu tim bir sistem dizayn edilirken daha esnek bir yazılım dili kullanılır. Bununla beraber Python esnek platform desteğini de beraberinde getiriyor. Windows, Linux, macOS, Unix gibi platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

3. Veri Analizi

Python, yalnızca büyük yapay zeka programlarında değil, veri işleme gibi işlemlerde de kullanılabilir. Veri bilimciler, analiz etmek ve veriyi görsel içerik olarak yapılandırmak için büyük miktarlarda veri toplarlar. Sonrasında bu verileri görsele çevirerek işleme alırlar. Bu şirketler kendi işlerinde uygulanabilir içgörüler elde etmesine yardımcı olur. Bu noktada ise yine esnek yapısı ve kolay anlaşıla bilirliği sayesinde Python büyük bir rol oynar. Bahsettiğimiz büyük veri paketlerini görselleştirmek için kullanılır.

Bununla beraber söz konusu yazılım dili, Seaborn ve Matplotlib gibi görselleştirme için güçlü kütüphaneler içerir. Bunun dışında veri manipülasyonu ve veri analizi için, en güçlü ve popüler kütüphane olan Panda’ya erişim sağlayabilir. Veri bilimciler için önemli bir yere sahip olan Panda, kaynak kodunun güzel optimize edilmesi sayesinde tercih edilir. Veri bilimciler, veri manipülasyonu ve veri analizi yaptığı sırada burayı kullanır ve kesin sonuçlar alabilir.

4. Oyun Geliştirme

Python Nerelerde Nasıl Kullanılır

Bir çok kişinin aklında olan oyun geliştirme fikri, Python yazılım ile de gerçekleştirilebilir. Oyun geliştirmek için de kullanılabilir olan bu yazılım dili ile bir çok farklı oyun geliştirebilirsiniz. Bunun için özel bir kütüphane bile bulunuyor. Pygame adında ki bu kütüphane oyun geliştirme için oluşturulmuş en popüler kütüphanelerden biri. Pygame sayesinde ses oynatmak, grafik çizmek, fare girdisini işleme gibi çeşitli fonksiyonları tek modül ile alabilirsiniz.

Pygame ücretsiz, oyun oluşturma amacında olan ve açık kaynak kodlu ücretsiz kütüphanelerden en popüleridir. Pyhton kullanarak bir çok farklı oyun geliştirerek hayallerinizi oluşturabilirsiniz. Taşınabilir ve herhangi bir işletim sisteminde çalışabilir oyunlar yapabilirsiniz. Bununla beraber farklı programlar ya da fonksiyonlar ekleyerek geliştirmeye açık bir hale getirebilirsiniz.

5. Robotik Uygulamaları

Geleceğin sistemi olarak kabul edilen ve bakıldığı zaman çok geniş bir sektöre hitap eden robot sektörü, gün geçtikçe gelişiyor ve detaylanıyor. Global Market Insights tarafından yapılan rapora göre, “Dünya genelinde ki endüstriyel robotik marketlerin büyüklüğü, 2024 yılına kadar 80 milyar doları aşacak şekilde belirlendi.” Robotik sektörün gelişmesinin en büyük kısmında ise hiç şüphesiz yapay zeka var. Yapay zeka, robotları kontrol etmek ve görevleri başarı ile tamamlamak için kullanılır. Esnek ve basit yapısı sayesinde bir yapay zeka programlamada aktif olarak kullanılan yazılım dili ile, Robot programlamak çok daha basit.

Bu noktada Python kütüphaneleri aktif olarak rol oynar. Bir çok hesaplama kütüphanesi ve farklı kod dizilimleri ücretsiz bir şekilde alınıp kullanılabilir durumdadır. Bunun yanında sonradan ekibe dahil olan yazılımcılar içinde kolay anlama avantajı sağlar.

Hali hazırda bir çok farklı yazılım dili piyasada bulunuyor. C, C#, C++, Java, JavaScript gibi yazılım dillerinden farklı olarak Pyhton, çok daha kolay öğrenim ve kullanım sunuyor. Şuan piyasada kullanılan bir çok farklı dil olmasına rağmen, söz konusu yazılım dili hızla büyümeye devam ediyor. Kullanımı hız kesmeden artıyor ve bu yazılım kullanılarak gelişmeye devam ediyor.

Eğer siz de yazılım öğrenmek ve yazılım geliştirmek istiyorsanız Python sizin için güzel bir başlangıç olacaktır. Başka dilleri öğrenmek istiyorsanız bile, bir çok yazılımcının öncelikli tercihi olmuştur. Bir tür basamak olarak kullanılabilir. Yazılım hiç şüphesiz geleceğin mesleklerinden bir tanesi. Özellikle robot sektörünün bu kadar genişlemesi ve fabrikaların robotlaşması, ileride ki yazılımcı ihtiyaçlarının artacağının bir göstergesi.

 

İyi Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?