Python Diğer Programlama Dillerinden Farklı Kılan Nedir?

Python her ne kadar varlığını 90’lı yıllardan bu yana sürdürse de son zamanlarda geliştirdiği teknolojiler ile çok daha fazla anılmaya ve çok daha fazla kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Bildiğinizi üzere programlama dillerinin ana mantığı, bilgisayarlar ile insanlar arasında bir köprü oluşturarak insanların bu bilgisayarlar üzerinde düzenleme yapmasını sağlamaktır. Bir programlama dili bilgisayar mantığına ne kadar yakın olursa, bu dil ile üretilen uygulamalar da bilgisayar üzerinde o kadar hızlı çalışıyor. Ancak bir programlama dili makine mantığına yaklaştığında, bu sefer insanlar tarafından anlaşılması zorlaşıyor. Bu sebepten programlama dilleri arasında makine ya da insan mantığına yakınlığını baz alarak, yüksek seviyeli ve düşük seviyeli olarak bir ayrım yapılıyor.

Python, günümüz “yüksek seviyeli” programlama dilleri arasında oldukça üst sıralarda yer alıyor. Yani Python, kolay syntaxi sayesinde rakiplerine oranla daha kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Bu onun basit bir dil olduğu anlamına gelmiyor, yalnızca daha kolay bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu belirtiyor.

Neden Bu Kadar Popüler?

Python’un son zamanlarda bu denli popüler oluşu doğrudan Python ile değil, Python ile yapılabilecek şeyler ile bağdaştırılıyor ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olduğundan, yalnızca 4 çalışana sahip bir start-up da teknoloji devi Google da geliştirmeleri için kullanıyor.

Python basit bir sözdizimine sahip olduğundan, rakiplerine oranla Python ile yazılan uygulamalara çok daha maliyetsiz bir şekilde bakım yapılabilir. Derin öğrenme, yapay zeka ve veri madenciliği gibi oldukça geniş ve farklı bir çalışma yelpazesine sahip olması, Python’un bu denli popüler olmasının arkasında yatan sebeplerden biridir.

Günümüzde akademik kurumlarda da giriş dili olarak genellikle Python tercih edilir. Yani, isterseniz web uygulaması geliştirebilir isterseniz de bir yapay zeka oluşturabilirsiniz. Python’un bu esnek yapısı, start-up’lardan Google’a kadar oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılıyor oluşunun asıl sebebidir.

Python Diğer Dilerden Farkı

Python’un günümüzde bu denli popüler oluşunun ve küçük büyük fark etmeksizin pek çok firma tarafından kullanılışının asıl sebebi gelişmiş teknolojisi olsa da arka planda da kolaylığı yer alıyor. Python, yüksek seviyeli bir programlama dili oluşunu nesne yönelimli yapısından ve syntax’inden alıyor. Python’un bu özellikleri, onu yalnızca kolay öğrenilebilen bir yazılım dili yapmakla sınırlı kalmaz. Rakipleriyle kıyaslandığında yüksek bir okunurluğa sahip olan Python, bu özelliği sayesinde oluşturulan uygulamaların bakım ve iyileştirme maliyetlerini de azaltır.

Söz dizimine somut bir örnek vermek gerekirse; C# ya da Java gibi bir programlama dili ile bir değişken tanımlamak isterseniz, öncelikle veri tipini yazmalısınız.

Örneğin; int sayi1 = 15;

Python’da ise değişken tanımlarken herhangi bir veri tipi tanımlamanız gerekmez. Yani, yazmış olduğunuz verinin tipi otomatik olarak belirlenir ve ilgili veriyi buna göre yorumlanır.

Örneğin; sayi1 = 15

Tabii bu söz dizimi yalnızca değişken atamak konusunda değil, if blokları oluşturmaktan karmaşık kod blokları yazmaya kadar pek çok farklı alanda kullanıcılara fayda sağlar. Python sayesinde çok daha az ve çok daha anlaşılabilir kodlar yazarak uygulamalar oluşturabilirsiniz. Üstelik diğer dillerde başkası tarafından oluşturulan yazılımların incelenmesi bir hayli zorken, Python anlaşılabilir yapısı sayesinde bu konuda da kullanıcılara fayda sağlar.

Python ile oluşturulan programlar, makine mantığına daha yakın olan C# ve Java gibi diller ile oluşturulan programlara oranla daha yavaş çalışır. Ancak yine de arada kritik olarak nitelendirilebilecek bir fark bulunmaz.

Ayrıca, oldukça gelişmiş kütüphanelere (Framework) sahiptir. Bu kütüphaneler sayesinde Python ile otomasyon sistemleri, web uygulamaları, veri analizleri ve veri madenciliği, oyun ve hatta yapay zeka yazılımları dahi üretilebilir.

Neden Python Kullanmalısınız?

Python’u diğer dillerden farklı kılan pek çok husus bulunuyor olsa da bunları listelemek bir hayli karmaşık olacaktır. Neden Python kullanmanız gerektiğini incelerseniz, daha geniş bir perspektiften değerlendirme şansı edinebilirsiniz.

1 – Geliştirici Ekosistemi

Bir yazılım dilinin geliştirici ekosistemi, işletmelerden bireysel geliştiricilere kadar neredeyse herkes için önemlidir. Çünkü bir yazılım dilinin ekosistemi ne kadar geniş ve değerli ise, bu dilde karşılaşılan problemler de o kadar kısa sürede çözüme ulaştırılabilir. Python, diğer yazılım dillerine kıyasla oldukça geniş ve aktif bir kullanıcı ekosistemine sahiptir. Bu ekosistemde henüz giriş seviyesindeki geliştiricilerden uzman seviyedeki yazılımcılara kadar pek çok farklı insan bulunur.

Ayrıca Python açık kaynak kodlu bir yapıya sahiptir. Yani Python geliştirici ekosistemi tarafınan sürekli olarak geliştirilebilir.

2 – Python Öğrenmesi Kolay Bir Dildir

Yazılım dillerinin öğrenme eğrisi genellikle bir hayli yüksektir ve herkese uygun değildir. Bir kişi yazılım mantığını çözmüş olsa dahi bir yazılım diline syntax’inden dolayı alışamayabilir. Ancak Python’da böyle bir durum söz konusu değildir. Python, kolay sözdizimi sayesinde bugün ilk okul seviyesindeki öğrencilere dahi öğretilebilir.

Ayrıca Python yalnızca syntax’i ya da fonksiyonlar sebebiyle öğrenmesi kolay bir dil değildir. Geniş geliştirici ekosistemi de bu dilin öğrenimini bir hayli kolaylaştırır. Eğer İngilizce biliyorsanız, evinizde dokuman okuyarak ya da izleyerek veri madenciliği ve veri mühendisliği gibi konuları dahi öğrenebilirsiniz.

3 – Ücretsizdir

Yazılım dillerinin büyük bir çoğunluğu tabii ki de ücretsiz kullanılabilir. Ancak bazı yazılım dillerinde geliştirme yapmak için bir IDE ya da geliştirici ortamına ücret ödemeniz gerekebilir. Python, tamamıyla açık kaynaklı bir yazılım dilidir ve ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

4 – Fazla Sayıda Kütüphane

Python’un geniş geliştirici ekosistemi, bu konuda da kendini gösteriyor. Bağımsız geliştiricilerin destekleriyle oluşturulan kütüphaneler, Python’un pek çok farklı konuda yüksek performans göstermesini sağlıyor. Derin öğrenme, yapay zeka, web geliştirme ve uygulama geliştirme gibi oldukça farklı işlemler, kütüphaneleri sayesinde yapılabiliyor.

5 – Cross Platform

Python’un kütüphaneleri, cross platform geliştirme yapmanıza da olanak tanıyor. Cross platform uygulama geliştirmek için pek çok farklı kütüphane bulunuyor olsa da en çok Kivy tercih ediliyor. Python ve Kivy framework’u sayesinde tek bir kod versiyonu ile uygulamanızı farklı işletim sistemlerinde çalıştırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Python’u diğer yazılım dillerinden farklı kılan pek çok özelliği bulunuyor. Bu “özellikler” aslında diğer dillerde de bulunuyor ancak Python tüm bu özellikleri bir arada barındırıyor. Ayrıca, gelecekte en çok kullanılacağı öngörülen yazılım dilleri arasında yer alıyor. Yazılım geliştiricileri arasında gerçekleştirilen bir ankette, Python’un en sevilen yazılım dilleri listesinde birinci sırada yer aldığı kolaylıkla görülebiliyor.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/logo-muhasebe-programi-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework