Programlama ve Yazılım Temel Kavramları

Programlama ve yazılım temel kavramları hakkında bilgi sahibi olmak sektör için büyük önem arz etmektedir. Teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıp yeni şeyler üretmeyi oldukça kolay hale getiren yazılım ve programlama gibi sektörler üzerine yapılan kariyer seviyesi zirvede yer almaktadır. Fiber hız ile birlikte fiber gelişen dünyaya yazılım için yeni vizyonlar gerekir. Kodlama dili evrilemez ama geliştirilebilmektedir. Biz de bu içerikte yazılım ve programlamaya giriş yapıp kariyerine bu yolda devam edecek kişiler için bilinmesi gereken programlama ve yazılım temel kavramları hakkında bilgi verdik.

Yazılım Temel Kavramları

En basit haliyle temel kavramlar yazılım ve programlama dünyasında bulunan herkesin bilmesi gereken başlıklar olarak karşımıza çıkar. Temel kavramların nasıl çalıştığını ve ne olduğunu anlayan kişiler yazılım ve programlamayı daha kolay bir şekilde öğrenir. Bu nedenle temel kavramları iyi bir şekilde öğrenmek yazılım ve programlama alanında uzmanlaşma konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Yeni dünyada programlama ve yazılım temel kavramlar aşağıdaki gibidir;

  1.   Algoritma
  2.   Program
  3.   Yazılım
  4.   Kod
  5.   Değişken
  6.   Bellek

Algoritma

Algoritma en basit hali ile istenilen işlemleri açık bir şekilde yazmak ve şema haline dönüştürmektir. Bir başka deyişle algoritma bir program oluşturmadan önce o programın nasıl çalışacağını adım adım tarif etmektir. Direk uygulamaya geçmek yerine algoritma oluşturmanın sizlere sağlayacağı pek çok fayda vardır. Bunlardan en bariz olanı ilerleyen aşamalarda programı güncellemek istediğinizde yaptığınız bütün işlemleri açık bir şekilde görmenizdir.

Nitekim aradan uzun bir süre geçtikten sonra tekrardan programı güncellemek ister ve eğer algoritma oluşturmadıysanız içinden çıkılmaz karmaşık bir problem ile karşılaşabilirsiniz. Bir örnek üzerinden gidecek olursak algoritmayı yemek tarifine benzetebiliriz. Bildiğiniz gibi en acemi kişilerin bile yemek yapmasına olanak veren yemek tarifleri aynı zamanda lezzetli yemekler yapmak için bir gerekliliktir. İşte yazılım ve programlama alanında oluşturulacak olan mobil uygulama, oyun veya herhangi bir programın algoritmasını çıkarmak hem açık bir tarif oluşturmanızı hem de ileride karşılaşabileceğiniz hataları daha kolay bir şekilde çözebilmenizi sağlar. 

Program

Teknoloji ile iç içe olan herkes gündelik yaşamında onlarca programı kullanıp hayatını kolaylaştırır. Sadece bunun farkına varmayıp onun program olduğunu anlamazlar. Program kavramını basit bir tabir ile açıklayacak olursak belirli bir işi veya görevi yapmanıza olanak veren ve bilgisayar, telefon ya da tablet ortamında bulunan araçlar diyebiliriz. Günümüzde Microsoft Word uygulamasını bilmeyen neredeyse hiç kimse yoktur. Microsoft Word temel olarak bir programdır.

Metin editörü olarak tasarlanmış olan bu program sizlere ödevlerinizi, makalelerinizi ve araştırmalarınızı yazabilmek için pek çok araç sunar. Aynı zamanda işlerinizi kolaylaştırıp daha basit bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Programlama ve yazılım temel kavramları hakkında bilgi sahibi olmak bu konularda kendinizi geliştirmenize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Yapay zekadan destek alıp yazdığınız her kelimeyi denetleyerek hatalarınızı bulmayı kolaylaştırır. Buradan da anlayabileceğiniz üzere Microsoft Word belirli görevleri ve işleri yapabilmenize olanak tanıyan bir programdır. Programlama ve yazılım dünyasına adım attıktan sonra sizin de üreteceğiniz programlar başka insanların hayatını kolaylaştırıp belirli bir işi bilgisayar, telefon veya tablet ortamında yapmayı mümkün kılacaktır. Bunun için öncelikle bir yazılım eğitimi almakta fayda var. Nitekim birçok şirket yazılım eğitimi almış adayları tercih etmekte.

Yazılım

Günümüzde oldukça sık olarak duyulan ve birçok kişinin kariyer olarak belirlediği konu yazılımdır. Tanımına gelecek olursak yazılım belirli bir işi bilgisayar ortamında üretmeye yardımcı olan kod dizinidir. Bilindiği üzere bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler ikilik sistemi temel alan 1 ve 0’lardan oluşur. Yani aslında şu anda çalışmakta olan bütün programlar, medyalar ve ortamlar bilgisayar dilinde 1 ve 0 olarak karşılık bulur.

Yine Microsoft Word örneğinden gidecek olursak klavye üzerinde basmış olduğunuz her harfin 1 ve 0 olacak şekilde bir karşılığı vardır. Binary sistemde a harfinin karşılığı 01100001 olur. Siz Microsoft Word programına girip a tuşuna bastığınızda bilgisayar bunu 01100001 olarak algılayacaktır.

Teknoloji henüz yeteri kadar ileri düzeye ulaşmadığı için yapılmak istenilen iş veya gerçekleştirilecek göre bilgisayara yazılım dili ile anlatılır. Bu sayede belirli bir kod parçacığı ve yazılım dili kullanılarak sizin yapmak istediğiniz iş programlar aracılığıyla bilgisayara anlatılır. Yapılacak işe göre değişkenlik göstermekle birlikte kullanılacak olan yazılım ve programlama dili oldukça geniş kapsamlı olabilir.

Yazılım Temel Kavramları Mihenk Taşı: Kod

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bilgisayarlar insanların konuştukları dili anlayamaz. Hem yapay zekâ hem de bilgisayar temelde öz farkındalıktan yoksun olan cihazlar olduğu için yapılmak istenilen bütün işin bilgisayara en basit deyimi ile anlatılması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey ise kodlama yardımıyla gerçekleştirilecek olan görevleri adım adım bilgisayara anlatmak olur.

Daha sade bir haliyle anlatacak olursak Microsoft Word programını açtığınız zaman yazı yazabilmeniz için öncelikle kodlar yardımıyla klavye üzerinde bulunan bütün tuşlar, tuşlara basıldığında hangi fonksiyonların gerçekleşeceği, yapay zeka aracılığıyla hangi hataların nasıl düzeltilmesi gerektiği ve klavyede basılan harflerin nasıl birer metne dönüştüğü bilgisayara tek tek anlatılması gerekir. Microsoft Word örneği için milyonlarca satır kod yazılması gerekirken bazı işlemleri yerine getirebilmek için birkaç satır kod yazmak yeterli olur. Örnek olarak bilgisayara girilen 3 farklı kişinin yaş ortalamasını alabilmek için birkaç satırlık kod yazmak yeterlidir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için,

  1.   Gerçekleştirilmek istenilen bütün işlemin adım adım kodlanması
  2.   Herhangi yoruma açık bir konu olmaması
  3.   Yapılmak istenilen bütün işlemlerin eksiksiz olarak kodlanması
  4.   Algoritma yardımıyla daha kolay bir şekilde oluşturulacağı unutulmamalıdır.

Değişken

Adından da anlaşılabileceği üzere değişken, değişken verilerin tutulmuş olduğu çeşitli hücrelere verilen isimdir. Değişkenler programı oluşturan kişinin vereceği isme göre farklılık gösterebilir. 3 farklı kişinin yaş ortalamasını hesaplayacak olan bir program oluşturmak istediğinizi düşünelim. Burada yapmanız gereken şey değişkenler aracılığı ile bu 3 kişinin yaşlarını almak, bunları toplamak ve 3’e bölmek olur. İşte bu işlemde yer alan 3 farklı kişinin yaşı değişken olarak karşımıza çıkar. Bu tarz programlarda kodlamayı yapacak olan kişi değişkene “Yaş” ismini verebilir. Tabii burada anlatılan kodlama örneği en basit şeklidir. Gerçek dünyada oluşturulacak olan programlar da değişkenler çok daha büyük kapasitede ve farklı alanlarda olabilir.

Yazılım Temel Kavramları İçinde Önemli Konu: Bellek

Yazılım ve programlama dünyasına adım atmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer temel kavram ise bellektir. Bellek kavramını açıklayabilmek için hafızayı örnek verebiliriz. Şu an burada okumuş olduğunuz yazı sizin hafızanıza kaydedilip ilerleyen zamanda kullanmak istediğinizde arşivden çıkartılıp sizi getirilir. İşte yazılım ve donanım için de bu sistem aynı şekilde ilerler. Oluşturmuş olduğunuz kodlar, değişkenler ve hazırladığınız programlar bilgisayarınızda bulunan belleklerde saklanır.

Kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılan bellekler hard disk ve Ram olarak bilinir. Hard disk genellikle uzun süreli olarak saklamak istediğiniz sadece ihtiyaç duyacağınız anlarda kullanacağınız şeylerin saklandığı alandır. Ram ise sürekli ihtiyaç duyduğunuz ve bilgisayarın fonksiyonlarını yerine getirebilmek için sürekli açık kalması gereken saklama alanıdır. İnternet tarayıcınızı açtığınızda anda bu tarayıcı hard diskten çıkıp Ram üzerinden devreye girer. Bu sayede görmek istediğiniz sayfalar, okumak istediğiniz metinler ve ziyaret edeceğiniz web siteleri anlık olarak karşınıza çıkar. 

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/microsoft-visual-studio-nedir-nasil-kullanilir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Programlama ve Yazılım Temel Kavramları
yazılım uzmanlığı eğitimi