Bu Programlama Dillerini Bilirseniz Her Zaman İş Bulabilirsiniz

Ünlü girişim kapitalisti Marc Andreessen “Yazılım dünyayı yiyor – Software is eating the World.” diyor.

Birileri mutlaka yazılımcı olmalı ve bu kişi neden sen olmayasın?

Binlerce programlama dili mevcut, bunların bazıları ise diğerlerinden daha popüler tabii ki.

Çoğu şirket yeni bir yetenekli yazılım uzmanı arayacağı zaman, Apple Swift ve Google Go gibi, yeni çıkan programlama dillerine nispeten eski ve alışagelmiş programlama dillerine aşina olan kişileri daha çok tercih ettiklerini belirtiyor.

Her zaman yazılım dünyasında iş bulmak istiyorsanız bilmeniz ve özellikle aşina olmanız gerekli programlama dillerini TIOBE Index, the Redmonk Programming araştırma anketinde gözler önüne serdi.

Siz de yazılım dünyasına giriş yapmak istiyorsanız Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi Smartpro Bilgisayar Akademisi'nin uzman eğitmen kadrosundan eğitim alabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurursanız, eğitim danışmanları en kısa sürede sizinle irtibata geçeceklerdir.

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Java: Başlangıçta 1991 yılında akıllı televizyonlar için programlama dili olarak icat edildi. Oracle Java hala dünyanın en popüler programlama dilidir. Java basit, modern, nesne yönelimli, tip-korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özeliklerini almış bir dildir. Fazla olarak, her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onu yalnız bilgisayarlarda değil, internet uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmasını sağladı. Bu nedenle, Java’yı hem programlama dili, hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veritabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer alır.

C: En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başında yaratılmıştır. 1978 yılında 800 sayfalık ilk “The C Programming Language – C Programlama Dili” kitabı basılmıştır. 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Telefon Labaraturvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. C, özellikle sistem programlamada sembolik makine dili (Asembler) ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, derleyiciler ve debug gibi aşağı seviyeli sistem programlarının yazılımında yoğun olarak C programlama dili kullanılır.

Python: Bu programlama dilinin geçmişi 1989 yılına kadar uzanmaktadır. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu savunuyor. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternet’te saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

PHP: PHP yazılım dili web sitelerini programlamak  için kullanılmaktadır ve kullanımı da son derece yaygındır. Hatta bazı tahminlere göre kullanım oranı üçte bir daha fazla diğer programlama dillerine göre. Facebook, Wordpress, Yahoo gibi büyük siteler PHP dilini kullanmaktadırlar.

Visual Basic: Microsoft Visual Basic ( .NET) olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Visual Basic, çok amaçlı ve aynı zamanda kolay bir şekilde program geliştirmenizi sağlayan bir programlama ortamıdır. Visual olmak (görsellik), simgelerle yapılan iletişimi ifade eder. Visual Basic programlarında ortamın tasarımı öncelikli olarak yapılan işlemdir. Kod yazmak ikincil kalır.

JavaScript: Web uygulamalarında kullanılan popüler ve son derece kullanıcı dostu bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılmış olan kodların okunması çok kolaydır. JavaScript programlama dili programlarını basit yönden çözümlemek isteyen programcı olmayan kullanıcılar tarafından, basit bir prosedüral dil gibi kullanılabilir.

R: İstatistikçiler ve veri analizi yapmak isteyen herkes için tercih edilen bir programlama dilidir. Google, matematikçilerine verdiği güçle R’nin büyük bir hayranı olarak rekor kırdı. R programı, C ve Java gibi birçok programlama dili ile uyumlu çalışabilmektedir. R, içerisinde grafikler oluşturan etkin araçlara sahiptir. Ayrıca isterseniz kendi grafiklerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Go:  Go programlama dili Google’ın yani dünyanın en yoğun arama motorunu güçlendirmek için tasarlanmıştır. Güvenirliği ve bütünlüğü çok önemli olduğu için geliştiricilere kapatılmıştır. Go dili geliştirici ekibinin temel prensiplerinden biri de “bir işi yapmanın en iyi yolunu bulursan farklı yöntemlere gerek yoktur” üzerine kuruludur.

Ruby: Python dili gibi geliştiriciler bu 24 yaşındaki programlama dilini çok seviyorlar çünkü kodu okuması ve yazması kolaydır. Ruby dilinin resmi sloganı “Bir programcının en yakın arkadaşı.”dır.

Groovy:  Groovy, Java dilinin bir dalıdır ve 2007 yılının başlangıcından bu yana kod yazmayı kolaylaştırması ile bilinmektedir.  Groovy, Java koduyla tam bir uyum sağladığından IBM, Google ve Target gibi büyük şirketlerdeki geliştiricileri kazanmaya devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum to “ 2019’da Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Programlama Dilleri”

 1. ALİ SARMAN says :Cevapla

  Yazılım dilleri ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler gayet faydalı. Yazılım dillerinin geçmişini öğrenmiş olduk. Mersin web tasarım olarak teşekkür ederiz.

  1. emre says :Cevapla

   kimsenin sizin onayınıza ihtiyacı yoqq

  2. yusuf says :Cevapla

   Yazılım dilleri ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler gayet faydalı. Yazılım dillerinin geçmişini öğrenmiş olduk. tuzla mesleki ve teknik lisesi veritabanı dalında master ytapmıs 2 ogrencı taradınfan tesdskur edfeırzs
   .

 2. Yok says :Cevapla

  Teşekkürler

 3. fehmi Çalık says :Cevapla

  Hangi programala dilini öğrenmek gerekiyor. Kime sorarsak kendi kullandığı dilin ölümsüz ve daha iyi olduğunu söylüyor. Ama bunun bir istatistiği yada cevabı olmalı bu programla dili daha iyidir yada bu dil daha uzun ömürlüdür şunları faydalıdır dezavantajları şunlardır diye bir açıklama olmalı

  1. kagan says :Cevapla

   forumlardan öğrenebilrsiniz yakın iletişim kurarlar.

  2. metin yiğit says :Cevapla

   sen sanırım bir tane öğrenmek açısından bakmışsın ama sadece bir tane bilmek fazla bir işine yaramaz eğer bir kaç tane bilirsen iş bulma olasılığın veyahutta senin problemleri ortadan kaldırman daha kolay olur

 4. selin says :Cevapla

  ben programlama dillerine yönelmek istiyorum. progrmalama oldukça geniş bir alan. peki programlama için bir başlangıç var mı? sonuç olarak sıfırdan başlayacak birisiyim hangi programlama dili ile başlarsam olumlu ve başartlı sonuçlar alabilirim?

  1. Tûba Nur says :Cevapla

   Yeni başlayanlar için; html, java, c şeklinde ilerlemek daha anlaşılır ve kolay olur diye düşünüyorum.

  2. Isimsiz Coder says :Cevapla

   Baslangışta PHP, java gibi dillerle başlamanı tavsiye ederim. Daha anlaşılır ve basit.

 5. sercan says :Cevapla

  programlama son dönemlerin yani teknoloji çağının oldukça önemli bir ayrıntısı ve haliyle ben de bu ayrıntıya merak salmış durumdayım. fakat programlama için nereden başlamak gerekmektedir? bazı programlama dillerine hakimim ve ne yönde ilerlemeliyim ?

  1. Vüsal says :Cevapla

   Yazılımcı olmak yerine aynı anda yazılımcı ve bir çok işe kendinde birleşdiren, bilgisaray mühendisi olmak daha iyi, sebebi artık alternatif yazılım dili elektorinik bir şekilde programlayan yapay zekalar geliştiriyiliyor bu yüzdende bundan 5-6 yıl sonra yazılımcılık yavaş- yavaş azala bilir amayinede ola bilirsiniz maaşı ABŞ de 12500$- 65 000$ arası işler var Türkiyede 1000 TL-30 000 TL-ye kadar maaşlar var, bide burada büyük bir yanlışa yol verilmiş HTML program dilinden söz edilmemiş bir çok platforum için en iyi başlangıc dilidir, ve ilk başlarda olan 30 kodlama çok kolay akılda kalıyo ve bide programlaşdırma dillerinde bir dilin yarıya kadar zor olarak öyrene bilirsiniz ama ibgilizce bilirseniz çok iyi bir şekilde tamamını hızlı öyrene bilirsiniz, zaten tüm kodlar ingilizce oluyo mesala Yani başlık anlamına geliyor ve arasına Wep Siteniz veya programınızın başlıkı oluyor ve bu kodun sonundada kapatıyoruz gördüyünüz gibi ingilizce.

   1. Yusuf says :Cevapla

    İlk öncelikle Yazılım dünyası her geçen gün gelişmektedir gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz
    ikincisi ise HTML programlama dili değildir işaretleme dilidir . İyi Günler dilerim.

   2. metin yiğit says :Cevapla

    ama o yapay zekaları da insanlar programlıyor sen daha iyi bir yapay zeka programlarsan fazla çalışmadan para kazanırsın

 6. mert says :Cevapla

  smart pro bilgisayar akademileri arasında oldukça başarılı, kendini kanıtlamış bir kurs. Çevremden de duyduğum üzere buraya başvurdum ve memnun kaldım. programlama üzerine eğitim alıyorum ve farklı branşlara da geçmeyi düşünüyorum.

 7. berk says :Cevapla

  smart proda programlama kursu ile şuanki eğitim gördüğüm okulda çok açıdan ön plana çıkabiliyorum. bwnim için faydalı bir eğitim olan programlama kursunda oldukça başarı gösteren smart pro ya teşekkür ediyorum. Bu başarıyı benim aldığım olumlu sonuçlar ile kanıtlamış oldular

 8. eylem says :Cevapla

  merhaba. programlama alanı oldukça geniş ve gelişime açık bir alan. ben de bir programlama dili ile başladım ve bilişim bilgisayar sektörüne girmeye başladım. sizce daha aktif ve daha bilgili olabilmem için ne gibi programlamalara öncelik vermeliyim?

 9. barış says :Cevapla

  iyi günler. çevremde smart pro yu tercih eden çok kişi var. ve hepsi de bu bilgisayar akademisini şiddetle önermekte. araştırmalarıma göre de bana bu kadar ısrarla önermelerinde haksız değiller. aalanında uzman kişilerce verilen bir eğitim olduğunu az çok farkettim ve tereddüt etmeden bir an önce programlaama için kayıt yaptıracağım

 10. can says :Cevapla

  yazılım alanında ilerlemek için programlama dillerinden başlamak ne kadar doğru olur? Eğitim aldığım okulda yeteri kadar programlama dillerine önem verilmiyor ve iyi bir yazılımcı olabilmek için programlama dillerini temelden itibaren bilmek gerekiyor diye düşünüyorum. Acaba smart pro bu konuda bana yardımcı olabilir mi ve bilgilendirme sağlayabilir mi?

 11. uğurcan says :Cevapla

  bir program yazabilmek için programlama diline hakim olmak gerekiyor dolayısıyla da yazabildiğim birkaç program var ve daha fazla bu alanda ilerlemek istiyrum. Temel programlama dillerine hakimim ve programalama kurslarınıza katılsam bildiğim kısımları ders olarak almayıp yerine diğer dersleri artırma şansım var mı? Bu şekilde ders içeriği değiştirme seçeneği sunabiliyor musunuz?

 12. mete says :Cevapla

  programlamanın temellerini attığım ve üzerine koymaya devam ettiğim sonunda da pişman olmayacağımı düşündüğüm kurs. Smart pronun bana katkıları oldukça fazla. Hem bu alanda sağlam bir temel elde ettim hem de bu alanda gelişmeye devam ediyorum. Tüm emekleri için smart pro ailesine teşekkür ediyorum.

 13. neslihan says :Cevapla

  bir arkadaşımın tavsiyesi ile başladığım programlama kursu. Kayıt yaptırmaya gittiğiim andan itibaren smart pro dil akademisi çalışanları, eğitmenleri oldukça ilgili ve kursiyer odaklıydılar. Beni en cok sevindiren de buydu. Bir kursun öğrencisini ön planda tutması kursun başarılı sonuçlar vermesinin ilk adımıdır diye düşünüyorum. Şuan Devam eden programlama kursundan çok memnunum. Smart pro ekibine teşekkür ediyorum

 14. lale says :Cevapla

  merhaba. Smart pronun programlama kursu ücretleri hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz? Ayrıca belli programlama dillerinden eğitim almak istiyorum ve bunun için ayrı özel bir seçenekli paket oluşturma şansı tanıyor musunuz?

 15. berkecan says :Cevapla

  merhaba. lise öğrencisiyim ve programalama alanına ilgim var. Ben de programalama kursunuza katılmak istiyorum fakat henüz erken diyenler oluyor. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla kursunuza başvuranlar sanırım en az üniversite öğrencisi. Sizce programlama kursu için liseden itibaren eğitim almamda bir sakınca var mı?

 16. Tolga says :Cevapla

  Programcilik 1. Sinif öğrencisiyim. Ve okulda aldigim programlama eğitimi yeterli degil diye düşünüyorum. Takviye bir eğitim almak icin smart proda karar kıldım. Fiyat ve kurs içeriği hakkında bilgi alabilir miyim

 17. Berker says :Cevapla

  Programlama dili ogrenmek programciligi ve herhangi bir yazilim uzmanlığını beraberinde getirir mi? Yoksa programlama dillerini ogrenmek bir uygulamayi programlamaya, yazilimini yapmaya mi faydali olmaktadir?

 18. Erdem says :Cevapla

  Merhaba. Progrmalama kursunuzun içeriği nasil acaba? Progrmalama dillerindenn hangilerini öğretiyorsunuz? Ben bazılarını kullaniuorum daha once öğrenmiştim. Ogrenemedigim kısımları sadece gormek istiyorum. Bu sekilde bir konu ayrimi.yapilabilir mi.acaba?

 19. aysun says :Cevapla

  merhaba. programlamanın tümüne hakim olmak istiyorum. programlama dillerini en temelden en üst seviyeye kadar öğrenmek gşibi bir hedefim mevcut. acaba bunun ücretlendrilmesi, ders saatleri, toplam ders süressi kaç ay sürecek ve dersler verimli geçiyor mu bilgi verebilir misiziniz ?

 20. serkan says :Cevapla

  merhaba. programlma kursu oldukça geneel bir tanım. programlama derken içinde hangi programlama dilleri var ve bu içerikteki her seçenek verimli ve yeterli derecede öğretiliyor mu?

 21. şule says :Cevapla

  programlma kursunuzu etraftan, daha önce giden ve hala gitmekte olan arkadaşlarımdan çok duydum. eğitmenlerinizin iyi eğitim verdiklerini, kullandığınız kaynakların güncel ve müfredata uuygun olduğunu daha önce tecrübe eden kişilerdn öğrendim. ve bu yüzden de aradığım programlama kursu smart proda. kayıt yaptırmadan önce kısa bir bilgilendirme yaparsanız çok memnun kalacağım.

 22. duygunur says :Cevapla

  iyi günler. ben programlama kursu aramaktayım. bu nedenle sizden bilgilendirme istiyorum.programlama kursunuzun genel olarak ücretlendirilmesi, ders saatleri ve bu saatlerin süreleri,devamsızlık yapıldığı takdirde veya verim alamadığımızı düşündüğümüz takdirde herhangi bir telafisi olup olmama durumu hakkında açıklama yapabilir misiniz?

 23. sevgi says :Cevapla

  artık o kadar çok bilgisayar ile ilgili kurs var ki herkes gibi ben de tereddüt ediyorum. çok para verip yeterli iyi bir eğitim alamamaktan korkuyorum. birinci ağızdan yani kursa gdip tecrübe eden kişilerden fiyat ve verilen eğitimin kalitesi arasındaki ilişki hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olur musunuz?

 24. ışıl says :Cevapla

  merhaba. programlama kursunuza gelmek istiyorum. programlama kursunuzda içerik olarak hangi programlama dilleri mevcut. ve bu programlama dillerinden hangisi ne kadar süre ile anlatılmaktadır? birden çok programlama dilini kısa sürede öğrenmek oldukça zor her birine ayrılan zaman dilimini öğrenirsem cok iyi olur teşekkürler..

 25. yunus says :Cevapla

  yazılımcı olmak en çok istediğim şeylerden birisiydi. ve bölümümü de bbuna göre tercih etmiştim. fakat okuldaki eğitime katkı amaclı olarak smart proya başladım. programlama dilleri yazılımın temeli olduğundan temelim oldukça sağlam oldu diyebilirim. şuanda bir yazılım şirketinde calısıyorum. okulumun yanısıra smart pro programlama kursu cok etkili oldu benim için. bu kurs sayesinde istediğim işe daha hızlı kavuştum hepsine teşekkür ediyorum..

 26. harun says :Cevapla

  Webe halen php kullanmaktayım.

 27. Ben Yazılım Mühendisi Ali Altay sitede her şey doğru..
  BÖYLE DEVAM EDİN..💯

 28. Murat says :Cevapla

  Aslinda bu yazılım dillerinden güzel teknoloji firma ismi çıkar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI