programlama-dilleri-2017

Bu Programlama Dillerini Bilirseniz Her Zaman İş Bulabilirsiniz

Ünlü girişim kapitalisti Marc Andreessen “Yazılım dünyayı yiyor – Software is eating the World.” diyor.

Birileri mutlaka yazılımcı olmalı ve bu kişi neden sen olmayasın?

Binlerce programlama dili mevcut, bunların bazıları ise diğerlerinden daha popüler tabii ki.

Çoğu şirket yeni bir yetenekli yazılım uzmanı arayacağı zaman, Apple Swift ve Google Go gibi, yeni çıkan programlama dillerine nispeten eski ve alışagelmiş programlama dillerine aşina olan kişileri daha çok tercih ettiklerini belirtiyor.

Her zaman yazılım dünyasında iş bulmak istiyorsanız bilmeniz ve özellikle aşina olmanız gerekli programlama dillerini TIOBE Index, the Redmonk Programming araştırma anketinde gözler önüne serdi.

Siz de yazılım dünyasına giriş yapmak istiyorsanız Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi Smartpro Bilgisayar Akademisi’nin uzman eğitmen kadrosundan eğitim alabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurursanız, eğitim danışmanları en kısa sürede sizinle irtibata geçeceklerdir.

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi SmartPro Bilgisayar Akademisi "Bilişim Eğitimi" kayıtları başladı!

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Java: Başlangıçta 1991 yılında akıllı televizyonlar için programlama dili olarak icat edildi. Oracle Java hala dünyanın en popüler programlama dilidir. Java basit, modern, nesne yönelimli, tip-korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özeliklerini almış bir dildir. Fazla olarak, her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onu yalnız bilgisayarlarda değil, internet uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmasını sağladı. Bu nedenle, Java’yı hem programlama dili, hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veritabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer alır.

C: En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başında yaratılmıştır. 1978 yılında 800 sayfalık ilk “The C Programming Language – C Programlama Dili” kitabı basılmıştır. 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Telefon Labaraturvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. C, özellikle sistem programlamada sembolik makine dili (Asembler) ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, derleyiciler ve debug gibi aşağı seviyeli sistem programlarının yazılımında yoğun olarak C programlama dili kullanılır.

Python: Bu programlama dilinin geçmişi 1989 yılına kadar uzanmaktadır. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu savunuyor. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternet’te saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz.

PHP: PHP yazılım dili web sitelerini programlamak  için kullanılmaktadır ve kullanımı da son derece yaygındır. Hatta bazı tahminlere göre kullanım oranı üçte bir daha fazla diğer programlama dillerine göre. Facebook, WordPress, Yahoo gibi büyük siteler PHP dilini kullanmaktadırlar.

Visual Basic: Microsoft Visual Basic ( .NET) olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Visual Basic, çok amaçlı ve aynı zamanda kolay bir şekilde program geliştirmenizi sağlayan bir programlama ortamıdır. Visual olmak (görsellik), simgelerle yapılan iletişimi ifade eder. Visual Basic programlarında ortamın tasarımı öncelikli olarak yapılan işlemdir. Kod yazmak ikincil kalır.

JavaScript: Web uygulamalarında kullanılan popüler ve son derece kullanıcı dostu bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılmış olan kodların okunması çok kolaydır. JavaScript programlama dili programlarını basit yönden çözümlemek isteyen programcı olmayan kullanıcılar tarafından, basit bir prosedüral dil gibi kullanılabilir.

R: İstatistikçiler ve veri analizi yapmak isteyen herkes için tercih edilen bir programlama dilidir. Google, matematikçilerine verdiği güçle R’nin büyük bir hayranı olarak rekor kırdı. R programı, C ve Java gibi birçok programlama dili ile uyumlu çalışabilmektedir. R, içerisinde grafikler oluşturan etkin araçlara sahiptir. Ayrıca isterseniz kendi grafiklerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Go:  Go programlama dili Google’ın yani dünyanın en yoğun arama motorunu güçlendirmek için tasarlanmıştır. Güvenirliği ve bütünlüğü çok önemli olduğu için geliştiricilere kapatılmıştır. Go dili geliştirici ekibinin temel prensiplerinden biri de “bir işi yapmanın en iyi yolunu bulursan farklı yöntemlere gerek yoktur” üzerine kuruludur.

Ruby: Python dili gibi geliştiriciler bu 24 yaşındaki programlama dilini çok seviyorlar çünkü kodu okuması ve yazması kolaydır. Ruby dilinin resmi sloganı “Bir programcının en yakın arkadaşı.”dır.

Groovy:  Groovy, Java dilinin bir dalıdır ve 2007 yılının başlangıcından bu yana kod yazmayı kolaylaştırması ile bilinmektedir.  Groovy, Java koduyla tam bir uyum sağladığından IBM, Google ve Target gibi büyük şirketlerdeki geliştiricileri kazanmaya devam etmektedir.