Öncelikle Print Server nedir ve ne işe yarar kısaca bahsedelim. Print Server bir ağ üzerinde çok sayıda printer’ın bulunduğu var sayalım ve biz bu printer’ları PC’lerimize takmadan kullanmak için yapılandırdığımız, kullandığımız bir cihazdır.

print-server

 

 

 

 

 

Printer Server bulunduğu ortamdaki yazıcıları kablolu ve kablosuz olarak yine aynı ortamdaki bilgisayarların kullanımına açabilmektedir.

Printer Server’lar Piyasada Teknoloji ürünlerini satan mağazalardan hızlı bir biçimde temin edilebileceği gibi daha kompleks olarak Şirket ortamlarında Server işletim sistemleri içerisindeki  Printer Server Rolleri  üzerinden de yapılandırılabilirler.

1)  Piyasada hazır olarak yazılımı içerisinde olan pratik Printer Server’lar :

Bu Serverlar :

  1. A) Kablolu ve
  2. B) Kablosuz

olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  1. A) Kablolu basit bir Printer Server :

 

print-server-kurulumu 

print-server-kurulumu

 

Ağ Paylaşımlı USB Print Server Teknolojisiyle :
Kendi içerisinde bulunn özel yazılımı sayesinde ağdan çalışan USB ara yüzlü yazıcıların sanki PC’nizin USB portu’na bağlıymış gibi kullanabilmenizi sağlamaktadır.

Bu avantaj sayesinde şirketinizde yeni nesil hızlı yazıcıları kullanabilirsiniz.

Bu tür yazıcılarda kurulumda oldukça basittir :

Printer Server montajını yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek birkaç dakika içinde kullanmaya başlanılabilir.

  • Kullanmak istediğiniz yazıcının sürücüsü PC’ye yüklenir.
  • Print Server’ın IP adresini web arayüzü üzerinden seçebilirsiniz (Ağınız DHCP destekliyse otomatikman IP alacaktır).
  • Network Print Wizard yazılımını çalıştırınca işletim sisteminiz yazıcınızı sanki USB’den takılmış gibi algılayacaktır.
  • DHCP bulunmayan statik IP ağlarda işletim sisteminizin yazıcı bölümünde girip bağlantı noktaları sekmesinde IP kısmına Printer Server’ın  IP numarasını yazmamız yeterli olacaktır.

Ofislerde çoğu zaman belge trafiği yaşanmaktadır. Print Server, yoğun çalışma sırasında kullanıcıların gönderdiği yazdırma isteklerini sıraya dizerek belgelerin ard arda çok hızlı bir biçimde yazdırılmasını sağlar.

B) Kablosuz yalın bir Printer Server :

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikeri :

print-server-kurulumu-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Kablosuz yani Wireless Print Server hakkında :

Yazıcılar bulunduğumuz ortamda lokal yazıcı yani bilgisayara direk bağlı olan ve ağ yazıcısı yani ağ üzerindeki ortak kullanılan, paylaşılan olarak iki grupta tanımlanabilmektedirler.

Çağımızda tercih edilen olarak her bilgisayara bir yazıcı bağlamak yerine yazıcıları ağ yazıcısı

olarak kullanmaktır.

Ağ üzerindeki yazıcılar kendi üzerlerinde bulunan network kartı ile ağa bağlanan ve ağdaki tüm kullanıcıların hizmetine sunulan yazıcılardır.

Bu bağlantı Cat-5 daha genel anlamıyla UTP kablolar aracılığı ile yapılmaktadır. Kablo bağlantısının dezavantajı her bir PC’ye bağlanabilmesinde çekilen kablolama ve maliyet gibi sıkıntılarve daha sonrasında kablodan kaynaklı kopma ve hasar durumunda arıza tespitinin zaman alması.

Kablodan kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak için günümüzde ev veya ofislerde kablosuz ağların kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Kablosuz olarak paylaşılan Printer’lar sonucunda sadece bilgisayarlar değil diğer aygıtlarda kablosuz ağlardaki printer’lara  bağlanmaya başlamışlardır.

Peki elimizde üzerinde kablosuz ağ kartı olmayan bir yazıcımız varsa bu yazıcıyı kablosuz ağ yazıcısı olarak nasıl kullanabiliriz ?

Elimizde bulunan ve kablosuz özelliğe sahip olmayan Printer’larda Wreless Printer Server’lara bağlanmak koşulu ile bu özelliğe sahip olabilmektedirler.

Windows Server 2012- Print and Document Services

Bir diğer Printer Server yapılandırma işlemi Windows Server 2012 işletim sistemine Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi)  kurulumuyla gerçekleştirilmesidir.
Windows Server 2012 de Print Server(Yazıcı Sunucusu) servisinin kurulumu için  Server Manager üzerinde  Dashboard  konsolu içinden veya Manage (Yönetim) kısa yolu ile ulaşılan Add roles and features seçeneklerinden biriyle kurula başlanılmasıdır.

print-server-kurulumu-3

 

 

 

 

 

 

Karşımıza gelen bir sonraki Select destination server penceresinde ise rolü server havuzunda bulunan hangi sunucuya kuracağımızı belirleyerek devam ediyoruz.

print-server-kurulumu-4

 

 

 

 

 

 

Kurmak istediğimiz rolü (Print and Document Services) seçerek önce next daha sonra Add Features diyoruz.

print-server-kurulumu-5

 

 

 

 

 

 

Yeni açılan pencerede ise Print Services rolü için ek bileşenleri seçmemiz isteniyor. Burada ki LPD ServiceLinux ve Unix işletim sistemlerinin çıktı alabilmeleri içindir.

Internet Printing ise HTTP protokolünü (IIS kurulumu gerektirir) kullanarak uzak lokasyon’lara bağlanmak ve çıktı almayı sağlamaktadır.

Distributed Scan Server’da taratılan dokümanların network üzerinde depolanabilmesi içindir. Ben ilerleyen yazılarımda Internet Printing’i de göstereceğim için ekliyorum.

print-server-kurulumu-6

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda Print Server ve İnternet Printing seçerek devam ediyoruz.

print-server-kurulumu-7

 

 

 

 

 

 

Internet Printing özelliği ancak IIS (Internet Informotion Services) rolününde seçilerek devam edilmesi gereken bir seçenektir.

Next dedikten sonra gelen ekranda “Restart the destination server automatically if required”i işaretleyerek next diyoruz ve kurulum başlıyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra restart işlemini gerçekleştirerek, print server konfigürasyonuna geçebiliriz.

print-server-kurulumu-8

 

 

 

 

 

 

Şimdi sıra geldi Print Management Konsolunu Tanımaya ;

Restart işleminden sonra metro ara yüzden yada Control Panel / Administrative Tools yolunu izleyerek Print Management konsolunu açıyoruz.

print-server-kurulumu-9

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Management  kolay anlaşılır bir ara yüz sunmaktadır bizlere.

All Printers tabından tüm printerları, All Drivers tabından ise sunucuya yüklü tüm yazıcı sürücülerini görebiliriz.

print-server-kurulumu-10

 

 

 

Ports bölümünün içeriği ise var olan portlar ve bizim eklediğimiz/ekleyeceğimiz printerların  IP adresleri olacaktır.

print-server-kurulumu-11

 

 

 

 

-Deployed Printers tabı ise GPO ile dağıttığımız yazıcıları gördüğümüz alandır.

-Sonrasında her hangi bir yazıcı üzerine sağ tıklanıldığında karşılaştığımız seçeneklerden biraz bahsedelim.

print-server-kurulumu-12

 

 

 

 

 

 

Open Printer Queue ; Yazıcının sıralı işlerini gösterir.

Pause Printing ; Yazıcının tüm çıktı faaliyetini durdurur.

List in Directory ; Yazıcıyı dizine eklemek için kullanılır.

Deploy with Group Policy; Bu seçeneği kullanarak Active Directory yapımızda bulunan clientlara Group Policy ile printer dağıtabiliriz.

Set Printing Defaults ; Seçili yazıcının varsayılan ayarlarını kontrol edebileceğimiz veya değişiklik yapabileceğimiz yer burasıdır.

Manage Sharing ; Paylaşım ayarlamalarını yapabileceğimiz yerdir.

Print Test Page ; Kurduğumuz yazıcıyı test etmek için sınama sayfası yazdırdığımız alandır.

Enable Branch Office Direct Printing ; Doğrudan yazdırmayı etkinleştirir.

Properties ; Yazıcı özelliklerine ulaşabileceğimiz bölümdür.

Delete ve Rename alanlarını kullanarak ta yazıcının adını değiştirebilir veya tamamen silebiliriz.

 

Print Server üzerine yazıcı eklemek ;

Yazıcı ekleme işlemine geçmeden önce yazıcı bağlantı tiplerinden bahsetmek istiyorum.

Ethernet ;

Üzerinde network kartı bulunan printerlar bu bağlantı tipini kullanır. Ethernet teknolojisi TCP/IP protokolünü kullanarak daha hızlı ve istikrarlı çıktı alınmasını sağlamaktadır.

Kullanıcı sayısı ve printer kullanımı fazla olan büyük kurumlar bu bağlantı tipini tercih etmektedirler. (Ben örneklemelerimde Ethernet’i kullanacağım fakat diğerlerini de bilmekte fayda var)

Universal Serial Bus (USB) ;

Ethernet ile birlikte en çok kullanılan bağlantı tipidir. Son sürümüUSB 3.0 ile birlikte 4,8 Gbit/sn gibi bir hıza ulaştığı açıklanmıştır. Plug and Play (Tak Çalıştır) özelliği ile sadece yazıcılarda değil, diğer pek çok dış donanım ünitesinin standart bağlantı yöntemi haline gelmiştir.

 

Serial Communication (Seri Port) ; 

Seri portlar isimlerini verilerin porttan seri bir biçimde (tek seferde 1 bit) gönderilmesi gerçeğinden alırlar. COM portlar olarak ta adlandırılmaktadırlar.

Paralel Port (LPT) ;

 Paralel portlar LPT (LinePrinter) portu olarak ta tabir edilmektedir. Verilerin porttan paralel bir şekilde (her seferinde 1 byte) iletilmesinden dolayı bu isim verilmiştir. Seri porta göre çok daha hızlıdır. DB25 isimli portu kullanır.

FireWire IEEE 1394 ;

Apple Computer Inc. tarafından geliştirilmiştir. Pointer olarak adlandırdığımız büyük yazıcılarda kullanılır.

 

Yazıcı bağlantı tiplerinden sonra şimdi yazıcı ekleme işlemine geçebiliriz.

Printers tabının altında sağ click yaparak Add Printer diyoruz.

print-server-kurulumu-13

 

 

 

 

 

 

Açılan pencerede bulunan “Search the network for printers” ile networkte var olan printerları tarayarak bulabiliriz.

“Add a TCP/IP or Web Services Printer by IP address or hostname” seçeneği ise networkteki bir printerın IP adresini veya hostname’i ni girerek bulmamızı sağlayan seçenektir.

 

“Add a new printer using a existing port” seçilir ise mevcut portlar üzerinden printer eklenebilirken; “Create a new port” diyerekte TCP/IP portlarından tercih yapabiliriz.

 

Ben “Add a TCP/IP or Web Services Printer by IP address or hostname” diyerek daha önceden printera vermiş olduğum IP adresi üzerinden kurulum gerçekleştireceğim.

print-server-kurulumu-14

 

 

 

 

 

 

Printera vermiş olduğumuz IP adresini girerek next diyoruz.

print-server-kurulumu-15

 

 

 

 

 

 

– Sunucumuz printer ile kontak kurabilirse printerın modelini ve sürücüsünü otomatik olarak algılar (Sürücü Microsoft kataloğunda var ise).

–  Fakat kontak kuramazsa veya ihtiyacımız olan sürücü Microsoft kataloğunda yok ise bizim müdahale etmemiz gerekmektedir.

– “Use an existing printer driver on the computer” diyerek daha önceden sunucu üzerine yüklemiş olduğumuz sürücülerden birini gösterebilir yada “Install a new driver” diyerek sürücüyü Microsoft kataloğunda arayabiliriz.

print-server-kurulumu-16

 

 

 

 

 

 

Gelen Microsoft kataloğunda aradığımız driver yok ise internetten download etmiş olduğumuz sürücüyü göstermek için Have Disk dememiz gerekmektedir.

print-server-kurulumu-17

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki pencerede ise printer adı, paylaşım adı, lokasyon ve yorumlama bilgilerini istiyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra next diyerek devam ediyoruz.

print-server-kurulumu-18

 

 

 

 

 

 

Sonraki ekran girdiğimiz bilgileri kontrol etme ekranıdır.

print-server-kurulumu-19

 

 

 

 

 

 

Next dediğimizde printer kurulumu tamamlanıyor. İsteğe bağlı olarak Print Test Page kutucuğunu işaretleyerek sınama sayfası çıkartabilirsiniz.

print-server-kurulumu-20

 

 

 

 

 

 

Görüldüğü gibi printer ekleme işlemi tamamlandı.

print-server-kurulumu-21

 

 

 

 

 

 

Hüseyin İnan

Microsoft Sistem Uzmanı

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/smartpro-profesyonelleri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hüseyin İnan 

Hüseyin İnan