2020 - 2021 Popüler Yazılım Meslekleri

Yaşamın neredeyse tüm yönleri teknoloji ile iç içe geçtikçe, yazılım işleri önümüzdeki on yıl boyunca önemli bir büyüme yaşamaya devam edecek. Ülkemizde de yazılım alanının hızla gelişmesi, bu alan ve bu alanla bağlantılı işlerin önümüzdeki yıllarda daha popüler hale geleceğini gösteriyor. Bu durum, yazılım meslekleri konusunda tercihini yapmak üzere olan kişilerin de ilgisini çekiyor. Bulut bilişim, mobil uygulamalar, devasa miktarda veri, her türlü yazılım çeşidi, sürekli genişleyen dünya çapında web, sosyal medya araçları ve tüm dünya çapında bilgi güvenliği tehditleri gibi çeşitli alanlarda büyük ve küçük kuruluşlar gittikçe daha fazla nitelikli ve iyi derece uzmanlaşmış yazılım uzmanına ihtiyaç duyuyor. Bu artan talebe uygun olarak, yazılım işleri genellikle iyi ödeme yapar ve birçoğu uzaktan çalışma seçenekleri ve terfi için arzu edilen faydalarla birlikte gelir. Birçok yazılım kariyer seçeneğini gözden geçirmek göz korkutucu bir görev olabilir. Bu yazımızda 2020 ve 2021 için bazı popüler yazılım meslekleri ne yapar, eğitim gereksinimleri nelerdir araştırdık, ve sizlere sunduk.

Popüler Yazılım Meslekleri

Donanım Mühendisi

Donanım Mühendisi ne yapar?

Donanım mühendisleri bilgisayar donanımı tasarlar. Donanım mühendisleri, bir kuruluş içinde veya ticari olarak satılacak bir ürün olarak donanım geliştirmek için bilgisayar mühendisliğini kullanırlar. Donanım mühendisleri, mevcut bilgisayar donanımını veya tamamen yeni donanımı tasarlamak, oluşturmak ve sorunlarını gidermek için diğer teknoloji uzmanları ve bilim adamları ile birlikte çalışır. Donanım mühendisleri teknolojik verimliliği en üst düzeye çıkarmak, sorunları ve hataları en aza indirmek ve mevcut teknolojik ihtiyaçları karşılamak için çalışırlar.

Eğitim Gereksinimleri:

Bu alandaki bireylerin, bilgisayar mühendisliği veya elektrik mühendisliği gibi ilgili mühendislik alanında en az lisans derecesine sahip olması gerekir. Bazı işverenler yüksek lisans derecesi isteyebilir.

Ağ yöneticisi

Ağ yöneticisi ne yapar?

Ağ yöneticileri, bilgi ve iletişimin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak için ağları ve iletişim sistemlerini denetler. Ağ yöneticileri ağ yazılım ve donanımlarını uygular ve sürdürür, ağ sorunlarını giderir ve ağ güvenliği, kullanılabilirliği ve performans standartlarını sağlar. Ayrıca maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için mevcut sistemleri optimize eder, ayrıca yeni sistemleri kurar, optimize eder ve güvenceye alırlar. Ağ yöneticileri genellikle benzersiz uzmanlıklara sahip diğer BT uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışır.

Eğitim Gereksinimleri:

Ağ yöneticileri, ağ yönetimi, bilgisayar bilimi, sistem mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmalıdır. Bazı işverenler yüksek lisans derecesi ister. Ağ yöneticileri, Cisco’nun CCNA veya CompTIA’nın Network + gibi ağ sertifikalarıyla kariyer fırsatlarını artırabilir.

Veri Mimarı

Veri Mimarı ne yapar?

Veri mimarları, çeşitli bilgi sistemleri ve veri tabanlarındaki verilerin tasarım ve bakımını denetler. Veri mimarlarının temel amacı, bir sistem veya veri tabanındaki verilerin doğru ve kolayca erişilebilir olmasını sağlamaktır. Veri mimarları, sadece bir sistemi yönetmekten daha fazlası, verilerin mümkün olan en iyi, en verimli şekilde işlenip işlenmediğini ve mevcut sistemleri iyileştirmek için hangi yöntemlerin uygulanabileceğini belirlemek için bilgi ve analitik beceriler kullanmalıdır. Veri mimarları ekiplerdeki diğer BT uzmanlarıyla birlikte çalışır.

Eğitim Gereksinimleri:

Veri mimarları, bilgi teknolojisi, bilgi sistemleri, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Bazı pozisyonlar yüksek lisans gerektirebilir.

Çözüm Mimarı

Çözüm Mimarı ne yapar?

Çözüm mimarları kuruluşlar için teknolojik çözümler geliştirir. Çözüm mimarları, bir kuruluşun teknolojik ihtiyaçlarını ve hedeflerini değerlendirmek ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan geliştirmek ve uygulamak için teknolojik bilgiye ve eleştirel düşünceye güvenir. Çözüm mimarları, hangi çözümlerin mevcut olması gerektiğini ve bunların nasıl gerçekleştirileceğini belirlemek için bir kuruluştaki çeşitli departmanlar arasında iletişim kurar.

Eğitim Gereksinimleri:

Bu alandaki bireylerin bilgisayar bilimleri, bilgi teknolojileri, bilgi sistemleri veya ilgili bir alanda lisans derecesi olmalıdır. İşletme alanında lisans veya işletme gibi bir lisans derecesi de yararlı olabilir.

Bilgisayar Ağı Mimarı

Bilgisayar Ağı Mimarı ne yapar?

Bilgisayar ağı mimarları, çeşitli ortamlarda bilgisayar ve veri ağları tasarlar, oluşturur ve uygular. Bilgisayar ağı mimarları yerel alan ağları, geniş alan ağları veya intranetlerle çalışabilir. Bilgisayar ağ mimarları, ağların verimli çalışmasını ve teknolojik olarak güncel kalmasını sağlamak için bilgisayar ağlarının bakımını ve güncellemelerini planlamaktadır. Bu alandaki kişiler, bilgisayar ağı hizmet firmaları için veya doğrudan belirli bir şirket veya kurum içinde çalışabilirler.

Eğitim Gereksinimleri:

Bilgisayar ağı mimarları, bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği, bilgi sistemleri veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Bireyler, bir teknik alanda veya MBA gibi bir iş alanında yüksek lisans derecesi kazanabilirler.

Bilgisayar Teknik Destek Uzmanı

Bilgisayar Teknik Destek Uzmanı ne yapar?

Bilgisayar teknik destek uzmanları, hem şirket içinde hem de bireysel müşteriler için sorun giderme ve sorun çözme konularında çalışırlar. Bilgisayar teknik destek uzmanları, teknolojik sorunları hafifletmek için bilgisayar sistemleri, donanımı ve yazılımı hakkında genel bilgilere ve ayrıca belirli ürünler hakkındaki bilgilere dayanmaktadır. Bu alandaki bazı kişiler teknik destek hizmeti şirketleri için çalışırken, diğerleri şirket veya ajanslarda çalışır. Bilgisayar teknik destek uzmanları, güncel teknolojiler ve teknolojik konular hakkında güncel bilgi sahibi olmalıdır.

Eğitim Gereksinimleri:

Bilgisayar teknik destek uzmanları, bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği, bilgi sistemleri, bilgi teknolojisi veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Bir yüksek lisans derecesi, bazı istihdam alanlarında profesyonel ilerlemeye yol açabilir.

Site Güvenilirliği Mühendisi

Site Güvenilirliği Mühendisi ne yapar?

Site güvenilirliği mühendisleri, bir kuruluşun web sitesinin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla çalışır. Site güvenilirlik mühendisleri, web sitesinin işlevsel kalmasını ve kesintilere maruz kalmamasını sağlamak için web sitelerini işverenleri için korur, günceller ve sorunlarını giderir. Site güvenilirlik mühendisleri, HTML, Javascript ve CSS dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerini ve web sitesi yönetim teknolojilerini kullanır. Site güvenilirliği mühendisleri, web sitesini kurumsal hedeflerle uyumlu tutmak ve web’in geri kalanıyla ilgili olarak güncel tutmak için kuruluşlarındaki ekiplerle birlikte çalışır.

Eğitim Gereksinimleri:

Site güvenilirlik mühendisleri bilgisayar bilimi, programlama, bilgi teknolojisi veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Bazı işverenler yüksek lisans derecesi isteyebilir.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bilgisayar Sistemleri Analisti ne yapar?

Bilgisayar sistemleri analistleri, verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve diğer hedeflere ulaşmak için stratejik değişiklikler önermek amacıyla bir şirketin bilgisayar sistemlerini ve prosedürlerini değerlendirmek için iş ve teknik uzmanlıktan yararlanır. Bilgisayar sistemleri analistleri, bilgisayar sistemi güncellemelerini tasarlar ve programlar veya geliştirme ekibini yakından denetler. Programlama geçmişi olmayanlar, değişiklikleri uygulamak için yazılım geliştirme departmanı ile işbirliği yaparlar. Bir bilgisayar sistemleri analistlerinin temel amacı, bir şirketin BT bütçesinin yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmaktır.

Eğitim Gereksinimleri:

Bilgisayar sistemleri analistleri, bilgisayar sistemleri analizi, bilgisayar bilgi sistemleri, bilgisayar bilimi, iş zekası, bilgi sistemleri, bilgi teknolojisi veya benzer bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Yazılım meslekleri listesindeki bu iş, hem BT ile uğraştığından, bazı bilgisayar sistemleri analisti işleri, tercihen teknik bir odak ile İşletme Yüksek Lisansı (MBA) gerektirir.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/ogrenciler-icin-ucretsiz-bilgisayar-programlari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Net framework