Hiçbir fotoğraf veya görsele bakınca ‘bunu adobe photoshop programı bilen birine söyleyelim de şuraya bir dağ eklesin’ gibi bir natüralist bir isteğiniz oldu mu ? böyle bir isteğiniz olmamış olsa da kendinizi inceltmeyi, backgroundda değişiklik yapmayı, burnunuzu kaşınızı gözünüzü düzeltmeyi veya bir görseli vektörel bir görsele çevirme isteği mutlaka duymuşsunuzdur. Tabiki Photoshop’un bunun dışında başka meziyetleri de var. Biraz daha yakından tanıyalım;

ADOBE PHOTOSHOP PROGRAMI NEDİR?

Adobe Photoshop programı, piksel tabanlı, var olan grafik ve görselleri vektörel olarak değiştiren ve düzenleme yapılan tasarım dünyasında en fazla yer alan görsel düzenleme programıdır.

1987 yılında Michigan Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Thomas Knoll tarafından ilk olarak sadece okul ödevi olarak hazırlanmıştı ancak yapmış olduğu program, ödevin kat be kat üzerinde bir çalışma olduğu gören öğretmeni bu konuda genç yeteneği yönlendirerek kurumsal firmalar ile görüşüp bunu büyütmesine ve işe dökmesini istediler. Günümüzde CS6 sürümünü kullandığımız görsel düzenleme programının ilk sürümü DISPLAY olarak ortaya çıkmıştır. Program, Macintosh Plus üzerinden monokrom ekranda siyah beyaz görselleri düzenlemeye yararken, şu anda  siyah-beyaz, renkli, renkli fotoğrafı renksiz veya renksiz fotoğrafları siyah beyaz olarak düzenleyebilmektedir. 1988 yılının Eylül ayında Adobe şirketi bu yazılımın lisansını satın alarak bünyesine kattı.

PHOTOSHOP NE İŞE YARAR?

Bir görselin renk bilgisi ve kaynağını bilerek yapılan çalışmalar, daha rahat bir ortamda çalışmayı sağlayacağı için öncelikle yazılımın renk bilgisine sahip olmak gerekir. Adobe Photoshop’ta piksel(picture element) tabanlının ne demek olduğunu bilmek gerekir. Piksel renk bilgilerinin tutulduğu, resmin en küçük parçasına denir. Görsele aklaştıkça pikseller belirginleşir ve bir karede ne kadar renk olduğunu daha fazla görmemizi sağlar.  RGB VE CMYK renk skalası üzerinden çalışmalar yapılabilir. RGB( red, green,blue) baskılı çalışmalarda renk kırmadan bir bütünlük sağlarken, CMYK(cyan, magenda, yellow, key) ise dijital platformlarda yayınlanacak görseller için kullanılır.

Bu bilgiler doğrultusunda bu Adobe Photoshop ile;

 • Fotomontaj yapılabilir
 • Maskot yapılabilir
 • Logo tasarlarım çalışması yapılabilir
 • Afiş hazırlanabilir
 • Fotoğrafta manipülasyon yapılabilir
 • Reklam çalışması yapılabilir
 • Web tasarımı yapılabilir
 • Özel çizimler oluşturulabilir
 • Görselin renklerinde veya efektinde değişiklik yapılabilir
 • Görselde onarma yapılabilir
 • HDR ve Panoromik görseller oluşturulabilir
 • Kolaj çalışmaları yapılabilir
 • 3D animasyon çalışması yapılabilir
 • Adobe Photoshop eklentisi olan Adobe Bridge ile yaptığınız çalışmanın önizlemesini gerçekleştirebilirsiniz

Yani Adobe şirketinin sahip olduğu photoshop yazılımı ile en basit haliyle;

Köklü manipülasyon yoluyla bir filin hortumunu silerek bir karga gagasını yerleştirip özel bir çalışma elde edebilirsiniz.

Görselde hoşunuza gitmeyen bir objeyi iz bırakmadan silebilir veya dilediğiniz görsele uygun objeyi yerleştirebilirsiniz.

Somurtkan bir kimseyi retouch ile gülümsetebilir, kişiyi başkaya bir mekana ışınlayabilir veya görsel üzerine yazı yazabilirsiniz.

PHOTOSHOP NASIL KULLANILIR?

Öncelikle resim düzenleme programında temel olan işlemlerin bilinmesi gerekmektedir. Yoksa bir görsel üzerinde çalışma yapıldığı esnada iki dakikada yapacağınız işlem daha fazla vaktinizi alabilmektedir.

Bölümleri:

Katmanlar: Adobe photoshop programı için en önemli birimlerinden biridir. Görselin içerisinde yer aldığı alana denir. Görseldeki bütün retouch işlemleri katmanın üzerine gelerek yapılmaktadır. Katman segmentinde görselin saydamlığı (opacity) ayarlanabilir veya filtre ekleyebilirsiniz.

Geçmiş: Görsel üzerinde yapılan tüm işlemler kaydedilir. Yapmış olduğunu işlemlerde birden fazla geri alma işlemini size sunmaktadır.

Renk: Araçlar bölümünden görselin renk ayarlarını yapabileceğiniz bölümdür.

Ayarlar: Görselin kontrast, renk eşiğinin belirlemede yardımcı olmaktadır.

ARAÇLAR

Adobe Photoshop programının ara yüzünü açtığınızda sol üst bölümde yer alan bölümdür.

Taşıma aracı: Görseli bulunduğu yeren başka bir bölgeye taşımak için kullanılır.

Dörtgen İşaretleme Aracı: Belli bir alanı geometrik olarak seçmek için kullanılır. Simgeye sağ tıklandığında çeşitli geometrik şekiller görünmektedir.

Kement Aracı: Görselde geometrik olmayan bir seçim yapmak için kullanılır. Sağ tıkladığında serbest, çokgen ve manyetik çeşitleri görünmektedir.

Sihirli Değnek Aracı: Bu araç görsel üzerinde bir bölgeye tıklandığında o renkte olan bölgeyi seçer. Görsel üzerindeki aynı renkte olan bölgeler arasında kopukluk var ise tüm bölgeyi seçemez.

Kırpma Aracı: Görseli gereksiz bölgelerinden kurtarmak, gerekli olan yerleri kullanmak için görsel üzerinde kırpma yapmaktadır.

Damlalık Aracı: Görsel üzerinde istediğiniz bir rengi tutabilmek için kullanılan araçtır.

Nokta Düzeltme Fırçası Aracı: Görsellerde daha çok makyaj yapmak, yüzdeki izleri silmek için kullanılır.  Adobe Photoshop’ta tıklanılan bölgenin üzerinden bölgenin etrafındaki renklerin ortalamasını hesaplar ve ona göre bir renk verir. Yumuşak bir geçiş yapar ve noktaların kapatıldığı belli olmaz.

Fırça Aracı: Kalem veya boya fırçası ile çalışma hissi verir. İlgili renge tıklayarak aracın büyüklüğünü ve yumuşaklığını seçerek boyama yapabilirsiniz.

Klonlama Damga Aracı: Bu araç seçtiğiniz bir alanı damga gibi tıkladığınız yere basar. Önce damga seçmek için alt tuşuna basılı tutarak damga olarak atanacak alanı seçmeniz gerekmektedir.

DİĞER ARAÇLAR

Geçmişe Dönme ve Resim Geçmişine Dönme Fırçası: Sağ tıkladığınızda resim geçmişine dönme fırçası resmi bulandırır. Geçmişe dönme fırçası ise resmin üzerinden geçilen bölgeleri tekrar eski haline getirir.

Silgi Aracı: Karıştırılan bir nokta var silgi aracı kullanıldığında silinen yerleri beyaza boyamaz.  Sildiğiniz bölgeyi tamamiyle yok ederek,  transparan katmanını  gösterir.

Degrade Aracı: Bildiğimiz paint programındaki doldur seçeneğidir. Ama doldururken renk geçişi ile doldurur. Koyudan açığa doğru. Sağ tıklandığında basit doldur seçeneklerini de görebilirsiniz.

Leke Aracı : Bir çeşit sıvama aracıdır.

Soldurma Yakma ve Sünger Araçları: Adobe photoshop programı genellikle görselde makyaj işlemlerinde kullanılmaktadır.

Kalem Aracı: Görsel üzerinde çizim yaptıktan sonra üzerinde boyama, içini doldurma gibi işlemler için kullanılır

Yatay Yazım Aracı: Metin yazma aracıdır. Seçilen görsel hizasında veya 3 boyutlu olarak yazma olanakları da sağlar

Yol Seçim Aracı: Araçları kullandıktan sonrası imleç moduna geçmek için kullanılır.

Geometrik Şekil Araçları: Dikdörtgen, elips, daire gibi geometrik şekilleri görsel üzerinde seçmek için kullanılır

El Aracı: Görsel çok fazla büyütündüğünde sağa sola çekme işleminde kullanılır.

Yakınlaştırma Aracı: Görsele tıklandığında görseli büyütür. Tekrar simgeye çift tıklandığında ise eski uzaklığına getirir.

PRATİK KISA YOL TUŞLARI:

Adobe Photoshop’ta işinizi kolaylaştıracak birden fazla kısayol bulunmaktadır.
Ctrl + X: Seçimi kesme işlemine yarar
Ctrl + C: Seçimi kopyalamaya yarar
Ctrl + V: Seçimi yapıştırmada yardımcı olur.
Ctrl + Z: Yapılan işlemleri bir adım geri almaktadır. İşlem tekrarlandığında görseli bir önceki haline getirir.
Ctrl+Alt+Z: Birden fazla geri alma işlemini sağlamaktadır.
Ctrl + S: Yapılan çalışmayı kaydetmeye yarar.
Ctrl + Shitf + S: Yapılan çalışmayı farklı kaydeder.
Ctrl + T: Resmi taşımak için kullanılır.
Ctrl + D: Yapılan retouchlardan sonra işlemi olduğu gibi sonlandırıp, bir sonraki işleme geçmek için kullanılan kısayoldur.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/android-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.