özgeçmiş hataları

CV yazmak iyi bir izlenim bırakmakla ilgilidir. Potansiyel bir işverene, kişi olarak kim olduğunuzun kısa bir görüntüsünü sunmak için tek şansınız: beceri setiniz, nitelikleriniz ve en iyi özelliklerinizdir. Mevcut iş piyasasında, diğer mühendislik mezunları en iyi görevler için adeta savaşıyorlar, bu nedenle geri kalanlar arasında öne çıkmanızı sağlamak için CV’nizi doğru almanız çok önemlidir. Nihayetinde özgeçmişinizi bir araç olarak düşünmek iyidir. Amacı iki yönlüdür: Birincisi, bir işverenin ilgi sahasına girmek ve ikincisi, sizinle görüşmek isteyecekleri şekilde işvereni etkilemek. Özgeçmişinizi bir işverenin çöp kutusunun dışında tutmak için kaçınmanız gereken özgeçmiş hataları listemizden sonra özgeçmişinizi muhtemelen güncelleyeceksiniz.

Mühendisler Tarafından Yapılan Özgeçmiş Hataları

Eski Bir CV Göndermek

Özgeçmişinizi aylar hatta yıllarca güncellemediyseniz, sizi olabildiğince etkili bir şekilde “satmaz”. Eğitim, iş deneyimi veya yarı zamanlı bir işte yer alan öğrenciler ve mezunlar sürekli öğreniyorlar. Potansiyel işverenlere sunabileceğinizin gerçek bir anlık görüntüsünü vermek için bu öğrenmeyi mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde gösterin.

Genel bir CV Göndermek

Özgeçmiş hataları incelendiğinde birçok mühendisin aynı hatayı yaptığını fark edilmiştir. İş başvurusu sıkıcı ve zaman alıcı olabilirken, şimdiye kadar aldığınız her GCSE ve sertifikayı listeleyen bir CV göndermek anlamsızdır. Aynısı, reklamı yapılan işle ilgisi olmayan deneyimi dahil etmek için de geçerlidir.

2 Sayfadan Uzun CV Göndermek

Bu kural CV’nizi eldeki iş rolüne özgü tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, yazı tipini hiç kimsenin okuyamayacağı kadar küçük yaparak 2 sayfa kuralını aldatmaya çalışmayın.

Yazım Hataları Yapmak

Bunu aslında söylemeye gerek yok ama özgeçmişinizi düzeltmeyi unutmayın. Aile üyelerinizin ve arkadaşlarınızın da başvuru yapmadan önce CV’nizi okumasını sağlayın. Bir işverenin size ilk izlenimi kötü ise, sonraki izlenimler de onun tarafından gölgelenir ve ne kadar deneyiminiz olursa olsun, bir görüşme için geri çağrılmazsınız.

Genelleme ve Çakışma Yapmak

Bunu destekleyecek deneyim veya nitelikleri olmayan kapsamlı bir açıklama yapmayın. İşverenler şimdiye kadar yaptığınız her şeyi açıklamanızı istemiyor. Bunun yerine, güçlü yönlerinizi sergileyen temel öğeleri ekleyin.

Görevleri Vurgulamak, Başarıları Vurgulamak

Sorumluluklarınızı eski iş rollerinden kopyalamanın bir faydası yoktur. CV’nizi, oradayken gerçekte ne elde ettiğinizi, zaman kazandıran faaliyetler, yeni prosedürler veya artan satışlar gibi detaylar için yollar bulmak için kullanmalısınız.

Klişeleri Kullanmak

Herkes “çalışkan” veya “bir ekipte iyi çalışır” yazabilir. CV’niz boyunca başarılarınızı ayrıntılı olarak açıkladıysanız, bu becerilerin onları listelemeden açık olması gerekir.

Kötü Tasarım Yapmak

Bir tasarım rolü için başvurmuyorsanız, mizanpaj her zaman içeriğin ikinci aşaması olmalıdır. Okumayı ve sindirmeyi kolaylaştırmak için beyaz bir arka plana karşı basit bir siyah yazı tipi seçin. Bu bile kötü bir tasarımdan daha iyidir.

Hatalı İletişim Bilgileri Vermek

CV’nizi göndermeden önce iletişim bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olun. Ayrıca, uygunsuz e-posta adresleri eklemeyin. E-posta adresiniz olgunlaşmamış veya profesyonel değilse yeni bir adres oluşturun.

Sahte Referansları Dahil Etmek

Referanslar, CV’nize gerçek bir değer katmanın harika bir yoludur. İşvereniniz iletişim bilgilerini sorabilir. Özgeçmişiniz tamamlandığında, okuyun ve tekrar okuyun. Ardından, herhangi bir işverene göndermeden önce ikinci bir görüş alın. Becerileriniz çapraz işlevsel olabilir, bu nedenle grafik tasarımda bir derece yapmış olsanız bile, bu becerilerden alabilir ve pazarlama gibi ilginizi çekebilecek başka bir alanda iş bulabilirsiniz. Derecenizde tam olarak ne yapmanız gerektiğini düşünmeye aldanmayın.

Mühendisler İçin Özgeçmiş Hazırlama Önerileri

Güçlü bir pazarlama aracı olmak için özgeçmişinizi tasarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Mühendislik işleri geniş bir uzmanlık alanını kapsamakla birlikte, disiplinler arasında etkili özgeçmiş stratejileri uygulanabilir. İşte mühendislik özgeçmişinizi yazarken akılda tutulması gereken bazı tavsiyeler:

Hassas düşünün

Mühendislik projeleri söz konusu olduğunda hassasiyet çok önemlidir ve aynı şey mühendislik özgeçmişleri için de geçerlidir. Özgeçmiş hataları düzeltmemek mühendislerin yaptığı yaygın bir hatadır. Yazım veya dilbilgisi hatası içermeyen, iyi hazırlanmış, profesyonel bir özgeçmişinizin olması zorunludur. Mükemmel olduğundan emin olmak için üç kez kontrol edin ve başkalarının da üzerinden geçmesini sağlayın.

Kısa ve öz olun

Kariyer alımı ve mühendisleri işe alma sürecinde, mühendisler arasında “özgeçmişlerine aşırı bilgi yüklemesi” eğilimi gözlemlenmiştir. Bunu yapmayın. Özgeçmişler 30 saniye veya daha kısa sürede kabul edilir veya reddedilir, bu yüzden kısa ve öz olmalısınız. Bunun yerine canlı ve net özgeçmiş oluşturmayı deneyin. Özgeçmişinize bir editörün gözüyle bakın ve eleştirmekten çekinmeyin.

Hedefi çıkarın ve bir özet ekleyin

Hedef yazmayın. Bu, sadece değerli alan tüketmekle kalmaz, aynı zamanda adaylığınıza da zarar verebilir. İşe alım yöneticilerinin katı adayları göz ardı ettiği bir gerçektir, çünkü hedefleri pozisyon açılışının özelliklerine uymaz. Kariyer değiştiriyorsanız, bir amaç garanti edilir. Aksi takdirde, bu yola başvurmayın. Hedefi bir nitelik özeti ile değiştirin. Birkaç zorlayıcı cümle içinde, kariyer özetiniz en pazarlanabilir niteliklerinizi vurgulamalıdır. Maharet, işe alım yöneticisinin ilgisini çekmektir.

Makine mühendisi için örnek bir özet şöyle olabilir: “15 yıllık tecrübesi ve Kaizen, ISO ve otomotiv üretiminde güçlü bir geçmişe sahip uluslararası deneyimli makine mühendisi. Yeterlilikler arasında Altı Sigma Kara Kuşak, Gelişmiş Pro-E lisansı ve PMP sertifikası bulunmaktadır.”

Özgeçmişinizi iş fırsatına göre uyarlayın

Özgeçmişinize her gönderdiğinizde kişisel dokunuşlar eklemeniz şiddetle tavsiye edilir.  Gönderdiğiniz her özgeçmişi, hedeflediğiniz belirli bir role ve mühendislik uzmanlığına göre özelleştirin.

Anahtar başarıları listeleyin

Özgeçmişinizi daha kolay okumak için madde işaretleri kullanın. Madde işaretli başarılar yazarken, metni birkaç önemli noktaya saklayın ve sonuçları nicelleştirin, böylece işverenler işinizin önemini anlar. Çeşitli mühendislik disiplinlerinden örnekler: “Üretimi% 36 artırmak ve müşteri şartnamesine uygunluğu sağlamak için süreç haritalama çalışmaları yürüttü. Danışman firmanın en çok talep edilen makine mühendislerinden biri olarak kabul edilir ve son 4 yıl boyunca % 89 veya daha yüksek faturalandırılabilir kullanımı sürdürür. Soğutma radyatörleri için yılda 300 bin dolar tasarruf sağlayan bir malzemenin üretiminde aktif olarak yer aldı.

Proje listesi ekleyin

Mühendislik uzmanlığınıza ve yılların deneyimine bağlı olarak, özgeçmişinize bir düzine veya daha fazla anahtar proje dahil edilmesi gerekebilir. Bu, belgenizin üçüncü bir sayfaya taşmasına neden olduğunda, ayrı bir proje listesi sayfası etkili bir çözümdür. Bir sayfaya sığdırabilirseniz bu mükemmel olur. İki sayfaya ihtiyacınız varsa sorun değil. Bundan daha fazlası için belgeyi bölün ve bir proje listesi ekleyin. Projeleri işveren veya müşteriye göre listeleyin ve yaptıklarınıza ilişkin kısa bir açıklama yapın. En önemlisi, proje sonuçlarınızı eklemeyi unutmayın.

Dürüst olun

Özgeçmişiniz zorlayıcı olmalı ancak asla yanıltıcı veya aldatıcı olmamalıdır. Özgeçmişinizi süslemenin uygun olduğunu düşünmekten korkmayın” diyor. Babanıza, annenize, eşinize söylemeyeceğiniz bir şeyi özgeçmişine asla koymayın.

Gerekirse profesyonel destek alın

Bu önerileri uyguladığınız halde bir şeylerin eksik kaldığını düşünüyorsanız bu alanda uzmanlaşmış kişilerden destek alabilirsiniz. Ayrıca, bu alanda daha deneyimli olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınızdan da yardım isteyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/web-tasarim-trendleri linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework