Öğrenciler İçin Ücretsiz Bilgisayar Programları

Üniversite öğrencileri yeterli düzeyde masraflara sahiptir, bu yüzden yazılım bunlardan biri olmamalıdır! Neyse ki, birçok öğrencinin yeni beceriler öğrenmesi gereken bir zamanda şirketler çok sayıda özgür yazılımla yanıt verdi. Öğrenciler için ücretsiz bilgisayar programları bir okula bağlı bir e-posta adresine bağlı olabilir, fakat geri kalanı tamamen ücretsizdir. Kaliteden ödün vermenize gerek yok: bu başlıklardan bazıları ebeveynlerinizin büyük para ödediği şeylerle aynı. Bu yüzden mümkün olduğunca yararlanın! Sadece bir çok özgür yazılımın, istemediğiniz diğer programları veya araç çubuklarını bilgisayarınıza yükleyerek para kazandığını unutmayın, bu nedenle mümkünse her zaman özel yüklemeyi seçin ve işaretli veya işaretli olmayan kutulara dikkat edin.

Ücretsiz Bilgisayar Programları

Microsoft Office 365 Eğitim (Windows, Mac)

Dışarıda çok sayıda Office taklitçisi var, ama neden gerçek olanı ücretsiz olarak alamıyorsunuz? Lise de dahil olmak üzere tam ve yarı zamanlı öğrenciler (ve öğretmenler) Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Microsoft Teams ve daha fazlasını tamamen ücretsiz alırlar. Ayrıca 1 terabayt OneDrive bulut depolama alanı ile birlikte gelir! Kaydolmak için tek ihtiyacınız olan, okula özgü bir e-posta adresidir (Adını[email protected] gibi).

Paint.NET (Windows)

Paint.net’in kökleri eski Microsoft Paint yazılımında bulunurken, dosyanın başlangıcına kadar “geri alma” gibi bazı gelişmiş programlar da dahil olmak üzere bu temel programdan çok daha fazla gelişmiş ve daha birçok özelliğe sahiptir.  Photoshop gibi bir şeye alışkınsanız, klon damgası, sihirli değnek ve kement gibi aynı araçların çoğunu görürsünüz. Görüntüleri .png veya .jpg (muhtemelen çoğu kullanıcı için yeterlidir) artı yarım düzine başka biçim olarak kaydedebilirsiniz. Paint.NET topluluğu tarafından geliştirilen eklentileri de bilgisayarınıza kolayca ve tamamen ücretsiz bir biçimde indirebilirsiniz.

Tableau (Windows, Mac)

Tableau, size farklı şekillerde göstererek büyük miktarda veriyi anlamanıza yardımcı olan yenilikçi bir görsel analiz aracıdır. Programı tüm üniversite öğrencileri ücretsiz olarak alabilir. Tableau, trendleri tespit etmek, etkileşimli gösterge tabloları oluşturmak ve sunumlar için güzel grafikler oluşturmak için verileri grafikler, info grafikler, haritalar ve daha fazlası şeklinde görmenizi sağlar. Ayrıca üniversite öğrencilerinin veri analizlerini kullanmalarına yardımcı olacak bir öğrenci kılavuzu da vardır. Bu kılavuzu kullanarak hem veri analizi hem de program hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

LogMeOnce (Windows, Mac)

Güvenlik uzmanları, çoğumuzun kullandığı şifrelerin çok kolay olduğunu söylüyor, ancak çok sayıda farklı hesap, program ve cihaz kullandığımız düşünüldüğünde bunları akılda tutmak kafa karıştırıcı ve zahmetli olabilir. Bir çözüm, birçok programın yaptığı diğer tüm şifrelerinize erişmek için bir şifre kullanmaktır. LogMeOnce bunu bir adım daha ileri götürdü ve diğer cihazlardan gelen girişleri onaylamak için telefonunuzda fotoğraf girişleri, parmak izi girişleri veya pin girişlerini kullanıyor, böylece isterseniz gerçekten şifresiz bir şekilde gidebilirsiniz. Karmaşık şifreler oluşturabilirsiniz (veya LogMeOnce’ın sizin için bunlarla gelmesine izin verin) ve bunları asla hatırlamanız gerekmez!

AVG AntiVirus (Windows)

Günümüzde dolandırıcılar daha sofistike yöntemler kullanarak daha donanımlı hale geliyor, bu yüzden bilgisayarınızı korumak konusunda akıllı olmalısınız. Bilgisayarınızı koruma konusunda henüz herhangi bir fikre sahip olmayabilirsiniz. Ancak bilgi sahibi olmasanız dahi böyle bir gereklilik olduğundan haberdar olmalısınız. Dışarıda işi yapacak birçok ücretli program var, ancak bunları karşılayamıyorsanız en azından temelleri AVG ile örtmelisiniz. AVG, bilgisayarınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyacak ve ayrıca güvenli olmayan bağlantıları veya indirmeleri engelleyecektir (ücretli sürümüne yükseltme yapmadığınız sürece neye karşı korunmadığınızı da hatırlatacaktır). Bilgisayarınızı fark edilir bir yavaşlama olmadan tarar, bu da büyük bir artıdır.

Mint (tarayıcı tabanlı)

Bir yurtta ya da bir apartman dairesinde yaşıyorsunuz. Kimse ne harcadığınızı görmek için omzunuzun üzerinden bakmıyor. Sonunda para söz konusu olduğunda bir yetişkin gibi davranıyorsunuz. Mint, hemen hemen kullanacağınız her finansal kuruma bağlayarak paranızı takip etmekle kalmaz, aynı zamanda önceden planladığınız yolda kalmanıza da yardımcı olur. Size hatırlatmalar verir ve faturalarınızı ödemenize yardımcı olur, harcamalarınızı analiz eder ve tasarruf etmenizi önerir ve olağandışı harcamalar ve paranın düşük olduğu şeyleri izler. Ayrıca bir bütçe yapabilir ve kredi puanınızı kontrol edebilirsiniz. Hepsi ücretsizdir. Öğrenciler için ücretsiz bilgisayar programları kategorisine giren Mint, para kontrolü için ideal bir araçtır.

Cold Turkey (Windows, Mac)

Sınavlar yaklaşıyor ve ders çalışmaya odaklanmanız gerekiyor. Bunun elbette farkındasınız ancak çeşitli sebeplerle odak noktanız kayıyor, sınav tarihi yaklaştıkça ise stresiniz artıyor. Ödeviniz veya sınavınız var ya da yarından önce kitabın tamamını okumak zorundasınız ve çok fazla dikkat dağıtıcı şeyler var. Cold Turkey, internette siteleri önceden belirlenmiş bir süre için kullanmanıza engel olacak çok basit bir programdır. Zamanlayıcıyı başlatın ve Facebook, Netflix, Reddit veya dikkatinizi dağıtan her şeyi bu programla kilitleyin. Böylece iradeniz dışında dersinize engel olacak herhangi bir aktivite yapamazsınız. Windows ve Mac’te çalışır ve tüm büyük tarayıcıları destekler, böylece ders çalışmamak için hiçbir mazeretiniz kalmaz!

Dia (Windows, Mac)

Dia, akış şemaları, diyagramlar ve devre şemaları çizebilen açık kaynaklı bir diyagramlama programıdır. Kullanıcı yüzü, sadece bir akış şeması yapmak isteyen biri için yeterince basittir, ancak birçok farklı teknik çizim için de destek vardır. Kimya şekilleri, yenilenebilir enerji şekilleri ve mühendislik şekilleri gibi Dia’ya indirilebilecek ek şekiller ve nesnelerin bir havuzu da vardır.

Windscribe (Windows, Mac)

Birçok kişi İnternet’e erişmek için VPN’leri (Sanal Genel Ağlar) kullanır, böylece genel bir bağlantı üzerinden casusluk yapılamaz veya aramaların bir kaydını bırakamazlar. Bazı kişiler ABD’de engellenen bir TV şovunu yayınlamak veya seyahat ederken bir ABD şovu izlemek isteyebilir. Belki de bazı insanlar okulda veya işyerinde kısıtlayıcı internet bloklarını atlamak isterler. Nedeni ne olursa olsun, bir VPN kurmak kolaydır ve Windscribe’in durumunda ücretsizdir. Anonim, izlenemeyen göz atma işlemleriniz ve göz attığınız gibi davranmak için sekiz farklı ülke için ayda 10 GB veri alırsınız. Böylece internet erişiminiz önünde hiçbir engel kalmaz. Üstelik bunu güvenli bir şekilde yaparsınız. Tüm bunlar Windscribe programının öne çıkan artıları arasında. Ancak elbette ki en büyük artısı öğrenciler için ücretsiz bilgisayar programları kategorisine girmesi…

Audacity (Windows, Mac)

Audacity, podcast’leri kaydetmek, canlı ses kaydetmek, ses dosyalarını düzenlemek ve dosyaları tek bir büyük prodüksiyonda birleştirmek için kullanılabilen açık kaynaklı çok kanallı bir ses düzenleyicisidir. Çok sessiz bir dosyadaki ses düzeyini yükseltebilir, küfürlü – argolu sözcükleri kesebilir, duyulması zor bir kayıttaki gürültüyü azaltabilir, duraklamaları kaldırabilir ve bir dosyanın hızını ve perdesini değiştirebilirsiniz. Bu, harika çok parçalı şarkılar veya sohbetler üretmek için ihtiyacınız olan tek ses editörüdür ve ücretsizdir. Bu programı kullanarak bir podcast serisine başlayabilir, şarkı kayıtlarınız varsa bunları profesyonel görünecek şekilde düzenleyebilir, ya da telefonunuzda, bilgisayarınızda bulunan ses dosyalarını gözden geçirerek düzeltebilirsiniz. Tüm bunlar ücretsiz Audacity programı ile uğraş ve maliyet gerektirmeden çok pratik bir şekilde yapılabilir.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/cocuklar-icin-kodlama-egitimi linkinden ulaşabilirsiniz.

Net framework