microsoft_office_ileri_excel_nedir

OFFİCE DEYİP GEÇMEYİN!

Microsoft Office, 1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemlerinde birbiriyle ilişkili masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmetler sunan bir ticari ofis yazılım paketidir. Yapılan araştırmalara göre, Haziran 2009 itibariyle işletmelerin %80’i Microsoft Office’in herhangi bir sürümü kullanmaktadır (Office 2007‘yi kullanan işletmelerin oranı %64 civarındadır). Kaynakça(https://tr.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Office)

Günümüz Türkiye’sin de her 10 kişiden 8’i Microsoft Office programlarını kullandığını ya da bildiğini iddia etmektedir. Oysaki bildiklerini sandıkları Office programları aslında sadece yüzeysel olarak kullandıkları rutin olarak kes, kopyala, yapıştır vs. gibi işleri yapabildikleri bir kısım kullanıcıların CV oluşturmak için internetten hazır olarak indirdikleri şablonları tasarladıkları ya da kendilerinden önceki çalışma arkadaşlarının hazır olarak bıraktıkları tabloları kullanabildikleri basit işlemlerden ibarettir. Microsoft Office programları kullanım sıklıklarına göre Word, Excel, Powerpoint, Outlook ve Access olarak sıralayabiliriz.

Word programı: Kelime işlemci olarak da kullanılan programda genellikle metinsel işlemlerin yapıldığı bunun yanı sıra gazete makaleleri, Adres mektup birleştiriciler, Çapraz başvurular, İçindekiler tablosu gibi özelliklerin kullanıldığı bir program örneğidir.

İleri excel kursu almak önemli!

Excel programı: Elektronik tablolama adı verilen bu program daha çok formülleri ve özet raporlamaları içermektedir. Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok programlama dili ile ilişkisi olan bu program hesaplama, raporlama, Makrolar vb. gibi birçok işlemi içerisinde barındırır. Makrolar; Microsoft paket program içerisinde sürekli tekrar eden ( rutin ) işlemleri kayıt ederek kullanıcının tekrar tekrar yapması yerine makroyu çalıştırarak işlemi gerçekleştirmesini sağlar. Daha çok kullanım yeri Excel programıdır. Tüm bu geniş excel kavramlarına ileri excel kursu ile sahip olabilirsiniz. İleri excel kursu veren firmalar bu ve daha birçok detaya ileri excel eğitimlerinde değilnmektedir.

Powerpoint Programı: Daha çok şirketlerin sunum yaparken kullandıkları bir program türüdür. Resimlerin marka ve ürünlerin tüketiciye sunuşu sırasında oluşturulan sayfaları Slaytlar halinde üretici ya da tüketici firmalar ya da kişilere sunan bir programdır. Başlıca özellikleri arasında; sunu geçişleri, animasyon sekmesi, temalar ve tetikleyiciler gelir.

Outlook programı: Microsoft Office paket programları içerisinde ki en yaygın kullanılan programlar içerisinde ilk 2 ye girebilecek bir Office programıdır. Çoğu insan Outlook programını sadece e-posta alıcısı olarak bilir. Fakat sadece öyle değildir! Outlook programıyla randevularınızı sistemliye bilir, Kişiler ekleyebilir görevler oluşturabilir, kurumsal bir Chat ( yazışma ) sayfası oluşturabilir, ajanda olarak kullanabilir ve Outlook programının kurallar menüsünü kullanarak e-postalarınızı düzenli bir hale getirebilirsiniz.

 

 

Access programı: Daha çok veri tabanı olarak bilinen bu program Office programlarına data akışını sağlayan bir programdır. Ayrıcı butonlarla çalışma imkânı da sunan bu program birçok programla eş değer işlemleri basit olarak yapabilmektedir. Eğer visual basiq, ya da delphi gibi programlama dillerini kullanıyorsanız Access programında butonlarınıza kodlar ekleyebilir ya da Access programının basit şablonlarını kullanarak kendinize veri tabanı dosyaları oluşturabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Microsoft Office 2007 paket programına kadar menüler dediğimiz olaylar kaldırılmış yerine görsel olarak daha etkili ve daha kullanışlı olan Şeritler getirilmiş, yeni özellikler eklenmiş, kullanıcının daha net bir program kullanabilmesi sağlanmıştır.

Diğer Microsoft Office programları; Microsoft infoPath, Microsoft OneNote, Microsoft Publisher ve Microsoft SharePoint olarak sayabiliriz.

 

Smartpro bilgisayar akademisin de Microsoft Office 2010 ve 2013 versiyonlarının eğitimleri verilmekte bu eğitimleri içeri ile ilgili bilgiler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

 

Microsoft Word Microsoft Excel Microsoft Powerpoint Microsoft Outlook
BaşlangıçTemel Word bileşenleri BaşlangıçTemel Excel pencere elemanları BaşlangıçTemel Powerpoint pencere elemanları BaşlangıçOutlook temel yapısı ve özellikleri
OrtaBelge düzenleme, köprü oluşturma,Başvuruları kullanma, 

 

 

 

 

 

Cetvelle çalışma

OrtaKoşullu biçimlendirmeler, hücre biçimlendirmeleri özet tablo oluşturma OrtaŞeritlerle çalışma, özel tasarımlar oluşturma, slayt geçişleri, sunuyu yayınlama Ortaİletilerle çalışma, görev oluşturma, randevu sistemi ve toplantı oluşturma
İleri Adres mektup birleştiriciler, dizin oluşturma, içindekiler tablosu eklemek İleri Formüllerle çalışma, raporlama, makrolarla çalışma, basit makrolar oluşturma İleri Animasyonları kullanma, asıl slayt oluşturma, slayt kaydetme ve yayınlama, anahatlar ile çalışma İleri E-posta düzenleme, Kural oluşturma ve uygulama, e-posta geri çekme işlemleri

 

Yukarıdaki eğitim programı yaklaşık olarak 70 saat sürmektedir. Eğitimin amacı kişileri ileri düzeyde Microsoft Office programlarına hakim bir hale getirmek ve olabildiğince biliyorum kelimesini kullandırmak.

İleri Excel Kursu ve İleri düzey office eğitimleri sizleri herkesten bırkaç adım ileri götürecektir.

Office deyip geçmeyin hayatımınız her anında gerekecek olan bu paket program sayesinde birçok iş sizi bekliyor. Umarım biraz da olsun Office bakış açınızı değiştire bilmişizdir.
SmartPro’dan Microsoft Office Eğitimi Almak için Tıkla

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/logo-go-plus-da-kullanici-ve-grup-tanimlama-ile-yetki-verme/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.