nodejs nedir

NodeJS, V8 motoru aracılığıyla sunucu taraflı bir JavaScript çerçevesidir (framework). JavaScript, eylemi istemci tarafında ve sunucuda Node alanında yapar. Node ile eksiksiz uygulamalar yazabilirsiniz. Node, düğüm demektir. Harici kitaplıklarla çalışabilir, JavaScript kodundan komutlar çağırabilir ve web sunucusu görevi görebilir.

 

NodeJS’nin Avantajı Nedir?

Node ile ölçeklendirmek daha kolaydır. NodeJs, sunucuya aynı anda bağlandığında, eşzamansız çalışır, yani öncelikleri belirler ve kaynakları daha akıllıca tahsis eder. Örneğin Java, her bağlantı için ayrı bir iş parçacığını kullanır.

Peki NodeJS nasıl ortaya çıktı ve kim tarafından oluşturuldu?

NodeJS Hakkında

NodeJS, Ryan Dahl sayesinde 2009 yılında doğdu. Bundan önce, sunucular bağlantı başına bir iş parçacığına sahipti ve Dahl olay odaklı sistemi geliştirdi. Bu sistemde eyleme veya eylemsizliğe tepki verilmekte ve bunun için bir kaynak tahsis edilmektedir. Node’un temel amacı, ölçeklenebilir ağ sunucuları oluşturmaktır.

NodeJS Kullanım Amacı Nedir?

NodeJS, “Asynchronous event driven JavaScript runtime” ile “non blocking ı/O” çalışma modelini kullanmaktadır. Yüksek performans sağlayıcı etkilere sahip olduğu için web server oluşturma alanında tam bir profesyoneldir.

const http = require(‘http’) üzerinden “Server listen port hostname” ile ek olarak real time (gerçek zamanlı) web uygulamalarını web socket teknolojisi ile kurmaktadır. Etkili ve pratik bir geliştirme özelliği sunar.

ISS Apache ile kurulum sağlar.

 • const hostname = ‘127.0.0.1’; yazılım kodlama
 • const port = 3000; yazılım kodlama
 • const server = http.createServer((req, res) => { yazılım kodlama
 • statusCode = 200;
 • setHeader(‘Content-Type’, ‘text/plain’);
 • end(‘Hello World\n’);

NodeJS Özellikleri Nelerdir?

Node paket yöneticisi ile Package manager üzerinden kolay bir yönetim sistemi kurulur.

NodeJS, iş akışlarında tek bir thread ile iş parçacığı bloklanmadan çalışabilme özelliğine sahiptir. İşi ele alış özelliği sayesinde şirket ve server üzerinden performans artışı sağlanır ve kaynak tasarrufu elde edilir.

 • NodeJS ile arka uç JavaScript geliştirilir.
 • NoSQL veritabanı MongoDB öğrenilir.
 • Angular, dinamik arayüzler oluşturmak için ön uç çerçevelidir.
 • REST API’yi düzenlemek için Express.js kitaplığı vardır.
 • Web uygulamasının arka uç ve ön uç bölümleri arasında gerçek zamanlı iletişimi organize etmek için Socket.io kitaplığı bulunur.
 • Web uygulamalarının ve TDD’si (Test Güdümlü Geliştirme, test odaklı geliştirme) otomatik testi vardır.
 • Programı tamamladıktan sonra, kendi SPA’nızı (tek sayfalı uygulama) oluşturabilecek ve tam yığın geliştirici unvanını alabileceksiniz.

Eşzamansız Aasenkron ve Async ile iş akışını ve mimari özelliklerinin yürütülmesini sağlamaktadır.

NodeJS Kurulumu ve Özellikleri?

Long Term Support ile versiyon 10.16.0 Npm 6.9.0 ile güncel sürüm üzerinden NodeJS kurulumu yapılabilir. NPM geliştirme özelliği sürümler arasındaki farklılıkların görülmesini sağlayabilecek üstün yeteneklere sahiptir. NVM sürüm kontrol sistemiyle MacOS ve Linux temelli işlemler kullanılır. NodeJS resmi paketlerinin platformlar üzerinden hazır bir şekilde Downloads sayfalarına yönlendirilmesi sağlanacaktır.

Homebrew paket yöneticisiyle indirme işleminin de yapılmasını sağlayacak özellikler sunulur. Response hızları yüksek olan sistemlerdir.

NodeJS İşlemci Özellikleri

NodeJS alanında işlemci, sunucu ağ modelleri ve bilgisayar tarihinin en temel özelliklerine yönelik seçenekler kendini göstermektedir. Node.JS ve NPM sürümleri arasında kolay bir şekilde geçiş yapılmasını sağlamakta olan sistem özellikleri Curl ve Wget ile indirilebilir. NVM reposu ve command profile, sürümlerin listelenmesini sağlayacaktır. Komut akışını iyi bir şekilde ayarlayarak, kullanıcının işini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmektedir.

Büyük ölçülü web projelerinde işlemciyle bağlantı kuracak, tasarruflu yöntemler kullanacaktır. Network uygulamalarının hazırlanmasını ve web server özelliklerini inşa edebilirsiniz.

NodeJS Neden Popülerdir?

HTTP, IIS, Nginx ve Apache özelliklerine ihtiyaç duymamaktadır. Web sunucusu ve işlemcisi ile bağlantı kuran ek yazılımlara ihtiyaç duyar. NodeJS, web sunucusu tarafından çalışan diğer programların komutlarını programlama diline çevirir. Web sunucusu üzerinden ihtiyaç duyulan komutların kısa zamanda çalışmasını sağlar.

Bildirimleri anında ileterek müşterilerin verdiği sipariş sürecini de takip eder. Not alarak kendi kendine sıradaki müşterilerin siparişlerini alır, kullanıcısına az iş bırakacaktır.

İsteklere cevap verir ve sıradaki istekleri de kuyruğa alır. Klasik sunucu tarafından programların dillerini sıradaki müşteri siparişlerine göre hazırlayacak kapasiteye sahiptir. Yani, kendi sistemi üzerinden komutları bloklamadan uzun süre komut sistemini yavaşlatmayacak şekilde art arda sipariş alabilen bir usta gibidir.

NodeJS İşlevi Nedir?

MySQL, SQLite ve PostgreSQL ile MongoDB veritabanı sistemlerini kullanırken geliştirmenizi sağlar. Hızlı uygulamalarla NPM paket yöneticisi üzerinden işlem gerçekleştirir. Peki, NPM nedir?

NPM Nedir?

NPM, projenize ekleyebileceğiniz paket yöneticisidir. Örneğin, projenizin Bootstrap kullanmasını istiyorsanız, gerekli tüm dosyaları Bootstrap sitesinden manuel olarak kopyalamanıza ve bu kitaplığı GIT deposunda saklamanıza gerek yoktur. Sadece projenizin yapılandırma dosyasında Bootstrap’e ihtiyacınız olduğunu belirtmeniz yeterlidir. Bu sayede NPM paket yöneticisi Bootstrap’i kuracaktır.

Ve eğer grup geliştirici tarafından bir proje geliştiriyorsanız, projenizi bilgisayarınıza dağıtmak için tek bir komut çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bootstrap çerçevesi gibi gerekli tüm bağımlılıklar projeye otomatik olarak indirilecektir.

NPM yöneticisinin yardımıyla, projenize çok sayıda kitaplık ve araç ekleyebilirsiniz.

Microsoft Teknolojisinde NodeJS

Mac ve Linux ortamlarında kurulum paketleri mevcuttur. Windows ile de çalışmaktadır. Avantajlı kullanım sunan sistem, Javascript yazılımıyla bloklama olmadan çalışma teknolojisine sahiptir. Sistemde yetersiz bir veri olması durumunda diğer verilerin alınmasını sağlar.

Veritabanlı işlemci vasıtasıyla gerçekleşen bloklama ile direkt diğer işlere odaklanabilirsiniz. Bu alanda Callback yaklaşımı sergilenerek kısa zamanda çözüm bulunur. Bir iş parçacığı üzerinden (Thread) gerçekleştirme özellikleri sunacak kadar profesyonel çalışma yetisine sahiptir.

Hafif ve Etkin Kullanım Sunan NodeJS

Tomcat yoktur, Glassfish kullanmaz, ISS’ye ihtiyaç duyulmaz ve Apache gibi seçeneklere gerek yoktur. 127.0.0.1 ile 8124 nolu bağlantı noktasından çalışma özelliğine sahiptir. Debug ve kod sayesinde WebStorm özellikleri bulunur.

Response time %35 hızlandırılmış özellikler sunar. Bu da web soket teknolojisinin kullanılmasını sağlayacaktır. Saniyede iki kat isteme veri ister ve mobil sunucusu tarafından kısa zamanda bütün bilgilerin görülmesini sağlar. Platformları paralel olarak geliştirme ile etkili kullanım alanı sunar.

Kolay Kullanım ve Hızlı Etkileşim

NodeJS özel indirilme etkisiyle NPM konusunda profesyonel bir yaklaşım sergiler. Kısa zamanda sayfa erişimi yaparak, analiz ve birden fazla web server seçeneğinden yararlanabilirsiniz. NPM install urlify paketi üzerinden options yazılım araçlarını sisteme dahil edebilirsiniz. Client bağlantıları, server tarafından data gönderme ve genel data yazdırma seçenekleri sunar. Hız konusunda da oldukça profesyoneldir. Kodlama da uzun süreli işlemci ve sunucu ağ bağlantılarını kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Hayal Edin!

Basit bir tarayıcı uygulaması yazdınız… Örneğin bir metin analizörü veya depozit hesaplayıcısı. Her şey tarayıcıda olduğu için, hemen hemen her şeyi JavaScript’te yazdınız. Yazılım çalışıyor ve kullanışlı.

Zamanla projeyi geliştirirseniz yeni özellikler belirir. Programı güçlü bir sunucuya aktarma ihtiyacı doğar. Örneğin, yazılımınıza Telegram entegrasyonu eklemeye karar verdiniz ve bunun için sunucuya ihtiyacınız var.

Normalde, sunucu dili seçmeniz ve yazılımınızı Python veya PHP’de yeniden yazmanız gerekir. Ancak NodeJS sayesinde, yalnızca G / Ç’yi yeniden yazarak mevcut kodu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ve programınız dünyayı fethetmeye devam eder!

İşte Node.js’yi böyle açıklamamız mümkündür. Sizin yerinize her şeyi ön görür!

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/cisco-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Python Diğer Programlama Dillerinden Farklı Kılan Nedir?