MySQL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte çoğu işlemler internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Gerek basit bir web sitesi gerekse karmaşık bir uygulama için yazılımcılara ihtiyaç vardır. Bu alanda ilerlemek isteyen bireylerin sayısı günden güne artmaktadır. Eğer yazılımla ilgiliyseniz veya bu konuyla yeni ilgilenmeye başladıysanız, mutlaka MySQL ismini duymuşsunuzdur. Peki, MySQL nedir biliyor musunuz? Nasıl kullanılır veya uygulama alanı nedir? Bu yazımızda size temel kavramları da anlatarak MySQL nedir ve nasıl kullanılır açıklayacağız.

MySQL bir veri tabanı yönetim sistemidir. İlk olarak 1994 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 1995 yılında piyasaya sunulmuştur. MySQL, 2008’de Sun Microsystems tarafından satın alınmıştır. 2009’da ise Oracle, Sun Microsystem’i satın almıştır. Böylece MySQL veri tabanı yönetim sistemi, Oracle bünyesinde geliştirilmeye devam etmektedir. En son sürümü MySQL 8.0’dır ve daha iyi bir performans almanız için son sürümü kullanmanız tavsiye edilir.

MySQL Nedir?

MySQL, Oracle tarafından geliştirilmeye devam edilen bir açık kaynak veri tabanı yönetim sistemidir. İngilizcedeki tabiriyle Relational Database Management System yani RDBMS. SQL (Structured Query Language) ise bir yazılım dilidir ve veri tabanıyla etkileşime geçmek için kullanılmaktadır. MySQL ismindeki “My” kurucusunun kızının isminden gelir, SQL ise bahsettiğimiz gibi bu sistemde kullanılan yazılım dilidir.

MySQL çifte lisanlı bir yazılım olma özelliğini taşır. Normalde ücretsiz olarak erişebildiğiniz bu sistemin gelişmiş diğer özelliklerini de kullanmak istiyorsanız ücretli sürümlerini satın alabilirsiniz. Linux, Unix ve Windows gibi çeşitli platformlarda kullanabilen bu veri tabanı yönetim sistemi, en yüksek ve verimli performansını Linux platformunda göstermektedir.

Bir veri tabanı, kolay kullanım ve geri erişim için tasarlanmış verilerin bir toplamıdır. Örneğin bir WordPress sitesi için bu veriler, blog gönderilerinin metni, sitedeki tüm kayıtlı kullanıcılar için bilgiler, otomatik yüklenen veriler ve önemli ayarların yapılandırmaları gibi öğelerdir. MySQL de bu verileri sizin için depolayabilen ve yönetebilen en popüler veri tabanı sistemlerinden biridir. WordPress sitelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Herhangi bir programlama dilini kullanabileceğiniz bu sistemde ise en çok PHP tercih edilir.

MySQL nedir sorusunun cevabını daha iyi anlamanız için bilmeniz gereken iki ana kavram vardır. Bunlar, ilişkisel veri tabanı ve istemci-sunucu modelidir. Bu iki kavram aslında bize MySQL sisteminin nasıl çalıştığını da göstermektedir.

İlişkisel Veri Tabanı

İş bir veriyi veri tabanında depolamaya geldiğinde, kullanılabilecek birçok yaklaşım vardır. MySQL de ilişkisel veri tabanını tercih eder. İlişkisel veri tabanında, verileriniz her şeyin bir arada olduğu büyük depolama birimlerine atılmaktansa, tablo olarak adlandırılan birden fazla ayrı depolama birimine bölünür. Bunu bir örnekle açıklayalım.

İki farklı tür bilgi depolamak istediğinizi farz edelim.

  • Müşteriler – Müşterilerin isimleri, adresleri ve detaylar gibi.
  • Siparişler – Siparişi kimin verdiği, hangi ürünlerin alındığı ve ürünlerin fiyat bilgisi gibi.

Eğer bu bütün verileri bir yerde toplamak isteseydiniz karşılaşabileceğiniz bazı problemler olurdu. Örneğin, bir sipariş için toplanılması gereken veriler her müşteride değişiklik gösterebilir. Her müşterinin bir ismi ve her siparişin de bir müşterisi olacaktır. Bu yinelemeyi sağlamak, veriler aynı yerde toplandığında biraz karmaşık olabilmektedir. Ayrıca müşteri ve sipariş bilgileri birbirine güvenilir bir şekilde nasıl eşleşecek sorunsalı da ortaya çıkar.

İşte ortaya çıkabilecek bu problemleri baştan engellemek adına ilişkisel veri tabanı kullanılır. İlişkisel veri tabanı müşteriler için ayrı, siparişler için ayrı tablo kullanır. Ayrıca örneğin, Selma Hanım’a ait tüm siparişleri görmek istiyorsunuz. Burada “anahtar” (key) olarak bilinen şeyi kullanarak farklı iki tablodaki verileri işleyebilir ve onları ihtiyacınız kadar farklı tabloda birleştirebilir ve yönetebilirsiniz. Burada anahtar olarak bahsettiğimiz şey müşterinin veya siparişin ismi değildir, kendine özel bir kimlik numarası gibidir.

WordPress sitenizin veri tabanına bakarsanız ilişkisel veri tabanını kullandığını fark edecek ve tüm verilerin farklı tablolarda yer aldığını göreceksiniz. WordPress varsayılan olarak 12 tablo kullanır ancak eklentiler de kendi tablolarını ekler ve bu sayı artar.

İstemci – Sunucu Modeli

MySQL ilişkisel veri tabanı sistemi yanında istemci-sunucu modelini kullanmaktadır. Sunucu bölümü, verilerinizin gerçekte bulunduğu yerdir ve bu verilere erişmek için talepte bulunmanız gerekir. Daha önce de bahsettiğimiz SQL burada devreye girer ve kullanılan SQL dili, veri tabanı sunucusuna istek gönderir.

Örneğin, biri WordPress sitenizdeki bir blog gönderinizi ziyaret ederse, o gönderinin ziyaretçiye sunulması için birden fazla SQL isteği veri tabanına gönderilecektir. Yerine getirilen komutlar sayesinde ziyaretçi blog gönderinize erişebilecektir. WordPress sitenizde ne tür veri tabanı istekleri yapıldığını görmek isterseniz, Query Monitor adlı ücretsiz eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bu iki kavramı anladıysanız MySQL nedir onu da anlamış olmalısınız. MySQL, açık kaynak ilişkisel veri tabanı sistemidir. Verdiğimiz örneklerdeki gibi, WordPress vb. siteler için blog gönderilerini, kullanıcı bilgilerini ve diğer tüm verileri depolamanıza yardımcı olur. Tüm bu veriler ayrı tablolarda saklanır ve “anahtarlar” ile birbirine bağlanabilir, bu yüzden ilişkisel veri tabanı denmektedir. Aynı şekilde erişilmek istenen bilgiler SQL kullanılarak veri tabanı sunucusundan talep edilir, bu da istemci-sunucu modeli kullanımına bir örnektir.

MySQL Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Günümüzde artık birçok işlem için veri tabanı kullanılmaktadır. MySQL bu verileri depolayabildiğiniz, üzerinde değişiklikler yapabildiğiniz ve verileri ilişkilendirerek kullanabildiğiniz bir veri tabanı yönetim sistemidir. SQL yazılım dilini kullanarak veri tabanı sunucuna istekler yollar ve sunucu da bu istekleri gerçekleştirir.

MySQL, blog siteleri dışında sosyal medya sitelerinde, forumlarda, alışveriş sitelerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Veri tabanı gerektiren her tür uygulama ve platformda kullanabilen bu yazılım en çok web sunucularında kullanılır. Birçok programlama dili ile kullanabildiğini belirttiğimiz MySQL en çok ASP, PHP gibi programlama dilleriyle birlikte kullanılır. Sağladığı yüksek performans, kalite ve güven ile tercih edilen MySQL yazılımının avantajlarına bir göz atalım.

MySQL Kullanmanın Avantajları

  • Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir programdır. Temel işlevlerinden başka işlevler de kullanmak isterseniz cüzi bir miktar ödeyerek ücretli sürümlerini de edinebilirsiniz.
  • Yazılıma sahip olmak ve onu kullanmak oldukça basittir. Kullandığı komut dizinlerinin açıklamaları ve örnekleri internette kolayca bulunabilmektedir.
  • Farklı karakter setlerini ve onların sıralanmasını destekler. Dünyada kullanılan birçok farklı alfabe arasında kolay ve hızlı bir geçiş sağlar.
  • Yüksek performansı ile değişik etkinlik taleplerinde bile yüksek hız sağlar. Gerek basit gerekse profesyonel işlemlerinizde iç rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir yazılımdır.
  • Windows ve Linux gibi değişik platformlarda kullanılabilir.
  • Veri tabanındaki bir hatayı bulabilir ve farklı dillerde hata mesajı verebilir.
  • Veri tabanına sadece yetkili kullanıcıların erişmesine izin verilir ve şifreleme özelliği de mevcuttur. Bu sayede güvenilirliği oldukça yüksek bir yazılımdır.

Bu yazımızda MySQL’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattık. Yazılım, günümüzde de gittikçe popülerleşen bir alandır ve ileride de önemli bir meslek dalı haline gelecektir. O nedenledir ki MySQL gibi yazılım programlarını öğrenmeniz oldukça büyük bir avantajdır. Bunun için gerekli kurslara gidebilir veya internet üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/full-stack-developer-nedir-ne-yapar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Net framework