1) Cordova

Cordova, Web sayfası oluşturmaya benzer bir yapısı nedeniyle oldukça pratik bir hibrit frameworktür. HTML5, CSS3 ve Javascript dilleri ile kod yazarak mobil uygulama geliştirilmesine yaramaktadır. Bu şekilde rahatlıkla hibrit bir mobil uygulama oluşturulabilir ve servis edilebilir.

Hibrit platformlarda ve geliştirmelerde en popüler olanlardan birisidir. Kod kullanmadan veya daha az kod kullanarak yazılmaya başlayan mobil uygulamalar özellikle zaman kısıtlaması açısından özellikle kurumsal firmalar için oldukça iyi olmaktadır.

Native bir şekilde geliştirilen uygulama sağlam bir şekilde çalışsa da, zaman açısından ve verim açısından oldukça sıkıntı verebilmektedir. Bunun nedeni de direkt olarak sadece tek bir platform için yapılabilmesidir. Bu da zaman sıkıntısı doğurduğundan dolayı genellikle hibrit framework kullanımı yaygınlaşmıştır. Sistem uzmanlığı eğitimi içerisinde de bu frameworkü görmek mümkündür.

2) Appcelerator Titanium

Titanium da tıpkı Cordova gibi web yazılım dilleri üzerinden uygulama geliştirilmesine yaramaktadır ancak tek farkı uygulamanızı bir tarayıcı yerine gerçek platform üzerinden simüle ederek sizlere göstermesi bakımından önemlidir. Bu özellik sayesinde Titanium Cordovadan ayrılmaktadır.

Yaptığınız herhangi bir uygulama, cihaz üzerinde çalıştırıldığı zaman web üzerinden veya tarayıcı üzerinden paketlenmez, kendisine has bir Javascript motoru sayesinde gösterim yapılır. Böylelikle daha efektif ve oldukça sağlam uygulamalar geliştirilebilir.

Javascript, Ruby, PHP ve Python bilen tüm yazılımcılar, masaüstü üzerinden IOS ve Android uygulamaları geliştirebilmektedir. Bunu da JQuery ve Mootools gibi Javascript kütüphaneleri üzerinden yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Pek çok eğitim firmasında ve kursta Microsoft sistem eğitimi ile beraber bu tarz bir framework hakkında da bilgi alınabilmektedir.

3) Ionic

Mobil uygulama geliştirmesi açısından HTML5 üzerinden hazırlanan hibrit bir frameworktür. Açık kaynak yazılımı sayesinde mobil uygulamalar web yazılım dilleri tarafından geliştirilebilir hale gelmiştir. Hibrit yazılımlar genel olarak oldukça ses getiren ve multi platform olmaları nedeniyle daha az iş gücü ile daha fazla çıktı alınmasını sağlamaktadır.

Özellikle verilen kurslarda ve framework eğitimlerinde sıklıkla değinilen bir yapıdır. Sistem uzmanlığı eğitimi veya web eğitimi veren kurslar bu tarz frameworkleri öğretmektedir. Ionic diğer frameworkler ile birlikte oldukça sık kullanılan bir platformdur.

Özellikle kullanılabilirlik ve UI (Kullanıcı Arayüzü) kısmına yönelen etkili bir framework olarak yazılımcılar özellikle front-end yazılımcılar tarafından tercih edilmektedir. CSS3 ve Javascript de uygulanabilmektedir.

4) Alpha Anywhere

Diğer framework ve uygulamalardan farklı olarak Alpha Anywhere, veri tabanı odaklı bir geliştirme aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu geliştirme aracı sayesinde mobil uygulamalar web ve çevrimdışı hibrit olarak yapılabilmektedir.

Geliştiriciler tarafından oldukça iyi, hızlı ve performansı yüksek kullanıcı deneyimleri oluşturmak adına ortaya çıkartılmıştır. SQL veri tabanı desteği sayesinde veri tabanı ile de uygulamanız bağlantıda kalmaktadır. Mevcut veri tabanınıza uygulama bağlanarak bir bağlantı oluşturulmasına imkan vermektedir.

Özellikle bazı sistem ve network eğitiminde ve Microsoft sistem eğitimi veren firmalarda bu geliştirme aracı sıklıkla gösterilmekte hatta dönem sonu projelerinde de kullanılması istenmektedir. Sıkıştırılmış yüksek seviye verileri mobil uygulamada kullanmayı ve mobil üzerinden erişime de imkan vermektedir

5) Xamarin

Hibrit frameworkler içerisinde C# dilini kullanmakta olan bu framework, IOS ve Android mobil işletim sistemlerine uygulama yazımına yardımcı olmaktadır. Ortadan kalkan ayrı ayrı dil yazma zorunluğunun verdiği özgürlük ile daha iyi ve daha özgün uygulamalar yazılmış ve oldukça iş gücü azaltılmıştır.

Apple kodlarını dönüştürmek adına Ahead of Time derleyicisini kullanan sistem, Android için ise JIT yani Just in Time derleyicisini kullanmaktadır. Böylelikle kodlar rahat ve hızlı bir şekilde dönüşmektedir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/yazilim-muhendislerinin-en-cok-kullandigi-10-programlama-dili/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.