mobil programlama dilleri nelerdir

Teknoloji her geçen gün gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu gelişmelerin en hızlısı da her gün elimizde olan mobil cihazlarda meydana gelmektedir. Mobil teknolojilerdeki gelişmelere uyum sağlamak oldukça zordur.

Bu gelişmelere uymak ve iyi bir mobil programlamacı olabilmek için mobil programlama dillerinin geneline hakim olabilmek en büyük etkendir. Bu işin içinde olmayan kişilere bakıldığında mobil uygulama üretimi yapmak kolay ve basit görünmektedir. Ancak göründüğü kadar basit ve kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı ve teferruat mevcuttur. Genel olarak mobil uygulama oluşturmak ve üretmek için hangi programlama dillerine hakim olmak gerekmektedir?
En çok ve sürekli olarak kullanılan mobil programlama dillerinden bazılarına değinecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

  • *C dilinde mobil programlama
  • *C++ dilinde mobil programlama
  • *Objective-C dilinde mobil programlama
  • *Java dilinde mobil programlama
  • *HTML5 dilinde mobil programlama

C Dilinde Mobil Programlama:

C

Günümüzde dünya çevresinde en sık kullanılan mobil programlama dillerinden birisi C programlama dilidir. Geçmişi 30 seneden daha fazla bir sürece dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen işletim sistemleri ve mobil uygulamaların birçoğu C programlama dili ile üretilmiştir.
C programlana dilini biliyor olmanın avantajları boldur. En büyük avantajı da C++ ve java programlama dili gibi mobil programlama dillerini öğrenmek oldukça kolay olmaktadır. Sebebi de fazlaca birbirlerine benzerlik gösteren programlama dillerinden olmalarıdır.
C programlama dili kodlama yapmayı öğrendikçe alışılan ve ögrenmesi kodlama sayesinde daha da kolaylaşan programlama dilidir. C programlama dilini öğrenen kişi birçok nesne tabanlı olan programlama olayını kavrayarak diğer dilleri de kolayca öğrenmeye yardımcı olmaktadır.

C++ Dilinde Mobil Programlama:

C++

Düşük seviye programlama dili olarak nitelendirilen programlama dillerinden en çok bilinenidir. C dilinin nesne tabanlı programlama çeşidi olarak da tabir edilebilmektedir. C++ programlama dili de birçok mobil uygulama üretiminde ve işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. C++ nesne tabanlı olması nedeniyle birçok kolaylık sağlayarak, C++ ile suretini sağlanan mobil uygulamalar, hızlı bir şekilde çalışarak lazım olan optimizasyonların yapılmasını sağlamaktadır.

Objective-C Dilinde Mobil Progrmlama:

obj C

Son dönemlerin popüler cihazlarından olan ipad ve iphone gibi IOS işletim sistemli cihazların üretimi için en uygun programlama dili Objective-C programlama dilidir diyebiliriz. C programlama diline oldukça benzeyen Objective-C programlama dili ile IOS işletim sistemli mobil uygulamalar geliştirmek mümkündür. Öğrenmesi oldukça kolay olan Objective-C programlama dili de nesne tabanlı programlama dili olması ile birlikte C programlama diline benzerlik göstermektedir.

Java Dilinde Mobil Programlama:

JAVA

Java programlama dili uğraştırmayan ve bir kez yazılıp pek çok yerde kullanım kolaylığı sağlayan taşınabilir programlama dili şeklinde nitelendirilmektedir. Yani java programlama dili ile yazılan kodlar gerekli ortam sağlandığında platformdan bağımsız olarak yazılması sayesinde Linux, IOS, Windows, MacOS, Android gibi pek çok işletim sistemlerinde pek bir değişiklik yapılmadan kolayca çalışabilmektedir. Mobil uygulama denilince Java programlama dili her zaman aklımıza gelen bir programlama dilidir. Ancak gelişen teknoloji ile android ve ios sistemli mobil teknolojilerin piyasada bulunma payları artarak java programlama dili az da olsa bir azalış ve düşüş yaşamıştır. Tüm teknolojik gelişmelere rağmen java programlama dili günümüzde de sıkça kullanılan programlama dilleri arasında yer almaktadır.

HTML5 Dilinde Mobil Programlama:

HTML

HTML5 programlama dili programlamanın ötesinde işaretleme diye adlandırılan dile örnek olarak gösterilebilmektedir. HTML5 dili sayesinde web uygulamaları gibi uygulamaları üretmek olasıdır. Birçok programlama dillerine göre öğrenilmesi daha kolaydır. HTML5 dili ile üretimi gerçeğe dönüşen web uygulamaları, son dönemlerde mobil cihazlarda da kullanabilmek amacı ile mobil cihazlara uyumlu hale getirilerek çalışması sağlanmıştır. HTML5 dili ile web uygulamaları ve birçok mobil uygulamalar da üretilerek programlama dillerindeki çeşitliliğe katkı sağlanmıştır.

Günümüzde, bahsettiğimiz bu beş mobil programlama dili sıkça ve bilinçli olarak kullanılmaktadır. Programlama dillerinden bir tanesine hakim olmak dahi digerlerini öğrenmeye ön ayak olacaktır diyebiliriz

Bir önceki yazımızda Geliştiriciler Açısından Erteleme Problemi hakkında bilgiler paylaştık. Dilerseniz orayı da okuyabilirsiniz.