Mobil Oyun Geliştirme

İnternet kullanımında akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların artmasıyla birlikte mobil oyun dünyasına olan ilgi de büyük oranda artmaya devam etmektedir. 2020 yılındaki en güncel araştırmalara göre tüm dünyada mobil oyun pazarının toplam değeri, 77 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Bu çerçevede mobil oyun yapmak isteyen kişiler de pastadan pay kapabilmek için mobil oyun geliştirme süreci hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Siz de mobil platformda patlayıp gidecek bir oyun fikrine sahipseniz ve mobil oyun planınızı nasıl hayata geçireceğinize dair detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız, mobil oyun nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Mobil oyun dünyası her geçen gün büyümeye ve yoğun ilgi görmeye devam ediyor. PC ve konsol oyunlarını geride bırakarak daha yüksek sayıda satış rakamlarına ulaşmayı başaran mobil oyunlar, özellikle akıllı telefon ve tablet kullanımının dünya çapında hızla artmasıyla birlikte daha da öne çıkan öğeler arasında yer alıyor. Mobil oyun yapmak isteyen kişiler de bu dönemi bir avantaj olarak görüp, hayallerindeki mobil oyunu gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor.

Sıfırdan Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Sıfırdan mobil oyun yapmak esasında sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için muhakkak programlama dillerine hakim olmak gerektiği gibi, geniş kitleler tarafından benimsenecek ve patlama yapacak mobil oyun geliştirebilmek için detaylı planlama yapmak da şarttır. Mobil oyun geliştirme süreci öncesinde kafasında soru işareti olan kişiler için kısaca özetlemek gerekirse, mobil oyun yaparken şu süreç takip edilmelidir:

 • Mobil oyun türleri arasında fark yaratacak bir oyun planı hazırlama,
 • Plana uygun bir oyun motoru seçimi,
 • Mobil oyunu geliştirecek programlama dili öğrenme,
 • Proje geliştirme aşaması,
 • Mobil oyuna ait görselleri hazırlama,
 • Mobil oyunu özelleştirme aşaması,
 • Mobil oyunu yayınlama ve mağazalarda yer alma

Bu aşamalara azami önem ve dikkati vererek siz de kısa sürede hayallerinizdeki mobil oyun planını hayata geçirebilirsiniz. Mobil oyun yapımı özel çaba ve bilgi birikimi gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla mobil oyun geliştirirken dikkat edilmesi gereken noktaları mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir.

Mobil Oyun Geliştirme ve Tasarımı

Mobil oyun geliştirme aşamasında ilk olarak her şeyden önce bir oyun planı hazırlamanız gerekir. Mobil oyun tasarımına ve yapımına başlamadan önce nasıl bir mobil oyun yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bulmaca oyunu, kart oyunu, araba yarışı, FPS oyunu veya ülkemizde yoğun ilgi gören okey tarzı masa oyunları mı yapmak istediğinize karar verdikten sonra bu oyunu farklı kılacak detaylar üzerinde düşünmelisiniz. İnternet kullanıcılarının neden sizin mobil oyununuzu tercih etmeleri gerektiği konusunda somut sebepleriniz olmalıdır. Aksi halde uzun uğraşlar sonucu ortaya koyduğunuz mobil oyun, hiçbir zaman beklediğiniz patlamayı yapamayacağı için hayallerinizin suya düşme ihtimali oldukça fazladır.

Mobil Oyun Geliştirme Motorları

Günümüzde hemen hemen bütün mobil oyun geliştiricisi, oyunlarını geniş kütüphanelere ve araçlara sahip oyun motorlarında geliştirmektedir. Birbirinden kullanışlı ara yüzlere sahip olan bu mobil oyun geliştirme motorları, oyun hazırlamak isteyenler için faydalı araçlara sahip olduğundan tercih edilmektedir. Bu tür mobil oyun geliştirme motorları arasında dünyaca ünlü şu firmalar yer almaktadır:

 • Unity,
 • Unreal Engine,
 • Game Salad

Mobil oyun dünyası ile yakından ilgilenen hemen hemen herkesin hiç değilse kulak aşinalığı bulunan Unity, mobil oyun piyasasının en çok tercih edilen oyun motorudur. Unity firmasının mobil oyun geliştiricilerin kullanımına sunduğu zengin kaynaklar ve araçlar, bu platformu rakiplerinden ayıran en önemli özelliğidir. Aynı zamanda tamamen ücretsiz mobil uygulama yapımı özelliği bulunan Unity, sadece oyunun tamamlandıktan sonra mağazada yayınlanması için geliştiricilerden ödeme talep etmektedir. Unity platformunda mobil oyun yapmak istiyorsanız, yararlanabileceğiniz çok sayıda bedava ders de başta Youtube platformu olmak üzere internet üzerinde kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Unreal Engine de Unity ile yapılabilen bütün mobil oyun geliştirme aşamalarına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Ancak Unity kodlama dili olarak C# kullanırken, Unreal Engine ise mobil oyun geliştiricilere C++ kodlama imkanı tanır. Her iki yazılım da mobil oyun geliştirmek isteyenlerin tercih edebileceği ücretsiz yazılımlardır. Öte yandan kodlama bilgisi ile arası olmayan, ancak yine de aklında çok özel bir mobil oyun fikri bulunan kişiler de Game Salad tercihinde bulunarak, hayallerini gerçekleştirebilirler. Game Salad ile yapılan pek çok popüler oyun bulunduğu için siz de kodlama bilmeden, sürükle – bırak yöntemi kullanarak mobil oyun yapabilirsiniz.

Mobil Oyun Yapımında Programlama Dili Seçimi

Mobil oyun geliştirmeyi düşünüyorsanız, ne tarz oyun yaptığınıza karar verip buna uygun mobil oyun motorunu kullandıktan sonra sıra uygun programlama dilini öğrenmeye gelmektedir. Daha önce bahsettiğimiz üzere Unity mobil uygulama motoru tercih ettiyseniz C# programlama dili hakkında bilgi sahip olmanız şarttır. Bu programlama dilini de gerek çeşitli akademik kaynaklardan gerekse de internet üzerinde bulabileceğiniz sayısız ücretli-ücretsiz eğitim videolarından öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra mobil oyun türü ile en uygun olan oyun motorunun Unreal Engine olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda da C++ programlama dilini hiç değilse temel düzeyde bilmeniz gerekir. Bunun için internet üzerinden pek çok sağlam kaynağa ulaşmanız mümkündür. Bilişim sektöründe ben de varım demek istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm detaylı bilgileri ve eğitimleri de firmamız üzerinden edinebilirsiniz.

Mobil Oyun Geliştirme Süreci

İlk başta mobil oyun geliştirmek külfetli bir iş gibi gözükse de bir kere başladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Projenize başladığınızda kodlama işlemlerini basit tutmaya çalışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. En basit şeyleri bile karmaşık hale getirmekten kaçınarak ve basit grafikleri oyun içeriğine dahil ederek mobil oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra bu grafiklere karşılık gelen basit mekanikleri de kodlayarak mobil oyununuzu detaylandırabilirsiniz. Zaman içinde kendi çalışma ve kodlama tarzınızı yaratarak hedeflediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Son olarak mobil oyun arayüzü tasarlama işlemine başladığınızda işinizin büyük bir çoğunluğunu geride bırakmanın haklı gururunu tadabilirsiniz.

Mobil oyun görsel tasarlama işleminde 2D görseller ve 3D görseller için farklı program ve araçlar tercih edilir. Siz de telif içermeyen yani ortak kullanıma açılmış görsellerden faydalanarak mobil oyununuzu geliştirebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz araç ve programlar şunlardır:

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Maya
 • 3DS Max

Mobil Oyunu Özelleştirme ve Yayınlama

Hem App Store üzerinde hem de Google Play Store üzerinde birbirinin kopyası denilebilecek yüzlerce hatta binlerce oyun görmek mümkün. Bu yüzden mobil oyun geliştirme işleminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta farklılaşmaktır. Mobil oyununuzu özelleştirerek, farklı mekanikler, farklı karakterler, farklı seviyeler kullanarak oyuncuların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Oyununuzun daha çok ilgi görmesi için yapabileceğiniz eklemeleri ve alternatifleri kullanmaktan çekinmemeniz gerekir. Tüm bu süreci tamamladıktan sonra zamanı geldiğinde oyununuzu mobil platformlarda yayınlamaya dikkat edin. Böylelikle geliştirdiğiniz kendinize ait mobil oyun, oyuncularla buluşarak geniş kitlelere ulaşabilecek platform üzerinde yer alacaktır.

 

Bir önceki içeriğimize https://smartpro.com.tr/excel-ogrenmeye-nereden-baslamalisiniz linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Mobil Oyun Geliştirme