miui-12.5

MIUI 12.5 Enhanced Edition, dünyanın dört bir yanındaki telefonlara gönderilmeye devam ediliyor. TrendForce verilerine göre dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi. Şu sıralar akıllı telefonlarına adeta hayat veren MIUI arayüzü ile gündemde. Şirket, önümüzdeki günlerde tanıtmaya hazırlandığı MIUI 13 üzerinde son dokunuşlarını yapıyor. Diğer taraftan en güncel sürümü MIUI 12.5 Enhanced Edition’ı dünyanın dört bir yanındaki cihazlarına göndermeye devam ediyor.

MIUI-12.5

MIUI 12.5 Enhanced Edition, Xiaomi 11 Lite 5G NE’de mevcut

Bu doğrultuda MIUI 12.5 Enhanced Edition, kısa süre önce bir modele daha geldi. İlk olarak Türkiye ve Hindistan’daki cihazlara gelecek olan güncelleme, ilerleyen dönemlerde diğer ülkelere de yayılacak.

Bildiğiniz gibi Xiaomi, 11 Lite 5G NE’yi, eylül ayının ortalarında çıktı. Xiaomi, 11 serisinin uygun fiyatlı modeli olarak piyasaya sürdü. Kutudan çıkar çıkmaz Android 11 tabanlı MIUI 12.5 arayüzünü çalıştıran akıllı telefon, Türkiye ve Hindistan’da sırasıyla V12.5.4.0.RKOTRXM ve V12.5.4.0.RKOINXM yapı numaralarıyla güncellemeyi almaya başladı.

Güncelleme, tüm OTA sistem güncellemelerinde olduğu gibi gruplar halinde gönderilir. Bu nedenle bazı gecikmeler de yaşanacak. Ancak tüm Xiaomi 11 Lite 5G NE kullanıcıları, Enhanced sürümünü deneyimleme imkanına sahip olacak.

Öte yandan 11 Lite 5G NE, fiyat segmentindeki diğer Xiaomi modellerinden oldukça farklı. Zira şirket, akıllı telefonu piyasaya sürerken dört yıllık güvenlik güncellemesi vadetti. Dolayısıyla üç büyük Android güncellemesi vadetmişti. Eğer planlarda herhangi bir değişiklik olmazsa, söz konusu akıllı telefon 2025’e kadar güvenlik güncellemesi alacak.  Android 14 de dahil olmak üzere sürüm güncellemesi alacak.

Xiaomi-11-Lite-5G-NE

MIUI 12.5 Enhanced Edition özellikleri

Sıvı depolama: Akıllı telefonlarda bölünme ve birleştirme verimliliğini yaklaşık yüzde 60 artıran bu özellik, 36 aylık bir kullanımdan sonra okuma ve yazma hızlarında yalnızca yüzde 5’lik düşüşe izin veriyor. Bu da cihazınızın ilk günkü hızında kalmasını sağlıyor.

Atomik bellek: Akıllı telefonun RAM kullanımına odaklanan bu özellik, gereksiz işlemlerin durdurulmasının yanı sıra bellek kullanımını sıkıştırarak ve bölümlere ayırarak cihazınızda yaklaşık yüzde 64’lük bir performans artışına olanak sağlar.

Odak hesaplama: Kullanıcıların hangi uygulamaları ne zaman kullandığını tespit etmesinin yanı sıra bu uygulamaları kullanılmadığı zamanlarda kolaylıkla kapatabilen bu özellik, 51 temel senaryosu sayesinde cihazının işlemci kullanımını yüzde 15 düşürür ve pil tüketimini de yüzde 8 oranında azaltır.

Akıllı denge: Akıllı telefonun donanımlarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilen bu özellik, cihazınızda çalışan gereksiz hizmetleri de durdurarak pil tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltır.

xiaomi-1

Xiaomi nedir?

Xiaomi Corporation, Nisan 2010’da Lei Jun tarafından kurulmuş ve merkezi Pekin’de bulunan Çinli bir elektronik şirketidir. Akıllı telefon, mobil uygulama, dizüstü bilgisayar, TV’ler, yönlendiriciler, aktivite takipçisi, akıllı saat, kulaklık, spor bandı ve daha birçok ürüne yatırım yapıyor. Xiaomi Apple, Samsung ve Huawei’den sonra kendi geliştirdiği cep telefonu yonga özelliklerine sahip dördüncü şirkettir. Ve Android tabanlı MIUI işletim sisteminin sahibidir. 

İlk telefonu 2011 yılında piyasaya sürdü ve Çin’de hemen pazar payı kazandı. Daha sonra 2014 ülkedeki en büyük pazar payını elde etti. 2018’in ikinci çeyreğinin başında Xiaomi, hem en büyük pazar olan Çin, hem de ikinci en büyük pazar olan Hindistan’da 2020’de ise Türkiye’de lider olan dünyanın dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisiydi. Xiaomi ürün yelpazesini genişletti ve akıllı ev sistemlerine dahil oldu. Aylık aktif MIUI kullanıcıları, Eylül 2019’da 291.6 milyona yükseldi. Xiaomi, yatırımcılardan 1.1 milyar dolarlık fon aldı ve dünyanın en değerli 4. teknoloji girişimi oldu. Bu da Xiaomi’nin değerini 46 milyar dolardan fazla kılmaktadır.