Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sertifikası

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası almak için ne yapmam gerekli: Teknoloji devi Microsoft, birçok farklı program ve yazılım sayesinde, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama noktasında oldukça başarılı. Yazılım yani bir programlama dili konusunda uzman olabilmek ve bunun ardından sertifika alabilmek için belli şartları yerine getirmek lazım. İşte bunların ne olduğuna yazımızda yer verdik.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Ne Anlama Gelir?

Microsoft yazılım uzmanlığı, kullanılan programlama dillerinden herhangi birisi üzerinde uzmanlaşma ve kendini geliştirmek demektir. Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası sayesinde alanda hem eğitim aldığınız hem de yetkinlik sahibi olduğunuz kabul edilir. Bu noktada belli projeler içerisinde yer almak ve aynı zamanda bunlara aktif bir biçimde devam etmek büyük bir önem arz eder.  Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası alabilmek için iki farklı eğitimi başarılı olarak tamamlamak şarttır. Bunlardan birisi teorik iken diğeri ise pratiktir.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası alabilmek için şu adımları takip etmek şarttır;

 •         Her şeyden önce belli bir bilgisayar ve yazılım bilgisine sahip olmak gerekir. Bunun için daha önceden çalışmış olmak, ortaya birtakım proje ve somut kazanımları sunmak gereklidir. Bu durum sertifika alma yolunda size çok büyük bir avantaj sağlar. Dersler sırasında yabancılık çekmeyerek, gerek teorik gerekse pratik eğitimi başarılı bir biçimde tamamlamış olacaksınız.
 •         Günümüzde bu eğitimi veren birçok farklı işletme var. Bunların içinden en doğru seçimi yapmak büyük bir önem kazanıyor. Eğitimi verecek olan kadronun alanında çok yetkin olması gerekir.
 •         Her türlü eğitim sertifikasının alınması aşamasında olduğu gibi bu konuda da teoriğin yanı sıra pratik eğitimin çok fazla olması, zamana yayılması, uygulamalı bir biçimde hayata geçmesi büyük bir önem arz eder. Ancak bu şekilde öğrenip öğrenmediğinizi anlamış olursunuz. Bunu size sağlayacak olan işletmelere ve eğitim kurumlarına yönelmeniz gereklidir.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sertifikası Kursu Uygulamaları Nelerdir?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası almak isteyen kişiler için çok farklı uygulamalar söz konusudur ve bunlar şöyledir;

 •         Klasik eğitim, bunların başında gelir. Özellikle zamanı olan ve bir sınıf ortamı içinde ders almak isteyen kişiler için ideal bir opsiyondur. Birçok farklı öğrencinin aktif ve fiziki bir biçimde katılım gösterdiği zeminde, gerekli eğitimi çok başarılı bir biçimde alabilirsiniz.
 •         Son yıllarda birçok eğitimin artık internet üzerinden verildiğini görüyoruz. Buna uzaktan öğrenme adı veriliyor. Başarılı ve kesintisiz bir internet bağlantısı üzerinden sertifika alma deneyimini yaşayabilirsiniz. Bunun için uzaktan dersler tasarlanmıştır. Canlı bir şekilde uygulama söz konusudur. Ders devam ederken merak ettiğiniz her türlü soruyu hem yazılı hem de sözlü bir biçimde dile getirebilir ve anında dönüt alabilirsiniz.
 •         Bazı kurumlar, buna ek olarak eğitmen desteğini de başarılı şekilde verir. Buna göre ders saati haricinde merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Karşılıklı iletişim kurmak, sertifika alma yolunda size büyük avantaj sağlar.
 •         Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası alırken, canlı olmayan dersleri takip edebilme şansınız da her daim bulunuyor. Özellikle ders kaçıran ya da bir konuyu yeniden dinlemek isteyen kişiler, bunu kolaylıkla gerçekleştirebilir.
 •         Son olarak uygulama çalışmalarından bahsetmek lazım. Bunlar yine online ortam üzerinden gerçekleştirilir.

Kimler Microsoft Yazılım Uzmanı Olabilir?

Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi sertifikası almak isteyen kişilerin çok farklı profillere sahip olduğunu görüyoruz. Bu programlar herkese açıktır. Özellikle yazılım alanında hem kendisini geliştirmek isteyen hem de bu noktada kariyer arzulayan kişiler için büyük bir avantaj demektir. Yazılım konusunda yeni olan ancak belli bir altyapısı bulunanlar da bu sertifika programına başvurabilme hakkına sahiptir. Her ne kadar bir zorunluluk olmasa da, İngilizce bilmek size avantaj sağlayacaktır. Bu olmadan da eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Çünkü birçok Türkçe kaynak da mevcuttur.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sertifikası Eğitimi İçeriğinde Neler Var?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası almak isteyen kişilere şu eğitimler verilir;

 •         Temel C konuları bunlardan birisidir. Yani CLR, CTS, IL, FCL gibi farklı modüllerin olduğu bir ders içeriği söz konusudur.
 •         Bunun üzerine bina edilmiş olan ileri C konularını da unutmamak gerekiyor. Buna göre lamba ifadeleri, koleksiyon yapıları, delegate, event konusunda eğitim verilir.
 •         ASP.Net en çok kullanılan ve çok güçlü olan Microsoft alanlarından birisi. Bununla birlikte MVC Framework eğitimi de dikkat çeker.
 •         Tüm bunlara ek olarak Microsoft Store Software, Web Servisleri, WCF, Entity Framework, Veritabanı erişimi, WPF ile uygulama geliştirme, SQL server programlama eğitimleri de sizlere hem online hem de sınıf ortamı içinde sunulur.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Çalışma Alanları Neler?

Sertifika sahibi olanlar şu alanlarda çalışabilir;

 •         Birçok kamu kurumunda iş bulma şansınız var.
 •         Özellikle Freelance çalışarak yüksek miktarlı paralar kazanabilirsiniz.
 •         Günümüzde bu eğitimi alarak bir şirket açmak, çok sık tercih edilen opsiyonların içinde öne çıkıyor.
 •         Bunun yanı sıra Oracle ile iş ortaklığı içine girmiş olan işletmelerde iş bulabilirsiniz.
 •         Birçok firma teknoloji konusunda değişik danışmanlık hizmetleri sunuyorlar. Bu firmalar her daim yazılım sertifikası sahibi olan kişilere ihtiyaç duymaktalar.
 •         Microsoft ile partnerlik ilişkisi içine girmiş şirketler bir diğer opsiyon.
 •         Yazılım geliştiren şirketleri de unutmamak lazım.

Yazılım Uzmanları Neler Yapar?

Sertifikayı almış olan bir kişi şunları rahatlıkla yapabilir;

 •         Yazılım projelerinde çalışabilir ve uygulama geliştirme hakkına sahiptir.
 •         Aynı zamanda test aşamalarında öne çıkar.
 •         Yazılım dünyası içinde farklı alanlarda ders verebilirler.
 •         İleri seviyeye sahip olanlar ise başta Yazılım mühendisi olmak üzere, yazılım proje yöneticisi, danışman, yazılım mimarı gibi unvanları kullanabilirler.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sertifikası Neden Önemli?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası sahibi olmak şunlardan dolayı büyük bir öneme sahip;

 •         Birçok firma ve şirketin bilgisayarlarına Microsoft söz konusu. Bu sistem konusunda bilgi sahibi olan ve yazılımı bilen kişilere büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Olası sorunları çözebilmek adına bu sertifikaya sahip olmak kişiye avantaj ve iş kapısı sağlar.
 •         Yazılım ile bir kişi içli dışlı olsa da, bir belgeye sahip olmaması onun ne kadar iyi olduğunu göstermez. Bu yüzden mevcut sertifika programını tamamlamak gerekir.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sınavı Nasıldır?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası, bir sınav sonrasında başarılı olan kişilere verilir.  Bilgisayar ekranı üzerinden bu sınan yapılır. En az 40 en çok 45 soru vardır. En yüksek puan 1000 olarak belirlenmiştir. 700 puan ve üstü olan kişi, sınavda başarılı kabul edilir.

Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sınavı Kuralları Nelerdir?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası alabilmek adına sınav kurallarını bilmek şarttır. Sınavı geçemeyen kişiler, bir gün içinde yeniden ikinci bir sınava girebilirler. Bunu da geçememiş olanlar ise 15 gün sonra yeni bir süreci başlatarak, tekrar sınavda yer alabilme hakkına sahiptirler.

 

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/temel-ag-kurulumu-hakkinda-tum-bilmeniz-gerekenler/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

yazılım uzmanlığı eğitimi
yazılım uzmanlığı eğitimi