microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi

Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi, yazılım programlamanın, hayatımızın çok büyük bir kısmında yer almasından dolayı gittikçe önemi artış göstermektedir. Kullanmakta olduğumuz ürünlerin, üretim aşaması ve sonrasında bizler tarafından kullanılma durumu yazılımlar sayesinde olmaktadır. Üretici şirketlerin üretmiş olduğu, bilgisayarlar, akıllı telefon ve bilgisayarlar, elektronik ev eşyaları birer yazılıma sahiptir. Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi, alanında uzman şirketler tarafından online ve sınıf ortamında verilebilmektedir.

1. Microsoft Yazılım Uzmanlığı Nedir?

Programlama dillerinden bir tanesi üzerinde kendini geliştirme durumuna Microsoft eğitim uzmanlığı denir. Yazılım uzmanı olan birinin, yazılım alanında yapmış olduğu projeleri olmalı ve aktif olarak buna devam etmelidir.

Yazılım kısmının en önemli kısmı olan teorik kısmın iyi bir şekilde benimsenerek, pratikte yazılım geliştirmede kullanılabilmelidir. Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimini ön koşulsuz, temel bilgisayar bilgisine sahip kişiler başvurabilir. Artık günümüzde yazılım uzmanlığı, çok önemli bir hale gelmiştir.

Ülkemizde yer alan bankalar, kamu kuruluşları, özel iş yerleri gibi alanlarda vazgeçilmez hale gelmiştir.

Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi boyunca öğrenilmesi gereken iki ana dil bulunur. Bunlar;
C#
.NET

2. Microsoft Yazılım Uzmanlığı Eğitim İçeriği Nelerdir?

Bu eğitimi alırken temel bilgilerden başlayıp, belirli aşamalar ile yeni bilgiler öğrenip kendinizi geliştirebileceksiniz. Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi içeriği başlıca 8 kısımdan oluşur. İlgili konular ve detayları şu şekildedir;

Temel C# Konuları: Alternatif uygulama geliştirme yöntemleri ve Microsoft .NET ekosistemi, FCL, IL, CTS, CLR bu modülün kapsamında yer alan ve anlatılacak konulardır. Temel Microsoft C# konuları ile Microsoft Visual Studio, yüzer panel, solution gibi konular hakkında detaylı bilgiler edinilir.

İleri C# Konuları: Bu modülde işler biraz daha farklılaşarak, C# dilinin nesne yapısı, yapıcı metotları, kalıtımı, soyutlamaları, özel sınıflamaları, çok biçimlilik tarzında kavramları bilgi olarak verilir. C#’sı güçlü kılan istisna yöntemi, event, delegate , koleksiyon yapıları, lamba ifadeleri, şablonlar da öğrenilecek bilgiler arasında yer alır.

SQL Server Programlama: Bu modül biraz daha günlük kullanımlarda karşımıza çıkan web siteleri ile alaka düzeyi yüksektir. Şöyle ki, veri tabanlarının kavramlarını, server kurulumu, kullanıcının server üzerinde yetki edinmesi, veri tabanını en baştan başlayarak oluşturmak, şemalar, tablolar, alt sorgular gibi bilgi düzeylerini içerir. Ayrıca, indeks oluşturma, yedekleme yapma, recovery gibi yeniden serverın tekrar ortaya getirilmesi de incelenir.

WPF İle Nasıl Uygulama Geliştirilir: bu modülün kapsamında, Microsoft yazılım eğitim uzmanlığının Windows formu ile alakalı bilgiler yer alır. WPF ile beraber gelecek olan, XAML, görsel açıdan kontroller, taşıyıcı kontrolleri, verileri birbirine bağlama, olaya yönelimli programlama gibi küçük oyunlar ve uygulamaların yapımı anlatılır. Bu uygulama ve oyunlar oluşturulurken, bir seneryo doğrultusunda yapılır.

ASP.NET Ve MVC Framework: ASP.Net, Microsoft’un en güçlü bölümlerinden bir tanesidir. Özellikle son yıllarda, ASP.NET teknolojisi, Microsoft yazılımının, sektörde artık bir standart haline gelmişi olan MVC tasarım deseni hakkında bilgi verilecektir. Yine web tasarımı ile ilgili olan HTML ve CSS gibi web temel konuları da anlatılacaktır.

http haberleşmesi, request, response nesnelerinden sonra gelen session, cookie, query string gibi durumu, hidden field stratejilerini öğreneceksiniz. Tamamen veri tabanına dayanan, web uygulamalarında bulanabilecek, veri listemeleri, verilerin girişi, senaryonun oluşturulması yine verilecek bilgiler kapsamında yer alıyor.

Son dönemlerde özellikle, özel şirketlerde, aspx bilen sayısının oldukça fazla artması nedeni ile bireysel farklılıklar yaratan MVC kodlama anlayışı önem kazandı. Bu bölümde hazırlanacak olan şey ise, örnek bir web sitesi, kişisel blog sitesi oluşturmadır.

Veritabanı Erişimi ve Entity Framework: bir masaüstü uygulaması veya web sitesinin veri tabanına erişim oldukça önemlidir. Veri girişiminin olmadığı bir ortamın da önemi olmaz. Microsoft yazılım eğitim uzmanlığının bu modülünde, ADO.NET teknolojisinin kapsamında yer alan, .net framework sürümünde yer alan bağlantılı katmanların incelenmesi anlatılır. Bu anlamda connetion ve comand yapıları işlenir. Microsoft Entity Framework ile de ORM’nin mantığı anlatılacaktır. Ayrıca bu modülde, database, model first, codefirst yaklaşımlarının ne olduğunu da öğrenebileceksiniz.

Web Servisleri ve WCF’ye Giriş: Son yılları baz aldığımız zaman şöyle bir tablo ortaya çıkmaktadır. Uygulama üretilen, birçok farklı platform bulunmaktadır. Buna dayanarak dağınık bir uygulama geliştirme ve veri operasyonlarını paylaşma noktasında servis yönelimli uygulama oluşturma daha da önemli hale gelmiştir. Çünkü üreticiler (Windows phone, İOS, android) farklı platformların yer aldığı cihazlar üretmektedir. Bu modülün kapsamında, WEB API ve ASP.NET ile birlikte web servisleri oluşturma, farklı platformlar için bunu sunabilme erişimi anlatılacaktır. Ayrıca, WCF servisinin alt yapısına başlangıç düzeyinde giriş yapıldığını göreceksiniz.

Microsoft Store Uygulamalarına Giriş: Son zamanlarda özellikle Microsoft Windows 8’den bu yana masaüstü uygulamalarının dağıtımında mağaza kullanmaktadır. Bu modül kapsamında mağaza içerisine uygulamaların nasıl aktarılacağı, WPF’in alt yapısını XAML kullanılması ile Windows Store uygulama ve oyunlarının nasıl geliştirileceği anlatılacaktır. Masaüstü uygulama ve oyunların geliştirilmesinde özellikle halka açık olarak paylaşılanların, geliştirme alternatiflerin öğrenilmesi de sağlanacaktır.

3. Neden Microsoft Yazılım Uzmanlığı Eğitimi Almalısınız?

Microsoft yazılım eğitim uzmanlığı eğitimini başarılı ile tamamladığınız takdirde, uluslararası geçerliliği olan MTA, MCSD sertifikalarına sahip olabileceksiniz. MCSD yazılım uzmanlığını başarı ile bitirdiğiniz zaman, yazılım şirketlerinde, bankalarda, belirli kamu kurumlarında çalışma şansı elde edebilirsiniz.

.NET ve C# kullanarak, yazılım araştırma ve geliştirme pozisyonlarında iş bulma şansı elde edebilirsiniz. Bunların yanında kendi kendinize yazılımlar geliştirebilir, platformlara sunabilir, kendi adınıza da çalışabilirsiniz. Peki bu eğitim sonucunda başarılı olan kişiler hangi sıfatı kazanır?

Bu programı başarı ile bitiren kişiler, yazılım uzmanı, yazılım geliştiricisi, analist yazılım uzmanı, .NET yazılım uzmanı, veritabı programcısı, web yazılımı geliştirme uzmanı, masaüstü uygulama ve oyun geliştirme uzmanı gibi sıfatlar edinirler. Microsoft yazılım uzmanı olmanız için nedenleri şöyle sıralayabiliriz;


 1. Günümüzde şirketler çok büyük çoğunlukla, Microsoft yazılım ile alakalı sistemleri kullanmaktadır. Bu nedenle yazılım geliştirme ve bunun yanında özellikle sistemlerde meydana gelebilecek olan problemleri çözmede Microsoft yazılım uzmanlarına başvurulur.
 2. Microsoft kendisini durmadan geliştiren ve geliştirmek isteyen bir kuruluştur. Kullanıcıların daha kolay bir şekilde hayatınıza devam etmesi için uygulamalar üretmektedir.
 3. Yazılım uzmanı olabilmeniz için teorik bilgilerinizi kullanıp, kendinizi sürekli geliştirmeli ve tecrübe kazanmalısınız. Microsoft yazılım araçları bilen özellikle profesyoneller daha kolay iş sahibi olabilmektedir.

4. Microsoft yazılım uzmanlığı çalışma alanları nelerdir?

Microsoft yazılım uzmanı olduğunuz zaman, bazı şirket ve kamu kuruluşlarında çalışma şansı elde edebilirsiniz. Bir şeyler üretme, bunu kendi istediğiniz gibi oluşturma durumlarını seviyorsanız bu iş alanında çalışabilirsiniz. Çalışabileceğiniz şirket ve kuruluşlar ise şunlardır;

 1. Kamu kurumları,
 2. Kurumsal şirketlerde bilgi işlem ve yazılım bölümleri,
 3. Yazılım geliştirme şirketleri,
 4. KOBİ’lerin yazılım geliştirme ve bilgi işlem departmanları,
 5. Microsoft ile iş ortaklığı yapacak şirketler,
 6. Oracle iş ortaklığı yapan şirketler,
 7. Bilişim teknoloji ile alakalı eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan şirketler,
 8. Kendi adınıza yazılım şirketi kurup çalışma,
 9. Freelance yani serbest yazılımcı olarak çalışma alanlarına sahip olabilirsiniz. Bu kapsamda şirketler sizlerden ilk aşama olarak tecrübe süresi istemektedir. Bir üst düzey yazılımcı olabilmek için ise 3 ila 5 arasında bir sürenin aktif ve başarılı ile geçmesi istenmektedir.

5. Microsoft Yazılım Uzmanı Olma Ön Şartı Var Mı?

Yazılım uzmanı olmak istiyorsanız özverili ve sabırlı bir şekilde çalışmaya başlamalısınız. Bundan bir asır önce adı bile bilinmeyen bu iş kolunun günümüzdeki değeri oldukça önemlidir. Yazlım, teknoloji ile gelişir.

Bu nedenle geleceği sınırsız olan bir alan da çalışabilirsiniz. 15 yıl öncesine gidildiğinde akıllı telefonlar veya teknoloji bu kadar günlük hayatımızda yer almıyordu. Bir yazılım uzmanı olmak için üniversitelerden mezun olmanız gerekmiyor. Fakat en az lise mezunu ve temel düzeyde bilgisayar kullanımı bilgisine sahip olmalısınız.

Bu eğitimi veren kurumlar tarafından, eğitim alabilir ve bunun sonucunda elde edeceğiniz başarı ile yazılım uzmanı olabilirsiniz. Bu şekilde Microsoft adına yeni teknolojiler üretebilir, masa üstü uygulama ve oyunları oluşturabilir veya olan yazılımları daha da geliştirebilirsiniz.

6. Microsoft Yazılım Uzmanlığı Sınavına Nasıl Girilir?

Aldığınız eğitimlerin ardından başarılı olup olamayacağınızın belirlenmesi için, Microsoft yazılım uzmanlığı eğitimi sınavına girilir. Sınavlar için ülkemizde bu alanda hizmet veren belli Microsoft sınav merkezleri kullanılır.

Sınav odalarında ekrana gelen sorulara cevap veriyorsunuz. Soru miktarı 40 ila 45 arasında değişen sınavda, 1000 puan üzerinden 700 ve üzeri puan aldığınız taktirde başarılı sayılıyorsunuz. Sınavlardan başarısız olma durumunda, herhangi bir sınav giriş sınırınız bulunmuyor. Yani tekrar çalışıp girme şansınız oluyor.

Bu durum sertifika almak için başvurduğunuz kurumlar ile doğrultulu olarak değişim gösterebilmektedir. Bazı kurumlar başarısız olan kişiler için kampanya adı altında, tekrar sınav yapabiliyor. Bunun dışında sınav bir kez daha girmek için ücret ödemenizde istenebilir.

Sınav İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 1. Sınava gireceğiniz kurumun mutlaka, sınav yapma yetkinlik belgesine sahip olmalıdır.
 2. İlk Microsoft yazılım uzmanlığı sınavına girip MCP unvanını aldıktan sonra, prometric ve MCP ID’yi sınav merkezinize önceden bildirmelisiniz.
 3. Sınav merkezi tarafından sizden istenen mail adresinde, isminiz ve soy isminizin geçmesine dikkat etmelisiniz.

7. Microsot’un Sınav Kuralları Nelerdir?

Sınava girecek kişilerin sınav ile alakalı bilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Microsoft yazılım uzmanlığı sınavlarında ilk sınav girişinizde başarısız olduktan sonra 24 saat içerisinde ikinci kez bir sınav hakkınız daha bulunur.

Yani 1 gün sonra sınava tekrar girebilirsiniz. Aynı şekilde ikinci sınavınızdan da başarısız olursanız bu kez 1 gün değil 15 gün bekledikten sonra sınava girme hakkınızı kullanabilirsiniz. Üçüncü, dördüncü ve beşinci sınavlar arasında da eğer başarı sağlayamazsanız 15 gün aralıklarla sınavlara girebilirsiniz.

Fakat beşinci ve başarısız sınavın ardından 1 yıl boyunca sınava tekrar girebilmek için beklemek zorundasınız. Bu noktaları dikkate alarak sınavlara girmek sizler için bir avantaj oluşturur. Ne zaman sonra tekrar sınava girebileceğinizi bilmek ona göre plan oluşturmak açısından önemlidir.

8. Sertifikaların Geçerlilik Süresi Var Mı?

Microsoft yazılım uzmanlığı sertifikası için herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Aldığınız yazılım eğitim teknolojisinin devam ettiği müddetçe geçerli olacaktır. Fakat Microsoft bu teknolojiye desteğini bitirdiği zaman da, upgrade sınavlarına girebilir ve sertifikanızı güncelleme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu durum Microsoft’un teknolojik gelişmeler yaşanırken çalışanlarını da düşünmeye devam etmektedir. Sınav sonrasında, sınav merkezi tarafından verilen belge soğuk belge ile resmi hale getiriliyor. Belgenin aslını veya fobisini CV’nize ekleyebilirsiniz. Ayrıca verilen ID ve şifreniz ile girdiğiniz bütün sınavlar ve hangilerinden başarılı ve başarısız olduğunuzu görebilirsiniz. Bu kısımdan kopyalayacağınız linki CV’nizde kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/3d-studio-max-nedir-ne-ise-yarar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.